Bitcoin HaberleriEditörün SeçtikleriEkonomi HaberleriHaberler

Bitcoin Gerçekten Bir Ülkenin Rezerv Parası Olabilir mi ?

Bitcoin Gerçekten Bir Ülkenin Rezerv Parası Olabilir mi ?

Bu ayın başlarında, 39 yaşındaki Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i El Salvador’da yasal ihale haline getirmek için bir yasa tasarısını duyurduğunda ve hızlı bir şekilde kabul ettiğinde uluslararası manşetlerde yerini aldı ve bunu yapan ilk ülke oldu. Bunun, insanların yalnızca yaklaşık %30’unun banka hesabına sahip olduğu ve %51’den azının Bitcoin kullanmak için gerekli olan internet erişimine sahip olduğu için El Salvador ekonomisi üzerinde acil bir etki yaratması pek olası değildir . Bununla birlikte, ortaya koyduğu emsal dikkate değerdir ve diğer ülkelerin de aynı yolu izlemesi gerekip gerekmediği konusunda tartışmayada tamamen açıktır.

Bitcoin lehine en belirgin argümanlardan biri, iddiaya göre ABD doları gibi fiat para birimlerinin olmadığı şekilde enflasyona karşı bağışıklığıdır . Ülkede Bitcoin’i uygulamak için Salvador hükümetiyle ortaklık yapan bir ödeme platformu olan Strike’ın CEO’su Jack Mallers, “Bitcoin tutmak, gelişmekte olan ekonomileri fiat para birimi enflasyonunun olası şoklarından korumanın bir yolunu sunuyor” dedi. El Salvador son yıllarda muazzam enflasyon yaşadı kullanılan ABD dolarında. Bununla birlikte, diğer Latin Amerika ülkelerinde – Venezuela veya daha az ölçüde Arjantin gibi- Enflasyonu deneyimlemiş olanlar, sözde enflasyona karşı bağışıklığı olan bir para birimi bu ülkelere daha cazip gelebilir.

Sorun, Bitcoin’in değerinin vahşi dalgalanmalara karşı bağışık olmaktan uzak olmasıdır. Gerçekten de, yalnızca son birkaç ay içinde , Bitcoin 15 Nisan’daki 63.347 $’lık tepe değerinden 22 Haziran’da 32.404 $’a düştü. Bu değer kaybının çoğu sadece iki hafta içinde gerçekleşti. Bu enflasyon oranı bir yıl boyunca devam edecek miydi, bu, Venezüella’nın 2021 için öngörülen enflasyon oranına kabaca eşdeğer olan yıllık %5,569’luk bir enflasyon oranı olurdu. Bitcoin şimdi bulunduğu yerden toparlanabilir mi? Kesinlikle. Bitcoin’in şu anki değeri, Ocak 2021’in sonunda olduğu yere kabaca eşdeğer ve açıkçası, oradan önemli ölçüde arttı. Ama sorun tam da bu. Bitcoin istikrarlı bir para birimi değildir; bazı itibari para birimlerinde olduğu gibi değer açısından aynı aşırı dalgalanmalara eğilimlidir ve çoğu zaman daha fazladır.

Daha da kötüsü, bu varyasyonlar sadece bir ülkedeki politika değişiklikleri nedeniyle olabilir ve olmuştur da. Bitcoin’in değeri , 51 milyon nüfuslu Güney Kore’nin yeni ticaret hesaplarını yasaklamasından kısa bir süre önce, Aralık 2017’de bir hafta içinde neredeyse %50 düştü . Daha yakın zamanlarda, Çin’in kripto para birimleri üzerindeki baskısı silindi 18 Haziran’dan sonraki üç gün içinde, Bitcoin değerinde %16’lık bir düşüş de dahil olmak üzere, küresel kripto para piyasasından 400 milyar dolar para kaybedildi. Bu olaylar, Bitcoin’in merkezi olmayan bir para birimi olmasına rağmen, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin Bitcoin’in değerine nasıl müdahale edebileceğini gösteriyor. Bu nedenle, dünyanın Bitcoin kullanan ülkeleri, ülkelerin nasıl yasa çıkarabilecekleri konusunda kurallar oluşturmak için bir araya gelmedikçe – ki bu, dünyanın COVID-19 ile savaşmak için ne kadar iyi işbirliği yapabildiğini göz önünde bulundurursak, buna güvenmezdim – bu uluslararası para birimi sonsuza kadar eğilimli olacaktır. ulusal politikalar nedeniyle dev şoklara hazırlıklı olunması gerekir.

Bu, Bitcoin madenciliğinin gerektirdiği aşırı miktarda elektriği azaltmak için değil, iklim kıyameti tehdidi giderek daha da yaklaşırken inanılmaz derecede önemli bir hal alıyor. 2020 yılında madencilik ve işlemlerini kapsamaktadır Bitcoin ağı, kullanılan yıllık elektrik kabaca eşdeğer elektrik 58 terawatt-saat, yukarı kullanım İsviçre. Bitcoin’in savunucularının genellikle bu istatistiğe karşı iki çürütmesi vardır: fiat para birimi de yaratılmasında çok fazla elektrik kullanır ve Bitcoin madenciliğinin çoğunluğu yenilenebilir enerjiyle çalışır. Bunların ikisi de teknik olarak doğru olsa da, aslında hiçbiri Bitcoin’in lehine etkili bir argüman değil.

Kağıt para üretimi ve bankacılık, her yıl yaklaşık 100 terawatt-saat elektrik kullanır; bu, Bitcoin madenciliğinden yaklaşık %80 daha fazla. Ancak bu, o elektrikle üretilenin gerçek parasal değerini hesaba katmaz. 2020’de şu anki değeri yaklaşık 14 milyar dolar olan yaklaşık 420.000 Bitcoin çıkarıldı. Buna karşılık yaklaşık 6,2 milyar ABD doları banknotları 2020’de 185,7 milyar dolar değerinde basıldı. Ve bu sadece ABD doları için. Dolayısıyla, itibari paranın üretimi ve işlenmesi, bitcoinin elektriğini iki katına çıkarırken, parasal değerin en az 13 katını yaratır. Bitcoin üretiminin ve işlenmesinin çoğunluğunun -% 74.1 – yenilenebilir enerji kullanılarak yapıldığı gerçeğine gelince, tüm bu, her yıl yaklaşık 43 terawatt-saat elektriğin, kabaca Katar’ın yıllık elektrik tüketiminin, diğerlerine yönlendirildiği anlamına geliyor. oldukça değişken bir para birimini üretmek ve işlemek için faaliyetler. Ve her yıl üretilen Bitcoin sayısı beklenirken Bitcoin icat edildiğinde, üretilebilecek toplam Bitcoin sayısı üzerindeki sınırlamalar nedeniyle gelecekte azalacak, bu sınırlar hararetli bir şekilde tartışılıyor ve Bitcoin’in dünya çapındaki ülkelerde yasal ihale haline gelmesi durumunda zorlanması muhtemel.

Bitcoin, ulusal darphanelerin yaptığı değerin bir kısmını üretmek için her yıl orta ölçekli bir ülkenin elektriğini tüketen çılgınca dengesiz bir para birimidir. Bitcoin ulusal bir yasal ihale haline getirilseydi, onu para birimi olarak benimseyen herhangi bir ulusun finansal istikrarını tehlikeye atardı. Bukele’nin El Salvador’da yapmak istediği gibi, onu rezerv para birimi haline getiren herhangi bir ülke, rezervlerinin değerini riske atıyor. Bitcoin’in daha geniş kapsamlı kullanımı, iklim değişikliğine karşı elde ettiğimiz mütevazı kazanımları bile tersine çevirme riskini taşıyor. El Salvador’da veya New York’ta olsun, ona yasal destek vermeye çalışan herhangi bir hükümete karşı temkinli olurdum.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu