Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Bitcoin, Google ve Facebook’un toplamından sekiz kat daha fazla elektrik kullanıyor

Kriptonun büyük bir karbon ayak izi sorunu var.

Tek bir Bitcoin işlemi, tipik bir İngiltere evini üç aydan fazla beslemeye yetecek ortalama 1.173 Kilowatt Saat (kWh) gerektirir .

MoneySuperMarket’ten alınan verilere göre, Bitcoin tek bir işlem için ortalama 1.173 Kilowatt Saat (kWh) kullanım ile güce en aç kripto gibi görünüyor.

Karşılaştırıldığında, dünyanın en büyük arama motoru olan Alphabet’in sahibi olduğu Google, Bitcoin’in enerji kullanımının yaklaşık 12’si olan 12T Watt-saat (Wh) kullanır.

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, işlevleri için 5TWh ile daha da azına ihtiyaç duyuyor – kripto para biriminin ihtiyaç duyduğu şeye kıyasla yüzde 3,5.

Son 12 ayda gerçekleşen işlem sayısına bakıldığında, Bitcoin işlemlerinin 123 Terawatt Saat (TWh) veya 123 milyar kWh enerji kullandığı tahmin ediliyor.

Bu, 185 ülkeden daha fazla tüketilen enerjidir ve Norveç’in yıllık enerji tüketimi ile karşılaştırılabilir.

Bu karbon ayak izi maliyeti milyarlarca Bahamalar GSYİH kabaca aynı – bir kuyruklu $ 11030000000 Bitcoin yıllık enerji faturası.

NFT döngüsünün her adımı enerji gerektirdiğinden, blok zincirindeki dijital varlıklar olan Fungible Tokens (NFT’ler) de buna katkıda bulunur.

Dikkatinizi Çekebilir: Borsaların Google Reklam Yasakları Kalktı

Blok zincirine bir jeton eklemekten (veya basmaktan) ve açık artırmada bir NFT’ye teklif vermekten, alıcı ve satıcı arasındaki işleme ve hatta yeniden satış pazarındaki gelecekteki işlemlere kadar enerji kullanır.

NFT’ye bağlı olarak değişmekle birlikte, ortalama NFT’nin 340 kWh kullandığı ve 241 KgCO 2 karbon ayak izine sahip olduğu tahmin edilmektedir .

Geçen yıl NFT’lerin popülaritesinde son zamanlarda bir artış oldu. Google Trends verilerine göre , ABD’deki NFT’ler için Google arama hacmi, ‘kripto’ ve ‘bitcoin’ aramalarını geride bıraktı.

NFT’ler hala bazı kripto para birimi muadillerinden önemli ölçüde daha az enerji kullanırken, yine de 28 ülkeden daha fazla elektrik olan 0,3 terawatt-saat (TWh) enerji kullanıyor.

Kripto para birimi neden bu kadar çok enerji tüketiyor?

Madencilik ve kripto para birimi kullanma süreci, onlara güç sağlamak için kullanılan algoritmalar nedeniyle özellikle enerji yoğun olabilir. Milyonlarca insanın her gün kullandığı, ticaret yaptığı ve madencilik yaptığı bir ortamda, kriptonun karbon ayak izi tehlikeli miktarlara ulaşıyor.

Haziran ayında, dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, çevresel kaygıları gidermek için Sichuan'daki Bitcoin madencilik operasyonlarını durdurdu.
Haziran ayında, dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, çevresel kaygıları gidermek için Sichuan’daki Bitcoin madencilik operasyonlarını durdurdu.

Kripto para biriminin üzerine inşa edildiği teknoloji, işlemleri doğrulamak için bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullanır. Bu, enerji ve donanım açısından yoğun bir süreçtir ve madencilik faaliyetlerinin önemli bir kısmı kömür gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarını kullanır.

Haziran ayında, dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, çevresel kaygıları gidermek için Sichuan’daki Bitcoin madencilik operasyonlarını durdurdu.

Kripto para sektörü, işlemleri doğrulamak için güneş, rüzgar ve jeotermal güç gibi yenilenebilir enerjinin benimsenmesiyle daha temiz madencilik yöntemlerini takip etmeye zorlanıyor.

Bitcoin temelleri: kripto para birimi hakkında bilmeniz gerekenler

Bitcoin, tamamen dijital eşler arası bir kripto para birimidir
Bitcoin, tamamen dijital eşler arası bir kripto para birimidir
Bitcoin, sanal veya dijital bir para birimi olan bir tür kripto para birimidir – nakitin çevrimiçi bir versiyonu gibi.
Merkez bankası veya herhangi bir resmi düzenleme olmadan çalışır ve genellikle satıldığında veya takas edildiğinde kişiden kişiye değiştirilir.
2008’de Satoshi Nakamoto adında biri, hükümetlerin erişimi dışında çalışacak bir ‘eşler arası elektronik nakit sistemi’ olarak tanımlanan Bitcoin için bir vizyonu detaylandıran dokuz sayfalık bir teknik inceleme yayınladı.
Birkaç ay sonra Nakamoto, kullanıcıların kripto para birimi için ‘madencilik’ yapmasına izin veren bir yazılım yayınladı.
Esasen madencilik, yeni Bitcoin’ler oluşturmak için hesaplama açısından yoğun bir süreci içerir. Ne kadar çok Bitcoin çıkarılırsa süreç o kadar zorlaşır – Bitcoin’e çevre açısından olumsuz bir itibar kazandıran daha fazla bilgisayar gücü gerektirir.
Üretilebilecek ve dağıtılabilecek, kıtlığını ve teorik olarak değerini veren yalnızca sınırlı miktarda Bitcoin vardır.
İnsanlar, ödemeleri değiştirmenin dijital bir yolu olan bir kripto para cüzdanı kullanarak Bitcoin sahipliklerini takip edebilirler.
Ayrıntılar, herkesin erişimine açık olan ve onaylanmış tüm işlemleri içeren blok zinciri adı verilen bir defterde saklandığından takibi kolaydır.
Kripto para biriminin değeri, daha geleneksel para birimlerine benzer şekilde her zaman dalgalanır.

Geçen yıl El Salvador, Bitcoin kullanımını yasallaştıran ilk kişi oldu. Ayrıca, şehrin ve enerji yoğun Bitcoin madenciliğinin bir yanardağın jeotermal enerjisiyle güçlendirileceği bir ‘Bitcoin City’ inşasını duyurdu.

Bitcoin’in hızla ana akım haline gelmesiyle, kripto lehine hükümetlerin, yenilenebilir enerji şebekelerinin yakınında madencilik şirketlerinin kurulmasını sağlayarak sektörü desteklemesi muhtemeldir.

Bu model şu anda ucuz ve fazla enerjiye sahip bölgelerde büyük ölçekli madencilik tesislerinin kurulduğu Çin’de kullanılmaktadır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu