Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriEditörün SeçtikleriHaberlerKripto Para HaberleriTerra (LUNA)
Trend

Bitcoin Neden Düştü? Sorusunun Cevabı!

Bitcoin neden düşüyor? BTC neden düştü? Bitcoin Tarihin En Çalkantılı Döneminde!

Bitcoin Neden Düşüyor? Sorusunun cevabı LUNA Coin arkadaşlar. Luna son günlerde delist olma düşüncesini yatırımcılarına verdi neden mi?

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Luna Coin Nedir?

Luna (LUNA) ve TerraUSD (UST), Güney Kore’de Terra Labs tarafından geliştirilen blok zinciri tabanlı bir proje olan Terra ağının iki yerel tokenidir.

Terra blok zinciri, Cosmos SDK üzerine kurulmuştur; Geliştiricilerin özel blok zincirleri oluşturmasına ve çeşitli kullanım durumları için Terra’nın üzerinde kendi merkezi olmayan uygulamalarını oluşturmasına olanak tanıyan bir çerçeve.

Şu an itibariyle, Terra ekosistemi, yerel olarak inşa edilmiş bu projelerden 100’den fazlasını içeriyor. Bunlar, karşılıksız token (NFT) koleksiyonlarını, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarını ve Web 3 uygulamalarını içerir.

Terra’nın teknik incelemesine göre , kurucuların amacı, Bitcoin’in başlangıçta ortaya koyduğu şeyi yerine getirmekti: eşler arası bir elektronik nakit sistemi. Bunu başarmak için Terra, değeri emtialar veya fiat para birimleri gibi farklı varlıklara sabitlenmiş kripto para birimleri olan bir sabit para sistemi kullanıyor.

UST, bunlar arasında açık ara en popüler olanıdır ve bir UST jetonunun 1$ işaretinin yakınında gezindiği ABD dolarının fiyatını takip eder. Ekosistemin diğer simgesi LUNA’yı kullanarak dolara sabitlenmesini sağlıyor.

LUNA, Terra sabit paralarının fiyatını korumada hayati bir rol oynar ve sabit kalmaları için piyasa oynaklığını azaltır (aşağıya bakın).

UST nedir?

Stablecoin’ler, fiyatı genellikle ABD doları gibi devlet tarafından verilen fiat para birimine sabitlenen belirli bir kripto para birimi türüdür. Terra blok zincirindeki sabit paraları farklı kılan şey, fiyatı sabit tutmak için kullandıkları yöntemdir.

USDC ve USDT’nin yaptığı gibi, sabitlerini korumak için bir varlık rezervine güvenmek yerine, UST algoritmik olarak stabilize edilmiş bir madeni paradır. Bu, yeni UST jetonlarını basmak (yaratmak) için LUNA jetonlarını yakarak (kalıcı olarak yok ederek) TerraUSD (UST) fiyatını 1 dolara sabitleyen akıllı sözleşme tabanlı bir algoritma kullanmayı içerir.

Dikkatinizi Çekebilir: Bilgisayar korsanları başka bir DeFi protokolüne saldırdı

Peki Bitcoin Neden Düştü?

Yukarıda Luna’dan ve UST’den bahsetmemizin sebebi bu düşüşün sebebi Luna coin. Bu yüzden kısa bir bilgi vererek aydınlanmanızı ve düşüş nedenini iyice kavramınızı istiyoruz.

Bitcoin düşüşünün sebebi LUNA coindir.

Yukarıda belirttiğimiz UST denilen stabil tokenlerin 1$ değerini koruması gerekiyordu. Bir fon şirketi UST stabil coinden açık bulup 700 Milyon Dolar zara uğratıyor. Bu gidişatta Luna’da UST’yi sabit tutabilmek için daha çok luna basıyor. Tabii Luna bastıkça değer kaybediyor. Aynı zamanda stake işlemlerinden borcunu kapatabilmek için elindeki bütün Avaxları satıyor. Bu yüzden Avalanche %20 kadar bir değer kaybetti. Bu domina etkisi yaratarak diğer coinlere sıçradı.

Yani anlayacağınız bu sistemden güven kaybı sonucu herkes nakite geçtiği için kripto piyasası tamamıyla çöktü. Bu tür saldırılar sonucu zarara uğrayan blockchain ağıdır, bu şekilde olması iyidir. Sürekli açık olması Altcoinlerin kendi blockchain ağlarındaki açıkları kapatması anlamına gelir ve ilerde böyle olayların bitmesini sağlayan kötü başlangıçlar olabilir.

Peki bundan sonra ne olacak? Bu şekildemi devam eder? Hayır. Daha büyük fon şirketleri, milyarderler vs… gelecek ve bu sistemi kurtaracaktır. Küçük yatırımcı elindeki yatırımı sattıysa zarara uğrayacaktır, bilinçli yatırımcı bekleyecek ve kazanacaktır. Çünkü bu sistemi eninde sonunda yukarı sürmek zorundalar.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu