AltınBitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Bitcoin madenciliği 2021’de bankalar, altın ve diğer şirketlerden gerçekten daha çevre dostu muydu?

Bitcoin'in CO₂ emisyonları hararetle tartışılıyor, ancak madencilik nasıl kıyaslanıyor? Konuyla ilgili yeni araştırmalar bunu söylüyor.

Bitcoin, sıradan insanlar tarafından mutlak bir iklim katili olarak kabul edilir. Dünyanın her yerindeki binlerce özel bilgisayarın, merkezi olmayan sistemi canlı tutmak için her saniye hesaplamaları çözmesi gerekiyor. Madencilik olarak bilinen bu süreç, sözde iş kanıtı algoritmasına dayanıyor ve şimdi Finlandiya veya İsviçre gibi küçük ülkeler kadar elektrik tüketiyor. Coinfili’nin özel olarak bildirdiğine göre, AB bu nedenle 2022’de BTC madenciliğini fiilen yasal olarak yasaklamak istedi. Çin geçen yıl bu adımı attı ve BTC madencilerinin Halk Cumhuriyeti’nden toplu bir şekilde göç etmesine yol açtı. İklim günahkarı imajı ne kadar haklı?

Avrupa varlık yöneticisi Coinshares, Ocak 2022 tarihli bir çalışmada, çok daha önemli bir faktöre daha dikkat çekiyor: gerçek CO₂ emisyonları. Gerçek çevresel etki hakkında saf güç tüketiminden çok daha fazlasını söylüyorlar. Ve rapora göre, Bitcoin diğer birçok köklü endüstriden çok daha iyi durumda. Küresel bankacılık sistemi, altın endüstrisi, veri merkezleri, hava trafiği ve nakliye – Bitcoin ile karşılaştırıldığında, bunlar önemli ölçüde daha büyük CO₂ yayıcılarıdır.

Bitcoin madenciliği 2021'de bankalar, altın ve diğer şirketlerden gerçekten daha çevre dostu muydu?

Coinshares’e göre, çeşitli kaynaklardan kapsamlı veri setlerini tek bir modelde derledi, bugüne kadarki en eksiksiz rapor. Sonuçları: yılda 42 milyon ton CO₂ emisyonu, karşılaştırılabilir endüstrilerden çok daha az. Başka rakamlar da var: Forex tarafından yapılan bir araştırma, CO₂ emisyonlarını 57 olarak tahmin ediyor ve Digiconomist 65 milyon ton ile bile çıkıyor. Bu hala bankalardan, altın ve co’dan çok daha az.

Dikkatinizi Çekebilir: Haftanın en önemli kripto haberleri

Rakamlarla ilgili sorun

Bu hesaplamaların sonuçları, madencilik için mevcut veri setlerine bağlıdır. Madencilik nerede, ne kadar ve hangi enerji kaynaklarından yapılıyor? Ve orada – Coinshares raporunda da – hala tahminlerle kapatılan büyük boşluklar var. Bu nedenle geniş aralık. Ayrıca, hesaplamaya hangi faktörlerin dahil edildiğini not etmek de önemlidir. Coinshares, modeliyle saatte 89 terawatt güç tüketimi tahmin ederken, Cambridge’den bir araştırma saatte 299 terawatt’tan bahsediyor. Ayrıca şunu da söylemek gerekir: Yatırım şirketinin kendisi Bitcoin karşılığında ETP’lerin (Borsa Ticareti Ürünleri) satışından para kazanıyor, dolayısıyla bu konuda bağımsız değil.

BTC madenciliğinin iklim için gerçekten ne kadar zararlı olduğu konusundaki tartışmanın merkezinde şu soru kalıyor: Ağın enerjisi hangi kaynaklardan geliyor? Madenciler genellikle belirli bölgelere yerleşirler, orada büyük donanım çiftlikleri kurarlar. Bunlar CO₂ dengesi açısından çok farklı şekilde sınıflandırılabilir.

Bitcoin için bir madencilik çiftliği. Grafik kartları, iş kanıtı algoritmasının hesaplamaları için kullanılır. Kaynak: Shutterstock
Bitcoin için bir madencilik çiftliği. Grafik kartları, iş kanıtı algoritmasının hesaplamaları için kullanılır. Kaynak: Shutterstock

Rapora göre, örneğin Kazakistan, ABD’nin Montana ve Kentucky eyaletleri ve Kanada’nın Alberta eyaleti, ağ için tüm enerjinin yüzde 26’sını sağlıyor, ancak rapora göre karbon emisyonlarının yüzde 43’ünden sorumlu. Bu madenciler esas olarak kömür, gaz ve petrole odaklanıyor. İsveç ve Kanada’nın Quebec, Manitoba ve daha yakın zamanda Teksas eyaletleri gibi diğer bölgeler, ağ için nispeten yüksek faydalarla yalnızca düşük emisyonlara neden olur. Ne yazık ki Digiconomist’e göre eğilim olumsuz: BTC madenciliğinde yenilenebilir enerjinin payının geçen yıl toplamda yüzde 43’ten yüzde 25’e düştüğünü tahmin ediyorlar. Bunun nedeni, özellikle büyük miktarda çevre dostu madenciliğin olduğu Çin’de madenciliğin yasaklanmasıdır.

Sektörden 200’den fazla şirket ve birey geçen yıl Kripto İklim Anlaşması için bir araya geldi . Bu iklim anlaşmasında, öncelikle yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerek 2030 yılına kadar kripto madenciliğinden net sıfır emisyonu taahhüt ediyorlar.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu