Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin Bir Ayda İlk Kez 30 Bin Doların Altına Düştü

Bitcoin birkaç hafta içinde ilk kez 30.000 doların üzerine çıktı.

Düşük talep, GBTC hisselerinin kilidini açan Gri Tonlama ve yenilenen düzenleyici dikkat dahil olmak üzere birden fazla gösterge, son düşüş eğilimine katkıda bulunmuş olabilir.

Bitcoin şu anda kripto para biriminin 22 Haziran’dan bu yana en düşük tutarı olan 29.766 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %10 düştü.

Web’deki çeşitli piyasa göstergeleri, bugünün en son fiyat hareketlerinden bazılarını ortaya koyuyor.

Birincisi, bugünlerde Bitcoin için daha geniş pazarın yalnızca yükseldiği Nisan ve Mayıs aylarında olduğundan çok daha az talep var. Veri toplayıcı Glassnode’a göre, ağ şimdi o zamana kıyasla paranın üçte birini yerleştiriyor.

Bitcoin ağına yerleşen para miktarı.
Bitcoin ağına yerleşen para miktarı.

Başka bir yerde, Grayscale Bitcoin Trust ( GBTC ), hisseleri toplu olarak piyasaya sürmeye başladı. Grayscale’in bu ay kabaca 31.900 GBTC hissesinin kilidini açması bekleniyor.

Bitcoin üzerindeki ‘GrayScale etkisi’

GBTC hisseleri, önde gelen kripto para biriminin fiyat hareketini izlemeye çalışır. Ve bazı uzmanların söylediğine göre bu hisselerin yapısı Bitcoin’de oynaklık yaratıyor.

Zengin yatırımcılara GBTC için özel yerleşimler sunulur, ardından eşdeğer miktarda GBTC için Gri Tonlamalı Bitcoin veya dolar verirler. Her pay kabaca .001 Bitcoin’e eşittir. Bu hisseler daha sonra Fidelity veya Interactive Brokers gibi hemen hemen her ikincil piyasada satılabilir.

Ancak bu hisselerin sahipleri, altı aylık bir süre geçene kadar yeni basılan GBTC’lerini gerçekten satamazlar.

Tarihsel olarak, bu bekleme süresi bir sorun olmamıştır; GBTC neredeyse her zaman dayanak varlığının üzerinde bir primle işlem gördü ve madencilerin altı ayın sonunda büyük bir meblağ cebe indirmesine izin verdi. Bu prim, “Gri Tonlamalı Premium” olarak bilinir hale geldi ve bir zamanlar pazarın gözde işlemlerinden biriydi.

Ayrıca Bitcoin’e daha geniş kurumsal ilgi için bir vekil haline geldi. Geleneksel yatırımcılar ve riskten korunma fonları, defterlerinde gerçek kripto para bulundurmaktan rahatsızlık duyuyor ya da bunlara izin verilmiyor. GBTC buna bir geçici çözüm sunarken yine de benzer fiyat riskleri sunuyor. Örneğin Cathie Wood’un ARK Invest, 2021’de bu üründen yığınla satın aldı.

Ancak bu günlerde, prim kuruduğu ve yerini %13,45’lik bir indirim aldığı için bu ticaret çok daha az ilgi çekici. Bu, artık GBTC satın almanın BTC’den daha ucuz olduğu anlamına geliyor.

GBTC primi, bu yılın Şubat ayından bu yana azaldı ve düştü.
GBTC primi, bu yılın Şubat ayından bu yana azaldı ve düştü.

Bu, elbette, bir tuz tanesi ile alınmalıdır. Bu kilit açma olaylarının kesinlikle düşüş veya yükseliş olup olmadığı hala bir tartışma konusu. Yine de bu olayların, özellikle böylesine büyük bir olayın piyasaya volatilite getirmesi bekleniyor.

Zincir içi bir analist olan Willy Woo, olayın iki tarafını sağladı. Düşüş durumu, yatırımcıların indirimli GBTC ürününü satın almayı ve satın alma baskısını Bitcoin’den “yönlendirmeyi” tercih ettiği bir durumdur.

Bitcoin madencileri, düzenleyici bozulma

Son birkaç aydaki daha geniş madencilik sarsıntısı da diskalifiye edilemez. Şu anda Çin’de Bitcoin madenciliğinin yasaklandığını onaylayan toplam altı eyalet var. Darbe (ülkenin bir merkezi olmayan rakip kaldırmak için, bazı iddia ve bunun iklim hedeflerini tutturmak için ülkenin emelleri doğrultusunda uygulanan dijital yuan ).

Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler , hacim olarak en büyük kripto para birimi değişimi olan Binance ile başlayarak sektörü hedef aldı. Halihazırda İngiltere , İtalya , Japonya ve Cayman Adaları , kullanımını tamamen engellemese bile borsaya daha sıkı kısıtlamalar getirdi.

Çok fazla düşüş haberiyle, 30.000 doların altındaki son çöküş artıyor. Bununla birlikte, bu düşüş eğiliminin ne kadar süreceği görülmeye devam ediyor.

SORUMLULUK REDDİ

YAZAR TARAFINDAN İFADE EDİLEN GÖRÜŞLER VE GÖRÜŞLER YALNIZCA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE FİNANSAL, YATIRIM VEYA DİĞER TAVSİYE NİTELİĞİNDE DEĞİLDİR.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu