Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Bitcoin hash oranı neden yeni zirvelere yükseldi?

Önemli bir metrik ve ağın gelen işlemleri doğrulama ve saklama yeteneğinin doğrudan bir göstergesi olan Bitcoin hash oranı, geçen hafta sonu tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi.

Hashrate, bir iş kanıtı kripto para ağındaki işlemleri madenciliği yapmak ve işlemek için kullanılan hesaplama gücüdür. Ağın saniyede yaptığı hesaplama sayısını ölçer. Daha yüksek bir hash oranı, çok sayıda madencinin işlemleri doğruladığı için ağın daha güvenli olduğunu gösterir. Saldırganlar, ağın çoğunluğunu ele geçirmek için muazzam bir bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyarlar.

Bir blockchain veri ve istihbarat sağlayıcısı olan Glassnode’dan alınan verilere göre, bitcoin’in hash oranı 12 Şubat’ta saniyede 248,11 milyon terahash’e yükseldi. Hash oranındaki bu ralli, bitcoin’in Haziran 2021’deki en büyük düşüşünden bu yana yüzde 200’lük bir artışı temsil ediyor. hash oranı saniyede 82 milyon terahash’e düşüyor. Düşüşün en önemli nedeni, ülke yasağa kadar toplam bitcoin madenciliği hash oranının yüzde 34’ünden fazlasına katkıda bulunduğundan, Çin’in tüm bitcoin madenciliği faaliyetlerini yasaklayan mevzuatıydı.

Dikkatinizi Çekebilir: Bugün kripto para fiyatları: Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Solana, Shiba Inu yükselişte; İşte daha geniş kripto piyasası trendleri

Cointelegraph’a göre, bitcoin ağının hashrate seviyeleri geçen yıl yüzde 54,33 arttı.

Hash oranı neden yükselmeye başladı?

Hash oranındaki artış, ağa daha fazla madencilik gücünün eklendiği anlamına gelir. Ne zaman yeni madenciler ağa katılsa, madencilik zorluğu artar. Bunun nedeni, her madencinin blok ödüllerini kazanmak için hesaplamaları çözmek için her saniye daha fazla denemeye ihtiyaç duymasıdır.

Uzmanlar, madenciler madencilik sürecine daha fazla hesaplama gücü veya ekipmanı yatırmaya istekli olduklarından, artan hash oranının bir değer göstergesi olduğuna inanıyor.

Bunun aynı zamanda bitcoin fiyatlarıyla da bir korelasyonu var. Fiyat önemli ölçüde düşerse, madenciler maliyetleri dengelemek için madencilik ekipmanlarının bir kısmını devre dışı bırakabilir. Dünyanın en eski kripto varlığının fiyatı, Ocak ayındaki büyük düzeltmeden sonra son birkaç hafta içinde toparlandı. Şu anda 42 bin doların üzerinde işlem görüyor. Analistler, fiyattaki bu artışın artan hash oranlarına yansıdığına inanıyor.

Core Scientific’in kurucu ortağı, başkanı ve CEO’su Michael Levitt, Cointelegraph’a Bitcoin küresel hash oranının agresif bir hızda büyümeye devam etmesini beklediğini söyledi. Bununla birlikte, bu büyüme, geliştirilmekte olan altyapının başarısı ile birlikte Bitcoin fiyatının ilerlemesine bağlı olacaktır.

Madencilik faaliyetinin incelenmesi

Madencilik süreci, yeni kripto paraları dolaşıma sokmak ve işlemleri dağıtılmış deftere kaydetmek için ayrılmaz. Madenciler, bitcoin ağındaki işlem verilerini doğrulamak için iş kanıtı modelini kullanır.

Bu model, madencilerin matematiksel bulmacaları çözmek ve blok zincirine yeni bloklar eklemek için yüksek düzeyde hesaplama gücü ayırmasını gerektirir. Bu modelin enerji tüketimi, gerektirdiği hesaplama gücü göz önüne alındığında çok yüksektir. Ortamdaki sera gazlarının artmasına neden olur. Ve hepimizin bildiği gibi sera gazları küresel ısınmaya neden oluyor.

Bu, milletvekillerinin ve hükümetlerin madencilik faaliyetlerini kısıtlamalarına yol açtı. Çin’in Haziran 2021’de madenciliği yasaklamasının nedeni budur.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu sözcüsü Meng Wei geçen yıl düzenlediği basın toplantısında, “Sanal para madenciliği yüksek enerji tüketimi ve karbon emisyonuna sahiptir ve endüstriyel gelişme ve teknolojik ilerlemede olumlu bir rol oynamaz” dedi.

Çin’deki yasağın ardından ABD’de madencilik faaliyetleri patlamaya başladı. Aslında, şu anda ABD’deki madenciler, Cointelegraph’a göre bitcoin’in küresel hash oranının yüzde 35’in üzerinde en yüksek katkıyı sağlıyor.

Bu, ülkedeki milletvekilleri arasında endişe kaynağı oldu. Hatta birkaç kongre üyesi, 20 Ocak’ta House Energy and Commerce Oversight and Investigations tarafından kripto para madenciliğinin rolü hakkında konuşmak için bir kongre oturumu sırasında toplandı.

Diana DeGette, “Günlük yaşamdaki kripto para varlığı büyük olasılıkla genişlemeye devam edecek. Endüstri ilerledikçe, kripto para ağlarının sürekli yüksek hacimli enerji kullanımına olan ihtiyacı azaltmanın ve çevre üzerindeki etkileri en aza indirmenin yollarını belirlemesi çok önemli.” Colorado Demokrat, toplantı sırasında söyledi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu