Bitcoin HaberleriHaberlerNasılNedir

Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?

Bitcoin nedir ve nasıl çalışır? BTC, bitcoinin kısaltmasıdır!

Bitcoin, herhangi bir merkezi kontrolden veya bankaların veya hükümetlerin gözetiminden bağımsız olarak çalışan dijital bir para birimidir. Bunun yerine eşler arası yazılıma ve kriptografiye dayanır.

Halka açık bir defter, tüm bitcoin işlemlerini kaydeder ve kopyaları dünya çapındaki sunucularda tutulur. Yedek bilgisayarı olan herkes, düğüm olarak bilinen bu sunuculardan birini kurabilir. Bir banka gibi merkezi bir güven kaynağına güvenmek yerine, bu düğümler arasında kriptografik olarak kimin hangi paralara sahip olduğu konusunda fikir birliğine varılır.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin Haberleri

Her işlem herkese açık olarak ağa yayınlanır ve düğümden düğüme paylaşılır. Her on dakikada bir, bu işlemler madenciler tarafından blok adı verilen bir grupta toplanır ve blok zincirine kalıcı olarak eklenir. Bu, bitcoin’in kesin hesap defteridir.

Geleneksel madeni paraları fiziksel bir cüzdanda tutmanıza benzer şekilde, sanal para birimleri dijital cüzdanlarda tutulur ve istemci yazılımından veya bir dizi çevrimiçi ve donanım aracından erişilebilir.

Bitcoinler şu anda yedi ondalık basamağa bölünebilir: Bitcoin’in binde biri mili olarak bilinir ve Bitcoin’in yüz milyonda biri satoshi olarak bilinir.

Gerçekte, bitcoin veya cüzdan diye bir şey yoktur, sadece ağ arasında bir madeni paranın mülkiyeti konusunda anlaşma vardır. Bir işlem yaparken ağa fonların sahipliğini kanıtlamak için özel bir anahtar kullanılır. Bir kişi kendi özel anahtarını kolayca ezberleyebilir ve “beyin cüzdanı” olarak bilinen bir kavram olan sanal parasını almak veya harcamak için başka hiçbir şeye ihtiyaç duymaz.

Bitcoin nakite çevrilebilir mi?

Bitcoin, herhangi bir varlık gibi nakit ile değiştirilebilir. İnsanların bunu yapabileceği çok sayıda çevrimiçi kripto para borsası var, ancak işlemler şahsen veya herhangi bir iletişim platformu üzerinden de gerçekleştirilebilir, bu da küçük işletmelerin bile bitcoin’i kabul etmesine izin verir. Başka bir para birimine dönüştürmek için bitcoin’de yerleşik resmi bir mekanizma yoktur.

Doğal olarak değerli olan hiçbir şey bitcoin ağının temelini oluşturmaz. Ancak bu, ABD doları ve İngiliz sterlini gibi altın standardını terk ettiğinden beri dünyanın en istikrarlı ulusal para birimlerinin çoğu için geçerlidir.

Bitcoin’in amacı nedir?

Bitcoin, insanların internet üzerinden para göndermesi için bir yol olarak yaratıldı. Dijital para biriminin, merkezi kontrolden bağımsız olarak çalışacak, ancak aksi takdirde tıpkı geleneksel para birimleri gibi kullanılabilecek alternatif bir ödeme sistemi sağlaması amaçlandı.

Bitcoinler güvenli mi?

Bitcoin’in arkasındaki kriptografi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından tasarlanan SHA-256 algoritmasına dayanmaktadır. Bunu kırmak, tüm niyet ve amaçlar için imkansızdır, çünkü test edilmesi gereken (22 56 ) evrendeki atomlardan (tahmini 10 78 ila 10 82 arasında bir yerde olduğu tahmin edilen) daha fazla olası özel anahtar vardır.

Birkaç yüksek profilli bitcoin borsasının saldırıya uğradığı ve fonların çalındığı vakalar oldu, ancak bu hizmetler her zaman dijital para birimini müşteriler adına depoladı. Bu durumlarda saldırıya uğrayan şey, bitcoin ağı değil, web sitesiydi.

Teoride, eğer bir saldırgan var olan tüm bitcoin düğümlerinin yarısından fazlasını kontrol edebiliyorsa, tüm bitcoinlere sahip oldukları konusunda bir fikir birliği oluşturabilir ve bunu blok zincirine yerleştirebilir. Ancak düğüm sayısı arttıkça bu daha az pratik hale gelir.

Gerçekçi bir sorun, bitcoin’in herhangi bir merkezi otorite olmadan çalışmasıdır. Bu nedenle, cüzdanındaki bir işlemde hata yapan hiç kimsenin rücu hakkı yoktur. Yanlışlıkla yanlış kişiye bitcoin gönderirseniz veya şifrenizi kaybederseniz, başvuracak kimse yoktur.

Tabii ki, pratik kuantum hesaplamanın nihai gelişi her şeyi bozabilir. Çoğu kriptografi, mevcut bilgisayarlar için son derece zor olan matematiksel hesaplamalara dayanır, ancak kuantum bilgisayarlar çok farklı çalışır ve bunları bir saniyenin çok küçük bir bölümünde gerçekleştirebilir.

Bitcoin madenciliği nedir?

Madencilik, bitcoin ağını koruyan ve aynı zamanda yeni madeni paraların nasıl ortaya çıkarıldığı süreçtir.

Tüm işlemler ağ üzerinde herkese açık olarak yayınlanır ve madenciler, oluşturulması son derece zor ancak doğrulanması çok kolay bir kriptografik hesaplamayı tamamlayarak büyük işlem koleksiyonlarını bloklar halinde bir araya getirir. Bir sonraki bloğu çözen ilk madenci bunu ağa yayınlar ve doğruluğu kanıtlanırsa blok zincirine eklenir. Bu madenci daha sonra yeni oluşturulan bir miktar bitcoin ile ödüllendirilir.

Bitcoin yazılımının doğasında 21 milyon jetonluk sabit bir sınır vardır. Varoluşta asla bundan fazlası olmayacak. Toplam madeni para sayısı 2140 yılına kadar dolaşımda olacak. Kabaca her dört yılda bir yazılım, ödüllerin boyutunu azaltarak bitcoin madenciliğini iki kat daha zor hale getiriyor.

Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde, basit bir bilgisayar kullanarak bile neredeyse anında madeni para çıkarmak mümkündü. Şimdi, güçlü ekipmanlarla dolu odalar, genellikle hesaplamaları çözmede usta olan üst düzey grafik kartları gerektiriyor; bu, değişken bir bitcoin fiyatı ile birleştirildiğinde bazen madenciliği değerinden daha pahalı hale getirebilir.

Madenciler ayrıca hangi işlemlerin bir blokta toplanacaklarını da seçerler, bu nedenle gönderen tarafından teşvik olarak değişen miktarlarda ücretler eklenir. Tüm madeni paralar çıkarıldıktan sonra, bu ücretler madenciliğin devam etmesi için bir teşvik olarak devam edecek. Bitcoin ağının altyapısını sağladığı için buna ihtiyaç vardır.

Bitcoin’i kim icat etti?

2008’de org alan adı satın alındı ​​ve Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi başlıklı akademik bir beyaz kitap yüklendi. Herhangi bir kuruluş veya hükümetin kontrolünden bağımsız bir dijital para birimi için bir sistemin teorisini ve tasarımını ortaya koydu.

Satoshi Nakamoto adını kullanan yazar şunları yazdı: “Geleneksel para birimleriyle ilgili temel sorun, çalışması için gereken tüm güvendir. Merkez bankasına para biriminin değerini düşürmemesi için güvenilmelidir, ancak fiat para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlalleriyle dolu.”

Ertesi yıl, makalede açıklanan yazılım tamamlandı ve halka açık olarak yayınlandı ve 9 Ocak 2009’da bitcoin ağını başlattı.

Nakamoto, projeden çekilip kendi haline bıraktığı 2010 yılına kadar çeşitli geliştiricilerle proje üzerinde çalışmaya devam etti. Nakamoto’nun gerçek kimliği hiçbir zaman ortaya çıkmadı ve yıllardır herhangi bir açıklama yapmadılar.

Artık yazılım açık kaynak kodlu, yani herkes kodu ücretsiz olarak görüntüleyebilir, kullanabilir veya katkıda bulunabilir. MIT dahil birçok şirket ve kuruluş yazılımı geliştirmek için çalışıyor.

Bitcoin ile ilgili sorunlar nelerdir?

Madencilik sisteminin aşırı derecede enerjiye aç olduğu da dahil olmak üzere, bitcoin hakkında birçok eleştiri yapıldı. Cambridge Üniversitesi, enerji tüketimini takip eden bir çevrimiçi hesap makinesine sahiptir ve 2021’in başında yıllık 100 terawatt saatten fazla kullandığı tahmin edilmektedir. Perspektif için, 2016 yılında Birleşik Krallık toplam 304 terawatt saat kullandı.

Kripto para biriminde suçlulukla da karadi ve aynıborsa alışverişleri yapmak için mükemmel bir şekilde düşünüldüğüne inanılıyor. Gerçekte, itici bu araç içinde açık içindir ve bitcoin olabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu