NasılRehber

Bitcoin Nasıl Satılır & Kripto Para Nasıl Satılır

Artık biraz Bitcoin satın aldığınıza göre, onu satmaya da hazırsınız!

Aşağıda, fiat para birimi veya başka bir kripto para birimi değişimi de dahil olmak üzere en popüler yöntemlerden bazılarını kullanarak Bitcoin’i ( BTC ) nakde çevirmeye ilişkin kısa bir kılavuz bulunmaktadır.

Kripto Para Borsalarında Bitcoin Satmak

Bir kripto borsası , kripto para satıcıları ve alıcıları arasında bir aracı görevi görebilir. Nakit Bitcoin satmak için, öncelikle bir döviz hesabı kurup yatırmak gerekir BTC içinde sıcak değişiminden sağlanacaktır Bitcoin cüzdan.

Çoğu saygın BTC borsasının, KYC ve AML kurallarına uymak için kripto para birimi satmadan önce kullanıcılarının kişisel bilgilerini sağlamasını gerektirdiğini unutmayın.

İlgili içerik : Bitcoin Yasal mı?

Değişimleri genellikle Ethereum (gibi ABD doları, GBP veya Euro yanı sıra Kripto Para olarak fiat para birimleri, geniş bir yelpazede destekleyen ETH ), Dash, Bitcoin Nakit ( BCH ), Litecoin ( LTC ) ve XRP.

Bitcoin’i nakit olarak satmak için bir kripto para borsası kullanmanın en önemli avantajı, iyi bilinen borsaların derin likiditeye sahip olması ve geniş bir potansiyel alıcı havuzuna hızlı erişim sağlamasıdır.

Ayrıca kullanımı nispeten kolaydır: Ne kadar kripto para birimi satmak istediğinizi tanımlayan ve birim başına talep fiyatınızı belirleyen bir satış teklifi vermeniz gerekecektir. Teklifiniz eşleştiğinde borsa işlemi otomatik olarak işler.
İlgili İçerik : ABD, bitcoin ATM’lerinde dünyaya liderlik ediyor ve sayı hızla artıyor.

BTC’nizi fiat para birimi karşılığında sattıysanız, paranızı banka havalesi (örn. SEPA, SWIFT veya diğer banka havalesi) veya Visa veya Mastercard ile bağlantılı bir banka hesabına çekebileceksiniz. 

Bazı borsalar para çekme işlemleri için yüksek işlem ücretleri talep eder, bu nedenle en uygun koşulları bulmak için Coinbase, Kraken veya Bitstamp gibi kurumlar tarafından alınan oranları karşılaştırmaya değer. 

Eşler Arası, Doğrudan Ticaret ve DEX’ler Yoluyla Bitcoin Satışı

Eşler arası (p2p), doğrudan ticaret siteleri ve merkezi olmayan borsalar ( DEX ), merkezi kripto para borsalarına bir alternatif sunar.

Alıcıların, merkezi bir aracı olmadan çeşitli satıcılardan kripto para birimi satın almak için çeşitli ödeme yöntemlerini (banka kartı, PayPal, kredi kartı, Western Union veya banka havalesi) kullanmalarını sağlar. 

İlgili İçerik : Bitcoin Cüzdanı Oluşturmanın Üç Yolu

P2P siteleri ve DEX genellikle kullanıcılar için emanet hizmetleri sunar , böylece işlem yapan tarafların fonları ve varlıkları, satın alma veya satış koşulları karşılanana kadar korunur.

Doğrudan ticaret için, BTC sahiplerinin siteye satıcı olarak kaydolmaları gerekir (kişisel bilgilerin doğrulanmasını içerebilir), ancak bunun ötesinde site tipik olarak minimum bir hizmet sunar ve yalnızca kullanıcıların birbirlerini bulmaları ve birbirleriyle doğrudan etkileşim kurmaları için bir yol sunar.

Belki de en iyi bilinen deneyimli P2P sitesi LocalBitcoins, ancak platform son zamanlarda kimlik doğrulama prosedürlerini sıkılaştırdı, yani bir Bitcoin satıcısı olarak anonimliğinizi korumak istiyorsanız artık gidilecek yer değil. 

Bitcoin ATM’si ile Bitcoin Satmak

Bir Bitcoin ATM , kripto para birimi için nakit alışverişini sağlayan, fiziksel olarak halka açık bir yere kurulan elektronik bir makinedir. Bitcoin ATM kullanarak nakit olarak Bitcoin satmak, BTC’nizi QR kodu aracılığıyla makine tarafından verilen bir cüzdan adresine göndermenizi gerektirir.
İlgili İçerik : Bitcoin ATM Nasıl Kullanılır – Adım Adım Kılavuz

Satış tamamlandıktan sonra, ya anında nakit alacaksınız ya da BTC işlemi blok zincirinde onaylanırken bir kullanma kodunu beklemeniz gerekecek.

Birçok Bitcoin ATM’si, satıcıların resmi bir kimlik göstermesini gerektirir. BTC’niz karşılığında alacağınız itibari para birimi, mevcut Bitcoin (BTC) piyasa kuru kullanılarak hesaplanacaktır ve genellikle ATM operatörü tarafından ek bir komisyon alınır (ortalama olarak %8.4).
İlgili içerik : Bitcoin Nasıl Gönderilir

Bitcoin’i Gerçek Hayatta Nakde Çevirmek

Bitcoin’i nakde çevirmenin en riskli – ama muhtemelen en anonim – yolu, bunu şahsen yapmaktır. Bu, talep edilen fiyat ve şartlar hakkında müzakereleri içerecek ve her iki taraf da kişisel güvenliklerini ve fonlarının ve varlıklarının bütünlüğünü sağlamak için önlemler almalıdır. LocalBitcoin, kişisel nakit alım satımları için bir seçenek sunuyordu, ancak mevcut kripto düzenleyici iklime bir imtiyaz olarak Haziran 2019’da bunu kaldırdı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu