Bitcoin Haberleri

Bitcoin Madenciliği Yüzde 5 Daha Kolaylaştı

En son zorluk düşüşü madenciliği %4.81 daha kolay hale getirdi.

Bitcoin madenciliği artık bir buçuk yıl önce olduğu kadar kolay. Hash oranları bu ay daha da iyileşiyor.

Geçen Ocak ayından beri Bitcoin madenciliği yapmak bu kadar kolay olmamıştı. BTC.com’daki verilere göre, Bitcoin’in kripto para madenciliği yapmanın ne kadar zor olduğunu belirleyen zorluk seviyesi, bugün son iki haftalık düşüşünde %4,81 daha düştü.

Açıklığa kavuşturmak gerekirse: Bitcoin madenciliği yapmak , hükümetin endüstriyi çökertmesi , madencileri ülke dışına zorlaması ve hash oranını düşürmesinden sonra kesinlikle daha zor hale geldiği Çin dışında hemen hemen her yerde daha kolaylaştı. 

Çin’in Haziran ayında başlayan baskıları, zorluk seviyesini yaklaşık 7,5 trilyon puan aşağı indirdi. 30 Mayıs’ta, düzenleyici yıldırımdan önce, Bitcoin madenciliği 21.05 trilyon zorluk puanına sahipti. Ardından art arda dört kez düşerek (şimdiye kadarki en kötü seri) şu anki puanı olan 13.67 trilyona düştü.

Bitcoin ağı, madencilerin arz ve talebine göre Bitcoin madenciliğinin ne kadar zor olduğunu (Bitcoin kazanmak için ne kadar hesaplama gücü gerektiğini) hesaplar. Çevrimiçi madenci sayısı ne kadar az olursa, Bitcoin madenciliği o kadar kolay olur.

Bu son düzeltme performansı açılan kapatma ait beşte birinden az olan bir öncekinden. Bu yıl 13 Haziran ile 3 Temmuz arasında, Bitcoin, çok sayıda Çinli madencinin çevrimdışına alınmasının ardından madencilik zorluğunda %28’lik bir düşüş kaydetti.

9 Haziran’da Çin’in Sincan eyaleti birkaç Bitcoin madencisine kapatma emri verdi. Dokuz gün sonra, Sichuan’ın Ya’an belediyesi 26 maden çiftliğini daha kapattı. Kapanmalar, Bitcoin’in hash oranını %17 oranında düşürdü.

Bitcoin kullanıcıları Çin’den gelen fırtınayı atlatmak zorunda kalmış olabilir, ancak ağ yavaş yavaş geri dönmeye başlıyor. Bugünün 101,6 EH/s’lik hash oranı, ağın bu yıl 14 Mayıs’ta belirlediği tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala 99 EH/sn uzakta olsa da, Bitcoin madencileri en kötüsünü atlatmış gibi görünüyor.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu