Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri
Trend

Bitcoin Fiyat Hareketini Tahmin Eden Yeni Model

Dikkatinize HODL modeline genel bir bakış sunuyoruz. Bu, likit olmayan arzın büyüme dinamiklerini ve bitcoin fiyatını ön gören yeni bir model.

Bitcoin Fiyat Hareketi, HODL modelinin hipotezi, bitcoinin, varlığın likit olmayan arzının ihraç oranını geride bıraktığı tarihsel bir devrilme noktasını geçtiğidir. Daha düşük ihraçlı gelecekteki yarılanmalar sadece bu farklılığı şiddetlendiriyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram‘dan takip edebilirsiniz.

Dolaşımdaki arzdaki likit olmayan arzın payı, bitcoin’in dijital kıtlığı, baskın kullanım durumu olarak sermaye koruma mülküne ilişkin yatırımcı davranışını teşvik ettiğinden, parabolik bir şekilde artacaktır. Sonuç olarak, 2036 yılına kadar likit olmayan arz hacmi, toplam dolaşımdaki arz hacminin %80’ine yaklaşacaktır.

Likit olmayan teklif nedir?

Bitcoin’in dolaşımdaki arzının likidite profilini anlamak önemlidir. Arzı farklı likidite seviyelerinde ölçmek, piyasa arz dinamiklerini, yatırımcı duyarlılığını ve bitcoin’in fiyat yörüngesini daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Likidite, bir ağ varlığının bitcoinlerini ne ölçüde harcadığıyla ölçülür. Hiç satmayan bir hodler’ın likidite değeri 0 iken, sürekli BTC alıp satan birinin likidite değeri 1’dir. Bu miktar kullanılarak, dolaşımdaki arz üç kategoriye ayrılabilir: yüksek likit, likit ve likit olmayan.

Likit olmayan arz, kabul ettikleri bitcoinlerin %75’inden fazlasını elinde bulunduran ağ varlıkları tarafından tanımlanır. Son derece likit teklif – %25’ten az.

Bu likit olmayan tedarik miktarı ve analizi, Glassnode’un kurucu ortağı ve CTO’su Raphael Schulze-Kraft tarafından geliştirilmiştir.

Aşağıdaki grafik, likit olmayan arzın ve dolaşımdaki arz büyümesinin geçmişini göstermekte ve her bir yarılanma döngüsü sırasında günde eklenen ortalama bitcoin sayısını göstermektedir. Üçüncü yarılanmadan bu yana, likit olmayan arzdaki artış, bitcoin tarihinde ilk kez dolaşımdaki arzdaki artışı geride bırakarak günde 902 BTC’ye kıyasla günde 1694 BTC ekledi. BTC’de günlük likit olmayan arzın büyümesi, üçüncü yarılanma döneminde ikinci yarıya kıyasla %61,48 oranında hızlanarak, likit olmayan arzdaki pozitif büyümeyi yavaşlatmaya yönelik tarihsel makro eğilimi tersine çevirdi.

Likit olmayan teklif
Likit olmayan teklif

Toplam arzın yüzdesi olarak likit olmayan arz

Yazma sırasında, likit olmayan arz, toplam dolaşımdaki 14.452.208 BTC arzının %76.22’sini temsil ediyor. Bu, Aralık 2017’den bu yana dolaşımdaki arzda likit olmayan arzın en yüksek payı. Temmuz 2019’da dibe vurduktan sonra, bitcoin’in likit olmayan arzı %71,47’den yükseldi.

Bitcoin’in zorunlu basamaklı tasfiyeleri ve Temmuz 2021’deki %53,98’lik düşüşü yaklaşık 64 bin dolardan 30 bin doların altına düşmesi sırasında bile, likit olmayan arzın payı %76,01’den sadece %74,49’a düştü. Zamanla, dolaşımdaki arzın çoğu likit olmayan arzın, yani BTC’lerinin çoğundan ayrılma olasılığının düşük olduğunu gösteren yatırımcıların eline geçer.

Dolaşımdaki arzın yüzdesi olarak likit olmayan arz
Dolaşımdaki arzın yüzdesi olarak likit olmayan arz

HODL Modeli

Dolaşımdaki arzda artan likit olmayan arz payının gelecekteki piyasa etkilerinin nasıl görünebileceğini modellemek için çok az çalışma yapılmıştır. HODL modeli bunu, likit olmayan arz artışının arz büyümesini geride bırakmaya başladığı bir devrilme noktasını belirleyerek logaritmik bir denklemle yapmayı hedefliyor. Denklem aşağıda gösterilmiştir:Bitcoin Fiyat Hareketi

HODL Modeli

Modelin sonuçları ve aşağıdaki grafik, likit olmayan arz yüzdesi bu eğilimi sürdürürse geleceğin nasıl görünebileceğini gösteriyor. Modelin devrilme noktası, dolaşımdaki arzın toplam payındaki likit olmayan arz göstergesinin tarihsel minimumuna yaklaşan üçüncü yarıya düşüyor. Bu devrilme noktasından sonra, HODL modeli likit olmayan arzdaki büyümeyi tahmin etmek için muhafazakar bir yaklaşım benimsiyor ve “seviye” bir model olarak hareket etme eğiliminde.

Dikkatinizi Çekebilir: Altcoin Shiba Inu SHIB Yakımına Devam Ediyor

2024’teki bir sonraki (dördüncü) yarılanmada, likit olmayan arzın “seviyesinin” yüzdesi %72,5 veya 14,3 milyon BTC olacaktır. 2032’deki altıncı yarıya kadar, likit olmayan arzın “seviyesinin” yüzdesi %77,5 veya 16 milyon BTC olacaktır.

HODL Modeli ve Devrilme Noktası
HODL Modeli ve Devrilme Noktası

Bir devrilme noktası için argümanlar

Bitcoin blok ödülü, önümüzdeki iki yarılanmada blok başına mevcut 6.25 BTC’den 3.125 BTC ve 1.5625 BTC’ye düştüğünde, yeni arzın ihracında önemli bir azalma olacaktır. Dördüncü yarılanma sırasında yılda yaklaşık 164.000 yeni BTC çıkarılacak ve beşinci yarılanma sırasında yılda yaklaşık 82.000 yeni BTC çıkarılacak. Bu, önümüzdeki iki yarılanmada (yaklaşık sekiz yıl) yaklaşık 984 bin yeni BTC verilmesine yol açacaktır.

2021’de likit olmayan arz 366.060 BTC arttı. 2020’de 837.430 BTC ve 2019’da 588.412 BTC. Bu, her yılın 31 Aralık tarihinde bir önceki yıla göre likit olmayan arz farkı kullanılarak hesaplanır. Önümüzdeki on yılda likit olmayan arzın azalan ihraç miktarının altına düştüğünü görmek için piyasa davranışında büyük bir değişime katlanmak zorunda kalacağız. Bu tür bir kaydırma modeli geçersiz kılacaktır.

HODL modelinin davranışı için devrilme noktası kullanmanın temel nedeni, uzun vadeli sahiplerin arzındaki tarihsel üstel büyümedir. Uzun vadeli sahiplerin arzı, döngüsel inişler ve çıkışlar sırasında önemli ölçüde dalgalansa da, uzun vadeli sahiplerin arzındaki artışın makro eğilimi, bitcoin’in ömrü boyunca belirgindir.

Bir madeni para 155 gün veya yaklaşık beş ay boyunca yattıktan sonra, kısa vadeli ve uzun vadeli sahiplerin önceki analizlerine dayanarak istatistiksel olarak kullanılması pek olası değildir. Bu, her ikisi de Bitcoin hodler davranışını yansıttığı için, likit olmayan arz ile önemli ölçüde örtüşen uzun vadeli tutucu arzı için bir eşik belirler.

Aşağıdaki grafik, yeni arzın dolaşıma girme oranını (blok ödülleri aracılığıyla) ve dolaşımdaki arzın uzun vadeli hamil arzı ve/veya likit olmayan arz haline gelme oranını göstermektedir. Vurgulanan turuncu kutu, 10 yıllık düşüş trendinin altını gösteriyor gibi görünüyor. Dolaşıma yeni arzın azalmaya devam edeceğini bilsek de, taşma noktasında bir farklılık var gibi görünüyor.

Uzun vadeli sahiplerin/likit olmayan arzın bloke ödülü ve arz farklılığı
Uzun vadeli sahiplerin/likit olmayan arzın bloke ödülü ve arz farklılığı

Likit olmayan teklif %100 olacak mı?

Bitcoin için ana kullanım durumunun sermayenin korunması olduğu ve sabit sınırın 21 milyon jeton olduğu göz önüne alındığında, likit olmayan arzın %100 eğiliminde olacağı varsayılabilir. HODL modeli, tüm bitcoin arzının 2088 yılına kadar (HODL modelinin son noktası) likit olmayacağını tahmin ediyor, ancak 21 milyon bitcoin arzının sabit sınırına yaklaşacağı ancak asla ulaşılamayacağı için bu gerçekçi değil. HODL modeli, 2036’daki yedinci yarıya kadar likit olmayan arzın %80’e ulaşacağını tahmin ediyor. HODL modeli, likit olmayan arzın payındaki büyüme tahminlerinde tutucu olma eğilimindedir.

Model, piyasa davranışındaki önemli değişiklikler veya likit olmayan arzdaki düşüşte gelecekteki devrilme noktaları hakkında herhangi bir varsayımda bulunmaz. Likit olmayan arzın payı toplam dolaşımdaki arzın %100’üne yaklaştığından, likit olmayan arzdaki bu yukarı yönlü eğilimin ne kadar aşağı yönlü baskıyı tersine çevirebileceğini bilmiyoruz.

Potansiyel bir dezavantaj, bitcoin arzının likidite profilini artırabilecek bir değişim aracı olarak bitcoin kullanımındaki artıştır. Likit olmayan arzın büyümesindeki (veya ikinci taşma noktası) yapısal değişimin olası bir nedeni, bitcoin’in dünya sermayesinin çoğunu emdiği hiperbitcoinizasyondan sonra talepteki düşüştür.

Bununla birlikte, bitcoin sonsuz bölünebilir olduğu için likit olmayan arz süresiz olarak büyüyebilir. Lightning Network, millisatoshi göndermenize izin verirken, zincir üstü aktarımlar için en küçük birim satoshi’dir. Daha likit kullanım durumları için kullanılabilecek arzı daha küçük birimlere bölerken bile, likit olmayan arzın büyümesinin yavaşladığı ikinci bir potansiyel devrilme noktası görmemiz muhtemeldir.

HODL Modelinin Etkisi

Likit olmayan arz arttıkça, Bitcoin’in dijital kıtlığının piyasadaki etkileri de artıyor. Likit olmayan arz büyüdükçe likit ve oldukça likit arz daralacak ve piyasada tutulacak veya ticaret yapılacak daha az bitcoin bırakacaktır.

Bu daralan mevcut arzı satın almak için pazara giren yeni talep dalgaları, fiyatı katlanarak artıracaktır. Fiyattaki üstel artış, likit olmayan arzın bir kısmını, sahipleri kar elde ederken likit ve oldukça likit hale getirmeye teşvik edecektir, ancak bu etki, bitcoin para kazanma aşamasında likit olmayan arzdaki artışın genel etkisi ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir olacaktır.

Bu, likit olmayan arzın dalgalandığı ancak yükselmeye devam ettiği, yatırımcıların genel uzun vadeli tercihlerini ve varlığa yönelik tutumlarını vurgulayarak, bitcoin tarihindeki önemli kâr dönemlerine bakıldığında görülebilir. Temmuz 2021’de likit olmayan arzın payındaki kısa vadeli düşüş, yukarı yönlü bir yörüngeye devam etmeden önce böyle bir dönemdir.

HODL fiyatlandırma modeli

HODL modeli, likit olmayan arzın yukarıda gördüğümüz büyüme eğrisini takip ettiği Bitcoin’in mevcut arzının muhafazakar bir tahminini öngörüyor. Likit olmayan arzın payı devrilme noktasında düşük bir seviyeye yaklaşırken, mantıksal sonuç, bitcoin fiyatının ters bir s-eğrisi modeli izlemesi olacaktır.

Daha sınırlı bir likidite arzı ve yüksek likidite ile, bitcoin’in yaşamının başlarında yüksek fiyat artışları ve ardından üçüncü yarılanmanın devrilme noktasına yakın ılımlı fiyat artışları görüyoruz. Mevcut arz tekrar daraldıkça, daha fazla fiyat artışı beklemeliyiz.

Bu davranışı modellemek için üstel ters hiperbolik tanjant modelini kullanabiliriz.

Bitcoin’in dijital kıtlığını bir HODL fiyat modeli olarak göstermek için aşağıdaki bu modeli geliştiriyoruz. Ancak simetrik bir s-eğrisi kullanmak yerine, likit olmayan arz projeksiyonlarını izleyen asimetrik bir s-eğrisi oluşturmak için HODL modelini kullanıyoruz.

Fiyatlandırma modeli gelecekteki talebi dikkate almaz

İtibari para enflasyonu ve dolaşımdaki arz varsayımlarında artan likit olmayan arz payı, ters s-eğrisi modelinin arkasındaki itici güçlerdir. Bununla birlikte, HODL fiyatlandırma modelinin bir dezavantajı, mevcut likit ve oldukça likit bitcoin arzı için sabit bir talep akışı varsaymasıdır.Bitcoin Fiyat Hareketi

Yeni talep düzgün bir sabit olmayacak ve gelecekteki bitcoin fiyatının modelin tahmin edilen değerinin üstünde ve altında dalgalanmasına neden olacak. Model, bitcoin’in fiyat geçmişi konusunda daha muhafazakar bir duruş sergilemeyi amaçlıyor.

Uzatma döngüsü

HODL fiyat modeli, merkezinde HODL modelinin devrilme noktasını kullanır. 2020’deki üçüncü yarılanma ile gelen devrilme noktası, piyasa yapısında döngüleri uzatma fikrini destekleyebilecek önemli bir değişimi destekliyor.

Devrilme noktasının (s-eğrisinin en düz kısmı) yakınında bol miktarda sıvı ve yüksek düzeyde sıvı arzı, önceki döngülere kıyasla mevcut göreli yanlara ve salınımlı fiyat hareketinin nedeni olabilir.

Sıvı ve yüksek düzeyde sıvı tedariki küçültme döngüleri yeniden kısalabilirken, yarılanma döngülerinin azalan etkisinin daha az etkilenmesi daha olası olabilir. Bu, diğer katalizörlere ve piyasa koşullarına bağlı olarak süresi değişen daha doğal yükseliş/düşüş döngülerine yol açabilir.

Model sonuçları ve aşağıdaki grafik, HODL model hipotezi ve likit olmayan arz tahminleriyle tutarlı bir ters s-eğrisi göstermektedir. Eğimi sürekli azalan logaritmik bir eğrinin aksine, HODL fiyat modeli, devrilme noktasından itibaren artan bir eğime sahiptir. HODL fiyat modeli, bitcoin fiyatının 2028’deki beşinci yarılanma civarında 1 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

HODL fiyatlandırma modeli
HODL fiyatlandırma modeli
Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu