Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin Fiyatı: Yükselecek mi Düşecek mi?

Son zamanlarda Çin, ICO'yu yasadışı ilan ettiğinde Bitcoin fiyatları düştü. Ama çok geçmeden tekrar yükselmeye başladı. Bitcoin'e yatırım yapmalı mısınız?

Ocak 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana, Bitcoin (BTC) çok uzun bir yol kat etti. 2011 yılının başlarında, Bitcoin o zamanlar yeni bir rekor olan 1 $ değerine dokundu. Popülaritesi arttıkça kabul edilebilirliği de arttı. Bundan sonra insanların Bitcoin’in değeri üzerine bahis oynamaya başlaması uzun sürmedi.

Bitcoin Fiyat Düşüşü: Buna Ne Sebep Oldu?

5 Eylül 2017’de Çin, İlk Para Tekliflerini (ICO) yasakladı. Bu tür satışların Çin yasalarını ihlal ettiğini ve bu nedenle yasadışı ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Burada not edilmelidir ki Çin, dünyadaki Bitcoin’in büyük bir %71’ini mayınlıyor. Karşılaştırma için, ikinci en yüksek Bitcoin madencisi olan Hindistan, yalnızca %4 mayın çıkarmaktadır. Çin’de Bitcoin işlemlerine katılan insan sayısı çok yüksek. Çin’de bir ICO yasağının Bitcoin fiyatlarında bu tür dalgalanmalara neden olduğunu görmek şaşırtıcı değil.

ICO, popüler bir kitle fonlaması yöntemi haline geldi. Fon toplayıcılar, geleneksel para birimi karşılığında sanal bir ekonominin bir bölümünü sunar.

Haber dünyaya ulaşır ulaşmaz, birçok kişi Bitcoin’lerini satmaya başladı ve Bitcoin fiyatlarında düşüş yaşandı. Bu tür çökmeler sanal para birimlerinde nadir değildir. Benzer bir örnekte, Haziran 2017’de, Ethereum mucidi Vitalik Buterin’in ölümünü iddia eden sahte bir makale, Ethereum’da 4 milyar dolarlık bir düşüşe neden oldu.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin Haberleri

Bitcoin Fiyatı: Yükselecek mi Düşecek mi?

Kazadan bu yana, Bitcoin fiyatı tekrar tırmandı. Bunu yazarken, fiyat 4600 doların biraz üzerinde duruyor. Görünüşe göre Bitcoin yatırımcıları bu düşüşü satın almak için bir fırsat olarak gördü.

Hisse/hisse fiyatları çeşitli faktörlere bağlıdır. Kısa vadede hisse fiyatlarının yatırımcının spekülasyonlarından ve duygularından etkilendiğini iddia edebilirsiniz. Bununla birlikte, uzun vadede, çok fazla mantık söz konusudur. İyi işletmeler iyi işler yapacaktır. Kötüler düşecek.

Ancak, Bitcoin’den bahsederken durum böyle değil. Bitcoin fiyatları neredeyse tamamen duygular tarafından yönlendiriliyor. Bu nokta, ICO yasağının Bitcoin ve Ethereum gibi mevcut sanal para birimlerini gerçekten etkilemediği gerçeğiyle çok iyi kanıtlanmıştır. Ancak insanlar panikledi ve Bitcoin’de tuttukları birimleri sattı ve fiyatların düşmesine neden oldu.

Dolayısıyla, hisse senedi/hisse söz konusu olduğunda analistler spekülasyon yapabilirken, Bitcoin gibi sanal para birimlerinin gelecekteki değeri hakkında yorum yapmak çok zor.

Bitcoin’e Yatırım Yapmalı mıyım?

Çok cazip iseniz, devam edin ve yatırım yapın! Ancak tamamen kaybetmekten korkmayacağınız bir miktar yatırım yaptığınızdan emin olun. Bitcoin son derece değişkendir ve sizin için değerli olan parayı ona emanet etmek iyi bir fikir gibi görünmüyor.

İnsanların sıklıkla yaptığı bir hata, durumların ve performansın aynı kalmasını beklemektir. Bir hissenin fiyatı yükseliyorsa, yükselmeye devam edeceğini varsayıyorlar. Ve aynı şey diğer şekilde de geçerli. Fiyatı düşen bir payın düşmeye devam edecek bir pay olduğu varsayılır. Bu büyük bir hata.

Bitcoin’in son birkaç yılda değer kazanması, kazanmaya devam edeceği anlamına gelmez. Bu, fiyatı düşmeye başlarsa düşmesinin uzun zaman alacağı anlamına da gelmez. Bu yolu izleyebilir veya izlemeyebilir. Bitcoin’in ne kadar değişken olduğu göz önüne alındığında, değeri çok kısa sürede aşınabilir.

Başka Nereye Yatırım Yapabilirim?

Bitcoin çok riskli bir iş gibi görünüyorsa, yatırım fonlarına yatırım yapmayı düşünmelisiniz. Yatırım fonları, yetenekli profesyoneller ve uzmanlar tarafından yönetilen planlardır. Paranızı bir yatırım fonuna yatırdığınızda, paranız fon yöneticisi tarafından çeşitli yatırım seçeneklerine yatırılır. Yatırım fonları çeşitli türlerdedir. Bir yatırım fonunun parasını yatırdığı yer, yatırım fonunun türüne bağlıdır.

Farklı yatırım fonları türleri, farklı risk seviyeleri ve ilgili sonuçlar sunar.

Bitcoin ve Yatırım Fonlarına Yatırım Yapmak İçin Hangi Stratejiyi Kullanmalıyım?

Yatırım yapmak için iyi bir strateji, paranızı büyütmek için hem Bitcoin hem de yatırım fonlarını kullanmaktır. Paranızın çok küçük bir yüzdesini Bitcoin’e ve büyük kısmını yatırım fonlarına yatırın.

Paranızın büyük bir kısmını yatırım fonlarına ve çok küçük bir yüzdesini Bitcoin’e yatırarak kendinizi çok düşük risk seviyelerine maruz bırakıyorsunuz. Bu şekilde, Bitcoin’in değeri keskin bir şekilde düşerse, paranızın büyük kısmı nispeten daha güvenli yatırımlarda kalacaktır.

Yatırım Fonlarına Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

  • Çeşitlendirme: Yatırım fonları, paranızın çok fazla riske maruz kalmamasını sağlamak için çeşitli yatırım seçeneklerine yatırım yapar.
  • Profesyonel Yönetim: Yatırım fonları, yatırımın farklı yönlerinde uzmanlaşmış, yüksek vasıflı ve kalifiye kişilerden oluşan ekipler tarafından yönetilir.
  • Basitlik: Yatırım fonlarına yatırım yapmak artık neredeyse Bitcoin’e yatırım yapmak kadar basit! Yatırım fonlarına yatırım yapmak için istediğiniz platformu kullanın. Tüm prosedür – yatırım fonu alım satımına kaydolma – çevrimiçi ve kağıtsız.
  • Vergi verimliliği: Bitcoin’ler açıkçası size vergi tasarrufu için herhangi bir fırsat sağlamaz.
  • Tarzınıza uygun: Yatırım fonları çeşitlidir: yüksek riskli – yüksek getiri türlerinden düşük riskli – düşük getiriye kadar. Sadece risk değil, farklı yatırım dönemleri için farklı yatırım fonları önerilir. Risk iştahınıza uygun olanı seçin ve yatırım yapın!

İnsanlar Bitcoin Hakkında Ne Diyor?

Birçok ünlü kişi Bitcoin hakkında çok iyimser. Aynı zamanda, bazıları eşit derecede şüphecidir. Bill Gates, Richard Branson, Peter Thiel ve daha pek çoğu Bitcoin hakkında çok olumlu.

Aynı zamanda, Bitcoin’in en ünlü geliştiricilerinden biri olan Mike Hearn, Bitcoin’in yakında sona yaklaşan başarısız bir deney olduğunu iddia ediyor.

Bitcoin’e yapılan yatırımlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Bitcoin patlamayı bekleyen bir balon mu yoksa gidecek çok yolu var mı? Söylemek imkansız.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu