NasılNedirRehber

Bitcoin Cüzdanı Oluşturmanın Üç Yolu

Bitcoin Cüzdanı Oluşturmanın Üç Yolu

Bitcoin Cüzdanı Oluşturmanın Üç Yolu

Bitcoin Cüzdanı Oluşturmanın Üç Yolu. Bitcoin alıp satmak için bir cüzdana ihtiyacınız vardır. Bitcoin cüzdanı, paranızı işletebileceğiniz bir banka hesabına benzer. Cüzdan, özel anahtarlarınız korur ve işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar. Tıpkı kredi kartı bilgileriniz gibi, cüzdanınızı da mümkün olduğunca güvende tutmalısınız.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Piyasada birbirinden farklı özellikler taşıyan çeşitli cüzdanlar bulunuyor. Yazılım cüzdanları günlük işlemleriniz için yeterliyken, masaüstü cüzdanlar kolaylık ve yüksek güvenlik sağlarlar. Web cüzdanları, hızlı çevrimiçi işlemleriniz için uygunken, Ledger ve Trezor gibi donanım cüzdanları ise Bitcoin’inizi uzun süre depolamak için uygundur. Bununla birlikte, donanım cüzdanlarının fiyatı en az 50$ civarındadır.

Şimdi, Bitcoin cüzdanı oluşturmanın yollarına daha yakında bakalım.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

1. Yazılım Cüzdanı Oluşturma

Bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanın en kolay yolu, ücretsiz bir cüzdan uygulaması edinmektir. Yazılım cüzdanları özel ve genel anahtarları depolar, kullanıcıların bakiyelerini kontrol etmelerini ve işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlarlar. Mobil ve masaüstü olmak üzere iki tip yazılım cüzdanı bulunur.

Mobil yazılım cüzdanları Bitcoin’lerinizi her yere kolayca taşıyabileceğiniz hafif cüzdanlardır. Mobil yazılım cüzdanı edinmek için, tercih edeceğiniz bir Bitcoin cüzdan uygulamasını indirmeniz yeterlidir. Güvenle kullanabileceğiniz bazı mobil yazılım cüzdanları şunlardır:

 • Mycellium
 • Bread (BRD) wallet
 • Bitcoin wallet
 • Electrum
 • Samourai

BİTCOİN CÜZDAN

Masaüstü yazılım cüzdanlarının kullanımı daha zor olsa da, daha fazla işleve sahip ve mobil cüzdanlardan daha güvenlidirler.

En popüler masaüstü cüzdanları şunlardır:

 • Bitcoin Core
 • Armory
 • Electrum
 • Wasabi
 • Green Address

Masaüstü cüzdanları, güvenilir web sitelerinden indirebilir ve talimatlar doğrultusunda kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yeterince güvende olduğunuzdan ve cihazlarınıza kimsenin erişemeyeceğinden tam anlamıyla emin değilseniz, tüm varlığınızı tek bir cüzdanda depolamamanız gerektiğini unutmayın.

Bitcoin web cüzdan

2. Bitcoin Web Cüzdanı Oluşturma

Bitcoin cüzdanı oluşturmanın bir diğer yolu ise web hizmetlerinden faydalanmaktır. Web tabanlı cüzdanlar, özel anahtarlarınızı bir yönetici grubu tarafından kontrol edilen çevrimiçi sunucuda depolarlar. Coinbase
gibi bazı web cüzdanları, mobil ve yazılım cüzdanlarınız arasında bağlantı kurarlar. Cüzdana internet bağlantınızın olduğu her yerden erişebilmeniz, size sunduğu avantajlardan biridir.

Özel anahtarlarınızın web sitesinin gözetimi altında olduğunu unutmamalı ve web cüzdanlarını sadece sınırlı sayıda Bitcoin’inizi tutmak için kullanmalısınız. Web cüzdanları, hackerların ilk durağıdır bu nedenle, paranızı korumak için maksimum miktarda güvenlik önlemi almalısınız.

Popüler Bitcoin web cüzdanları şunlardır:

 • Coinbase
 • Blockchain.info
 • BTC.com
 • Rahakott
 • BitGo

3. Bitcoin Donanım Cüzdanı Oluşturma

Son olarak, bitcoinlerinizi uzun süreli saklamanın en güvenli yolu olarak kabul edilen bitcoin donanım cüzdanlarımız var.

Bitcoin Donanım Cüzdanı Oluşturma

Donanım cüzdanları, Bitcoin’lerinizi uzun süre dopalamak için en güvenli yoldur. Bu cüzdanlar, özel anahtarlarınızı elektronik ortamda saklayan ve yanınızda taşıyabileceğiniz cihazlardır. Fiyatları 50$’dan başlıyor ve 1000$’dan fazla Bitcoin depolamayı planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı edinmeniz sizin için faydalı olacaktır.

En çok tavsiye edilen donanım cüzdanları şunlardır:

 • Ledger
 • Trezor
 • BitLox
 • KeepKey

Bu cüzdanların kurulumu için, üretici tarafından verilen talimatlara uymalı ve cihazları sadece üreticisinden almalısınız.

Elektronik olmayan aynı zamanda ücretsiz ve güvenli bir Bitcoin cüzdanı istiyorsanız, kağıt cüzdanları kullanabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu