NasılRehber

Bitcoin Nasıl Gönderilir

Bitcoin Nasıl Gönderilir

Bitcoin ( BTC ), bir aracı gerektirmeyen , kullanıcıların doğrudan sınırlar arasında işlem yapmalarını sağlayan eşler arası bir elektronik nakit sistemidir. Bitcoin göndermek için kullanıcıların Bitcoin işlemleri için gerekli olan temel altyapı konusunda rahat olmaları gerekir.

Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin (BTC) göndermek için, kullanıcıların Bitcoin blok zinciri ile etkileşim için bir araç olan bir Bitcoin cüzdanına ihtiyacı vardır.

Kullanıcıların kripto para birimini “depolayan” Bitcoin cüzdanlarından mecazi olarak bahsetmek yaygın olsa da, Bitcoin cüzdanlarının blok zinciri işlemleri yoluyla kripto para birimi göndermek ve almak için gereken bilgileri oluşturmak için kullanıldığını anlamak daha doğrudur.

İşlevsellikleri ve güvenlikleri bakımından farklılık gösteren yazılım, donanım ve kağıt olmak üzere üç ana Bitcoin cüzdan türü vardır . Bir Bitcoin cüzdanının internete bağlı olup olmamasına bağlı olarak, ayrıca “ sıcak ” veya “ soğuk ” cüzdan olarak da sınıflandırılır.

Bir kullanıcı, bir ödeme veya ticaret şekli olarak başka bir kullanıcıya Bitcoin göndermek isteyebilir veya Bitcoin’i kendilerinin çeşitli amaçlarla (yani kripto para ticareti veya HODLing için ) kullandıkları farklı Bitcoin cüzdanları arasında göndermek isteyebilir.

Bu adres özellikle bir Bitcoin cüzdanı olduğu ve farklı bir kripto para birimi için tasarlanmış bir cüzdan olmadığı sürece, herhangi bir cüzdan Bitcoin’i başka bir cüzdan adresine (yazılım, donanım veya kağıt) göndermek için kullanılabilir, örneğin Ethereum ( ETH ), Bitcoin Cash ( BCH ) veya XRP.

Bitcoin Göndermek: Bazı Önemli İşaretler

Bitcoin gönderme işlemi, kullanmayı seçtiğiniz cüzdan türüne ve cüzdan sağlayıcısına göre değişecektir.

Her durumda, bir mobil uygulama, masaüstü uygulaması, web tarayıcısı veya Bitcoin ATM olsun, sağlanan arayüzü kullanarak göndermek istediğiniz Bitcoin miktarını tanımlamanız gerekecektir.

Ayrıca , aktarım için hedef adres olarak girdiğiniz alıcının cüzdan adresini bilmeniz veya bu adrese erişiminiz olması gerekir.

Tek bir kullanıcının, her biri benzersiz özel anahtarıyla eşleştirilen birden fazla yeni cüzdan adresi oluşturmak için Bitcoin cüzdanını kullanabileceğini unutmayın. İlişkili oysa bu özel anahtar, sabit kalır ve kesinlikle gizli tutulmalıdır cüzdan adresi olacak alenen Bitcoin blockchain üzerinde kimseye görünür.

Süreci basitleştirmek için, bazı yazılım (ve kağıt) cüzdan sağlayıcıları, kullanıcıların alıcının adresine erişmek için bir QR kodunu taramasını sağlar . Bazı cüzdan sağlayıcıları, kullanıcıların alıcının cüzdan adresine bağlı bir e-posta adresi girmesine bile izin verir.

QR kodu veya e-posta desteklenmiyorsa, bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için alıcının Bitcoin adresini oluşturan alfasayısal karakterleri dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz gerekir – tıpkı başka birinin banka hesabına gönderirken yaptığınız gibi.

Aynı kullanıcı, bir kripto para birimi değişiminde barındırılan iki yazılım cüzdanı arasında – örneğin Coinbase ve Coinbase Pro Bitcoin cüzdanları arasında – Bitcoin gönderdiğinde, Bitcoin gönderme işlevine Bitcoin yatırma/alma işlevi olarak atıfta bulunulabileceğini unutmayın.

Bir donanım cüzdanından – örneğin bir Ledger Nano S – Bitcoin göndermek söz konusu olduğunda, kullanıcıların genellikle donanım cihazı ile arayüz oluşturmalarına izin veren bir masaüstü uygulaması kullanmaları gerekecektir.

Bitcoin göndermek söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bir değişken, kullanıcıların bazen transfer için işlem ücretinin ne kadar yüksek olacağını seçebilmeleridir . Tipik olarak, işlem ücreti ne kadar düşükse, Bitcoin işleminin Bitcoin blok zincirinde onaylanması o kadar uzun sürer.

Mempool Nedir?

Bitcoin işlemlerinin nasıl çalıştığını araştırırken, “hafıza” ve “havuz”un kısaltması olan “mempool” terimiyle karşılaşabilirsiniz.

Bir mempool, bir madenci tarafından henüz doğrulanmamış ve blok zincirindeki bir sonraki bloğa eklenen tüm Bitcoin işlemlerinin bir kaydıdır. Bir mempool, ağdaki her bir düğümde geçici olarak depolanır ve mecazi olarak konuşursak, bir tür tampon bölge veya bekleyen Bitcoin işlemleri için bekleme odası olarak işlev görür.

Mempool işlemleri, blok zincirine her yeni blok eklendiğinde periyodik olarak temizlenir. Mempool’larda bekleyen bekleyen işlemler, yalnızca minimum işlem ücreti eşiğini karşıladıklarında silinir (işlenir).

Bu nedenle, mempool’daki daha düşük öncelikli işlemler – yani düşük ücretli işlemler – işlenip onaylanıncaya kadar genellikle birden fazla blok “beklemek” zorunda kalacaktır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu