Bitcoin Haberleri

Bitcoin Fidye Yazılımı Kurbanı Kaseya, Saldırıyı Nasıl Durdurduğunu Saklıyor

Kaseya, 70 milyon dolarlık Bitcoin fidyesiyle karşı karşıya kaldı.

Yalnızca şifreleme anahtarını “güvenilir bir üçüncü taraftan” aldığı söylenir.

Dünyanın her yerindeki işletmelere BT yazılımı satan Kaseya dün , müşterilerinin operasyonlarını aksatan 2 Temmuz fidye yazılımı saldırısının etkilerini geri almak için kullanılabilecek “evrensel bir şifre çözücü anahtarı elde ettiğini” duyurdu. Bilgisayar korsanları 70 milyon dolar Bitcoin talep etmişti.

Bir Kaseya sözcüsü gazetecilere verdiği demeçte, aracın “güvenilir bir üçüncü taraftan” geldiğini ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddettiğini söyledi.

Fidye yazılımı, sorumlu bilgisayar korsanlarına ödeme yapana kadar kullanıcıları bilgisayar ağlarından kilitleyen kötü amaçlı yazılımdır, genellikle Bitcoin ile bir bankaya gitmeden gönderilebilir (alıcıları izlemenin daha kolay olacağı).

ABD’nin en büyük et paketleyicilerinden biri olan JBS USA, Haziran ayında Rus siber suçluları REvil’e et fabrikalarını yeniden başlatabilmesi ve ülkenin sığır eti arzının dörtte birini marketlere geri alabilmesi için 11 milyon dolar Bitcoin ödedi

Mayıs ayında, Doğu Kıyısı boyunca yakıtın neredeyse yarısının akışını kontrol eden Colonial Pipeline, Rusya bağlantılı başka bir hack grubu DarkSide’a 4,4 milyon dolarlık bir ödeme yaptı. Bu durumda, federal kolluk kuvvetleri , Colonial’in Adalet Bakanlığı ile hızlı iletişimini gerekçe göstererek fidyenin çoğunu geri alabildiler.

Tüm bunlar, Kaseya’nın ABD hükümetinin koordinasyonuyla veya koordinasyonu olmadan 70 milyon dolarlık fidyeyi ödemiş olabileceğinden şüphelenmeye yol açıyor. Geçen yıl, Hazine Bakanlığı şirketleri , alıcılara karşı ABD yaptırımlarına aykırı davranmamaları için bilgisayar korsanlığı gruplarına doğrudan veya aracılar aracılığıyla ödeme yapmamaları konusunda uyardı. Ev Gözetim Başkanı Carolyn Maloney , Koloni Boru Hattı saldırısından sonra bu Haziran ayında bu konuyu tekrar gündeme getirdi.

Kaseya’nın şifreleme aracını nasıl aldığına dair başka açıklamalar da var, bunlardan biri de ABD’nin Rusya üzerindeki baskısının işe yaraması. Başkan Joe Biden, bu ayın başlarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e , ABD’nin Rusya’nın harekete geçebileceği bilgileri paylaşması koşuluyla, Rusya merkezli fidye yazılımı operasyonlarından – devlet destekli olmasalar bile – sorumlu tutulacağını söyledi. Bir haftadan kısa bir süre sonra REvil web sitesi çevrimdışı oldu. Her iki ülke de şifreleme anahtarını almak için çalışmış olabilir.

Alternatif olarak, etkilenen Kaseya müşterileri devreye girmiş olabilir.  

Blockchain analitik firması Chainalysis, Mayıs ayı ortasından itibaren bilgisayar korsanlarının yalnızca bu yıl en az 81 milyon dolarlık fidye yazılımı ödemesi aldığını tahmin ediyor . Bununla başa çıkmak için ABD bir Fidye Yazılım Görev Gücü kurdu. G7’deki müttefikleri de onunla savaşmak için kaynak ayırdı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu