Bitcoin Cash (BCH)HaberlerNasılNedir

Bitcoin Cash nedir ve nasıl çalışır? (BCH)

Bitcoin Cash nedir ve nasıl çalışır? BCH, bitcoin cashin kısaltmasıdır.

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Bitcoin Cash Nedir?
 • Bitcoin Cash'in temel özellikleri
 • Bitcoin Cash ne için kullanılır?
 • Bitcoin Cash, Bitcoin'den farklı mı?
 • Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki fark nedir?

Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin (BTC) ile aynı özelliklerin çoğunu paylaşan ancak aynı zamanda onu farklı kılan bir dizi değişiklik ve özelliği de entegre eden bir kripto para birimidir. Destekçiler, Bitcoin Cash’in, protokolün kurucusu tarafından yazılan 2008 tarihli bir raporda ortaya konan, eşler arası bir elektronik nakit sistemi yaratma orijinal vizyonuna daha yakından bağlı olduğunu iddia etseler de, Bitcoin’in bir ‘çatal’ı olarak kabul edilir. Satoshi Nakamoto takma adıyla giden bir kişi veya grup.

İçindekiler: Bitcoin Cash’in temel özellikleri
İçindekiler: Bitcoin Cash ne için kullanılır?
İçindekiler: Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı mı?
İçindekiler: Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki fark nedir?

  Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin Cash Haberleri

  Bitcoin Cash’in temel özellikleri

  Bitcoin Cash, bir hükümet veya finans kurumu gibi herhangi bir merkezi otoriteye dayanmayan, merkezi olmayan bir eşler arası elektronik nakit sistemidir. Bu haliyle, paranın doğasının temelden yeniden tasarımını temsil eder. Bitcoin Cash’in temel özellikleri şunlardır:

  • Herkese açık. Bitcoin Cash’i kimse kontrol etmez veya sahip değildir. CEO yok ve onu kullanmak için izin istemenize gerek yok.
  • Takma ad. Kimlikler işlemlere bağlı değildir. Bu, Bitcoin Cash’in sansür olmadan herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılmasını sağlamaya yardımcı olur.
  • Şeffaf Tüm işlemler, blok zinciri adı verilen küresel bir kamu defterine kaydedilir. Bir zincir oluşturacak şekilde bağlanan bloklarda defter düzenli aralıklarla güncellenir. Bu, herkesin sahiplik geçmişinin tamamını kolayca görmesini sağlar ve dolandırıcılık olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Dağıtım. Genel muhasebe defteri (blockchain), ‘düğümler’ olarak bilinen bir katılımcı ağı tarafından gönüllü olarak depolanır. Bu, bilgilerin uzun ömürlü olmasını sağlamaya yardımcı olur.
  • Kurallara dayalı. Düğümler, defterin durumu üzerinde fikir birliğine varmak için bir dizi kuralı (bir protokol) takip eder. Bu fikir birliği, kimin neye sahip olduğuna dair ‘gerçeği’ oluşturan şeydir. Bununla birlikte, protokol, katılımcıların talep ettiği şekilde gelişebilir – ancak değişiklik yapmak için yüksek derecede fikir birliği gerekir. Bu, Bitcoin Cash’i, katılımcıların bir tür sosyal sözleşme oluşturduğu yarı-politik bir sistem yapar.
  • Değişmez. Uygulanan teknoloji, blok zincirine bir kez kaydedildikten sonra işlemlerin etkin bir şekilde değiştirilemeyeceği anlamına gelir.
  • Güvenli. Proof of Work (PoW) olarak bilinen bir süreç aracılığıyla, ‘madenciler’, defteri oluşturan zincire (yine blok zinciri) yeni bloklar eklemek için rekabet eder. PoW madenciliğiyle ilişkili donanım ve enerji maliyetleri, ağa saldırmanın hem aşırı derecede pahalı olması hem de saldırganın doğrudan kâr edememesini garanti etmesi gibi oyun teorisi odaklı ilkeler aracılığıyla ağın güvenliğine katkıda bulunur.
  • Sabit tedarik. Sadece 21 milyon jeton yaratılacak. Bu, Bitcoin Cash’i arazi veya altın gibi sabit bir varlık haline getirir ve insanlara uzun süreler boyunca dijital alanda değer saklama fırsatı sunar.
  • Düşük Ücretler. Bitcoin Cash, konumdan bağımsız olarak (sınır ötesi işlemler dahil) herhangi bir değerde güvenilir, hızlı ve uygun fiyatlı işlemlere olanak tanır. Bu, onu Visa ve Mastercard gibi ödeme ağlarına etkili bir alternatif haline getirir.

  Bitcoin Cash ne için kullanılır?

  Bitcoin Cash’in yukarıda açıklanan temel özellikleri, onu hem uzun vadeli bir değer deposu hem de oldukça etkili bir değişim aracı yapar. Daha felsefi olarak, bu iki kullanım durumu, Bitcoin Cash’i (ağ) küresel ekonomik özgürlüğü desteklemek ve geliştirmek için bir yöntem yapmak için protokolün merkezi olmayan ve açık doğasıyla birleşir.

  Uzun vadeli değer deposu

  Toplam Bitcoin Cash arzı asla 21 milyon jetonu geçmeyecek. Bu, Bitcoin Cash protokolünü tanımlayan koda yazılır. Merkezi olmayan bir ağ olarak, Bitcoin Cash kullanıcıları nihayetinde protokolün nasıl gelişeceğine karar verir – ve protokolü değiştirerek varlıklarını seyreltmek katılımcıların çıkarına olmadığından, 21 milyon jeton limiti neredeyse kesinlikle sonsuza kadar yerinde kalacaktır.

  Dolaşımdaki arza yeni madeni paraların eklenme oranı, yine kodda yerleşik olarak bulunan tanımlanmış bir program boyunca kademeli olarak azalır. İhraç oranı yaklaşık her dört yılda bir yarıya indirilir. Bu, Bitcoin Cash’i ‘dezenflasyonist’ bir varlık yapar.

  Nisan 2020’de üçüncü ‘yarıya alma’, ihraç oranını blok başına 12,5’ten 6,25 BCH’ye düşürdü. Bu noktada 21 milyon madeni paranın 18.375.000’i (toplamın %87.5’i) dağıtılmıştı. 2024’teki dördüncü yarılanma, ihracı 3.125 BCH’ye düşürecek ve yaklaşık olarak 2136 yılına kadar, son yarılanmanın blok ödülünü sadece 0.00000168 BCH’ye düşüreceği zamana kadar devam edecek.

  Bitcoin Cash’in ‘önceden belirlenmiş’ tedarik programı, onu sabit varlıklar arasında benzersiz kılıyor. Karşılaştırıldığında, altın arzı sınırlı olmasına rağmen yine de arz ve talep güçlerine tabidir. Altın fiyatı arttıkça, daha fazla altın madencisi altın aramaya teşvik ediliyor. Bu, altın arzında bir artışa yol açar ve bu da fiyat üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturur.

  Son derece etkili değişim aracı

  Bitcoin Cash, tıpkı nakit gibi, ancak dijital alanda bireyler arasında eşler arası ödemelere olanak tanır. Kritik olarak, Bitcoin Cash gönderme ücretleri genellikle işlem başına bir kuruştan daha azdır ve katılımcıların fiziksel konumundan bağımsız olarak ödeme neredeyse anında gerçekleşir. Bu, Bitcoin Cash’i yalnızca havale ve sınır ötesi ticaret için değil, aynı zamanda yiyecek satın almak gibi günlük işlemler için de faydalı kılar. Ücretler ve işlem süreleri çok düşük olduğundan, Bitcoin Cash, içerik oluşturucuları bahşiş vermek ve uygulama kullanıcılarını ödüllendirmek gibi mikro işlem kullanım durumları için de etkilidir.

  Ekonomik özgürlük

  Ekonomik özgürlük, bireylerin kişisel kaynakları hem bağımsız olarak hem de başkalarıyla işbirliği içinde istedikleri şekilde özgürce edinme ve kullanma yeteneğidir. İnsan onurunun hayati bir bileşeni ve temel bir insan hakkıdır. Değeri hem depolamak hem de değiş tokuş etmek için kullanılabilen bir araç olarak para, ekonomik özgürlüğü sağlamak için merkezi bir araçtır.

  Bitcoin Cash, isteğe bağlı olarak ekonomik özgürlüğü destekleyen alternatif bir para biçimi sağlar. Ulusal para birimlerinin aksine, Bitcoin Cash (1) parasal müsadere, (2) sansür ve (3) sınırsız enflasyon yoluyla devalüasyona karşı güçlü bir koruma sağlar.

  Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı mı?

  Bitcoin Cash, Bitcoin’in bir ‘çatal’ı olarak kabul edilir. 1 Ağustos 2017’de, Bitcoin ekosistemindeki katılımcıların kripto para birimini ölçeklendirme yöntemleri üzerinde anlaşamaması üzerine oluşturuldu.

  Ana çekişme noktası, saniyede işlenebilecek işlem hacmiyle (diğer bir deyişle ‘iş hacmi’) ilgili olan ‘blok boyutu’ idi. İşlemler verilerden oluştuğundan, daha büyük bir blok boyutu, her bloğa daha fazla işlemin dahil edilmesini sağlayarak daha yüksek verim sağlar.

  Bitcoin protokolü yıllarca her bloğun boyutunu 1MB ile sınırlandırmıştı. Bitcoin kullanıcılarının sayısı arttıkça, sınırlı blok boyutu için rekabet giderek daha yüksek işlem ücretlerine ve daha uzun uzlaşma sürelerine yol açtı. Bu koşullar altında, Bitcoin yüksek değerli işlemleri ve/veya hızın daha az önemli olduğu işlemleri halletmek için faydasını korurken, ücretlerin ve ödeme süresinin önemli olduğu küçük değerli alımlar için bir değişim aracı olarak faydasını büyük ölçüde kaybetti. Başka bir deyişle, ‘nakit’ olarak daha az kullanışlı hale geldi.

  Bitcoin statik bir protokol değildir. Değişiklikleri entegre etmek – veya Bitcoin’in ‘yönetimi’ – müzakere, ikna ve iradeye dayalı yarı politik bir süreçtir. Başka bir deyişle, insanlar Bitcoin’in ne olduğuna karar verir.

  Bitcoin’i ölçeklendirme zorluğuyla karşı karşıya kalan bir taraf, 1MB blok boyutlarını koruma ihtiyacını hissetti. Bitcoin’i “zincir dışı” olarak ölçeklendirmenin daha iyi olduğunu iddia ettiler, yani. ikinci katman çözümünde, ‘zincir üstü’ temel yerleşim katmanını yalnızca daha büyük işlemler için bırakır. Diğer taraf, blok boyutunu artırmak ve blok başına daha fazla işleme izin vermek istedi. Bu anlık yükseltme, işlemleri hızlı, güvenilir ve ücretleri düşük tutmak için basit bir yöntem olarak görülüyordu.

  Bitcoin topluluğu değişiklik üzerinde anlaşamadığından, sonuç bir “hard fork” ya da Bitcoin’in iki versiyonunun ayrıldığı bir zaman noktasıydı. Blok boyutu yükseltmesini içeren sürüme Bitcoin Cash (BCH) adı verilirken, değişmeyen sürüm Bitcoin (BTC) adını korudu.

  Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki fark nedir?

  2017’de çatallanmadan bu yana, Bitcoin Cash protokolü üzerinde çalışan birden fazla bağımsız geliştirici ekibi, ekonomik özgürlüğü destekleyen bir eşler arası elektronik nakit sistemi olarak Bitcoin Cash’in kullanılabilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi yenilik getirdi. Bitcoin Cash’i Bitcoin’den ayıran bu yenilikler aşağıda özetlenmiştir:

  Maksimum blok boyutu

  Bitcoin Cash, Bitcoin’den (1MB) daha büyük bir maksimum blok boyutuna (32MB) sahiptir. Daha büyük blok boyutu, Bitcoin Cash ağının zincir üzerinde işleyebileceği işlem hacmini artırır. Bitcoin tipik olarak saniyede 3-7 işlem gerçekleştirirken, Bitcoin Cash saniyede 200 işlem işleme kapasitesine sahiptir. Bu, işlem başına maliyeti düşürmeye ve işlem hızını ve güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur. Bitcoin Cash işlemleri genellikle bir kuruştan daha ucuza mal olur. Karşılaştırıldığında, ortanca zincir üzeri Bitcoin (BTC) işlem ücreti 2020’den bu yana 1-15 dolar aralığında.

  Akıllı sözleşme desteği

  Bitcoin Cash geliştiricileri, aşağıdaki gibi akıllı sözleşme dillerini kullanabilir:nakit yazısıBitcoin’de mümkün olan temel işlemlerden daha karmaşık işlevleri etkinleştirmek için. Bu, sentetik türevler ticareti gibi ‘merkezi olmayan finans’ uygulamaları olasılığını yaratır. Diğer kullanım durumları, aşağıdakiler gibi araçlarla özel ödemeleri içerir:CashShuffleveCashFusion. Ayrıca ‘belirteç verilmesine’ izin verir (aşağıya bakın).

  Jeton verme

  Kullanmak Basit Defter Protokolü, geliştiriciler, ERC-20 belirteçlerinin Ethereum blok zincirinde nasıl yaşadığına benzer şekilde Bitcoin Cash blok zincirinde yaşayan yeni jetonlar yayınlayabilir. Örneğin, USD istikrarlı paralarının en büyük ihraççısı olan Tether, Bitcoin Cash zincirinde yaşayan USDT belirteçleri yayınladı. Bu, kişilerin işlem başına kuruşlar için USDT gönderip almalarını sağlar.gözetimsiz dijital cüzdangibiBitcoin.com Cüzdanı.

  Takas Edilemez Jetonlar

  Basit Defter Protokolü ayrıca, Ethereum’un ERC-721 standardına benzer şekilde, Fungible Olmayan Jetonları (NFT’ler) destekler. NFT’lerin temel özelliği, birbirinden ayırt edilebilen dijital belirteçler olmalarıdır. Bu, dijital sanat eseri pazarlarından takas edilebilir oyun içi öğelere kadar çok çeşitli potansiyel kullanım durumları sağlar.

  ‘Ücrete göre değiştirme’ yok

  Bitcoin (BTC) üzerindeki ücretle değiştirme, onaylanmadan işlemlerin iptal edilmesine/çifte harcanmasına olanak tanır. Bitcoin Cash (BCH) protokolünde ücretli değiştirme olmaması, Bitcoin Cash’i daha güvenli hale getirir, çünkü onaylanmamış işlemler geri alınamaz. Ayrıca, küçük miktarlarda neredeyse anında işlemlere olanak tanır. Mayıs 2021 Bitcoin Cash protokolü yükseltmesiyle birlikte, onaylanmamış zincirleme işlem limiti (önceden 50 olarak belirlenmişti) kaldırıldı ve çift harcama testleri getirildi. Bu, Bitcoin Cash’in yüksek hacimli küçük değerli işlemlerin kısa sürede işlenmesi gereken bir ödeme çözümü olarak faydasını daha da geliştirdi.

  Schnorr imzaları

  Bu, daha karmaşık imzalama yeteneklerine izin veren bir dijital imza şemasıdır. Schnorr imzalarını benimseyen işlemler daha az yer kaplar ve bu da onları daha ucuz hale getirir. Şu anda Bitcoin Cash protokolü tarafından desteklenmesine rağmen, Schnorr imzaları henüz cüzdan sağlayıcıları tarafından geniş çapta benimsenmemiştir. Schnorr imzalarının benimsenmesi yaygın olduğunda, belirteçlerin değiştirilebilirliğini geliştirerek ağın gizliliğini artırma potansiyeline sahiptir (tüm işlemlerin üçüncü taraf gözlemcilere birbirine daha benzer görünmesini etkili bir şekilde sağlar).

  Zorluk ayar algoritması

  Bitcoin Cash, aserti3-2d adı verilen üstel bir hareketli hedef zorluk ayarlama algoritması kullanır. Blokların programın gerisinde kaldığı her iki gün için zorluk yarıya iner, blokların programın ilerisinde olduğu her iki günde bir zorluk iki katına çıkar. Bu zorluk ayarlama algoritması, yüksek fiyat oynaklığı ve hash gücü esnekliği olsa bile, yeni blokların sabit bir oranda (her 10 dakikada bir) oluşturulmasını sağlamaya yardımcı olur. Örneğin, SHA256 madencilerinin hash güçlerini BTC’den BCH’ye ve geri taşıması durumunda, Bitcoin Cash’in zorluk ayarlama algoritması, blokların istenen tutarlı oranda üretilmeye devam etmesini sağlar.

  Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

  Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

  Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

  Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

  Eyüp Can

  Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
  Başa dön tuşu