Ekonomi HaberleriHaberler

Bitcoin madencisi Iris Energy Nasdaq’tan önce 200 Milyon Dolar Toplamayı Planlıyor

Sidney merkezli Bitcoin madencisi Iris Energy, Nasdaq‘ta doğrudan bir liste aramadan hemen önce bir finansman turunda 200 milyon dolar toplamayı planlıyor.

Bloomberg‘e konuşan kaynaklara göre , Iris Energy olası yatırımcılarla bir araya geldi ve bu yıl bir listeye girmeyi planlayan bir danışmanla birlikte çalışıyor.

Şirket, mevcut yatırımcıların hisselerini sulandırmaktan kaçınmak için özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) ile birleşme yoluyla önceki planlara göre doğrudan listelemeyi tercih etti. Tartışmalar “devam ediyor” ve Iris Energy henüz bir listeleme planlarından vazgeçmeye karar verebilir. Bu sahada bildirildi 300 milyon $ ve 500 milyon $ arasında yükseltilmiş olurdu bir ABD liste hakkında SPAC ile temasa geçti.

Iris, halka açılıp açılmayacağına karar veren kripto ile ilgili birkaç firmadan biri. Kripto borsası Coinbase‘in Nasdaq’ta doğrudan listelenmesinin ardından, bir avuç başka borsa ve kripto firmasının bir listeleme yapıp yapmamayı düşündüğü bildirildi. Diğer kripto madencilik firmaları da var listede Riot Blockchain, Maraton Dijital Holdings, Canaan, ve dahil Nasdaq Bitfarms var.

Iris’in yeşil oyunu

Iris Energy, yenilenebilir enerji kullanımıyla kendisini diğer Bitcoin madencilik firmalarından ayırıyor; şirket, Kanada, British Columbia‘da hidroelektrik de dahil olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan 50 megavatlık bir veri merkezi işletiyor.

Bitcoin endüstrisi, kömür gibi yenilenemeyen kaynaklar tarafından desteklenen madenciliğin çevresel etkisi konusunda eleştirilerle karşı karşıya kaldı ; Çin’in Bitcoin madenciliği konusundaki son kısıtlaması , en azından kısmen ülkenin çevresel taahhütlerini yerine getirme arzusundan kaynaklandı. O da işe yaramış gibi görünüyor; Çin’in baskısından bu yana, Bitcoin’in enerji tüketimi azaldı.

Bitcoin savunucuları, Square ve ARK Invest gibi Bitcoin madenciliğinin çevre için “net pozitif” olabileceğini iddia ederek bu argümana meydan okudu. Iris Energy’nin kurucu ortağı Daniel Roberts daha önce “ESG‘ye odaklanmanın, yıllar önce başlattığımız iş modelinin muhtemelen doğru model olduğunu vurgulamaya devam ettiğini” savundu.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu