KimdirRehber

Bitcoin Balinaları Kimdir ve Nasıl Ticaret Yaparlar?

Kısaca

 • Bitcoin balinaları büyük miktarda BTC tutar.
 • En büyük 10 BTC cüzdanı, Bitcoin’in %6’sını kontrol ediyor.
 • Balinalar varlıkları satın aldıklarında, sattıklarında ve hatta hareket ettirdiklerinde, piyasalarda dalgalanmalar yaratabilirler.

Dijital varlıklar teorik olarak bireyler için eşit bir oyun alanını kolaylaştırmaya yardımcı olurken, Bitcoin gibi dağıtılmış ağlarda bazı insanlar diğerlerinden daha fazla kaldıraç ve etkiye sahiptir: balinalar.

Bitcoin balinaları, para biriminin değerini etkilemek ve hatta manipüle etmek için yeterli Bitcoin’i tutan kişi veya kuruluşlardır. Fiyat hareketi ne kadar büyükse, balina da o kadar büyük olur.

BitInfoCharts’tan alınan verilere göre , en büyük 10 BTC cüzdanı dolaşımdaki tüm Bitcoin’in % 6’sını kontrol ediyor ve bu kabaca 50 milyar doları temsil ediyor, ilk 100 cüzdan ise tüm Bitcoin’in (124 milyar dolar) yaklaşık %15’ini elinde tutuyor.

Bitcoin’in fiyat hareketlerini tam olarak anlamak için bu Bitcoin balinalarının kim olduğunu ve nasıl çalıştıklarını bilmek önemlidir.

Bu balinalardan bazıları kimlerdir?

Bitcoin adresleri kullanıcılara bir miktar anonimlik sağlar. Bu nedenle, etkili cüzdanların kimliklerini tersine mühendislik yapmak imkansız olmasa da her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, Bitcoin balinaları dört genel gruba ayrılabilir:

 • Borsalar: Kripto para borsaları, BTC depolarını yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artırarak onları Bitcoin’in en büyük merkezi sahiplerinden biri haline getirdi. Bunu likiditelerini artırmak ve daha fazla ticarete izin vermek için yaparlar. Bir TokenAnalyst tarafından 2019 analiz dolaşımda Bitcoin tahmini% 6.7 kur cüzdan üzerinde gerçekleştirildi bulundu. Kanıt olarak, en büyük altı Bitcoin cüzdanından dördü Binance, Bitfinex ve OKEx’e aittir.
 • Kurumlar: Bu kategori, kar amacı gütmeyen şirketler ve akredite yatırımcıları temsil eden fonlar gibi diğer gruplara ayrılabilir. Bitcoin en büyük alıcıların biri dijital varlık yöneticisi Griskala olduğunu , bir Dijital Para Grubu iştiraki. Mevcut piyasa değerinin %3’ünden fazlası olan 29 milyar dolarlık Bitcoin’i yönetiyor. İle 654.600 Bitcoin geri yatırımcıların dolar katkıları taraftan Griskala Bitcoin Güven dünyanın en büyük Bitcoin fondur.
 • Bireyler: Birkaç önde gelen kişi, fiyatı bugünden çok daha düşükken Bitcoin’i erken satın aldı. Kripto para borsası Gemini’nin kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss’un 2013 yılında Bitcoin’e madeni para başına 141 $’dan 11 milyon dolar yatırım yaptığına inanılıyor. Bu, varlıklarını, yaklaşık 78.000 BTC’yi bugün yaklaşık 3.5 milyar dolar değerinde yapacaktır. Amerikalı risk sermayedarı Tim Draper, US Marshal’s Service müzayedesinde her biri 632 dolardan 29.656 jeton satın aldı. Servetinin değeri 1 milyar doların üzerinde. Digital Currency Group kurucusu ve CEO’su Barry Silbert aynı açık artırmaya katıldı ve şu anda 2 milyar dolar değerinde olan 48.000 Bitcoin’i satın aldı.
 • Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto, kendi kategorisini hak ediyor. Önde gelen kripto para araştırmacısı Sergio Demian Lerner, Nakamoto’nun 2009 yılının Ocak ve Temmuz ayları arasında 1 milyondan fazla BTC çıkarmış olabileceğini tahmin ediyor. 1 milyon BTC’ye sahip tek bir cüzdan olmamasına rağmen, Lerner’in araştırmasını kullanarak ilk 1.8 milyon veya yani BTC ilk yaratıldı, %63’ü hiç harcanmadı. Nakamoto gerçekten de tüm bu madeni paraların üzerinde oturuyorsa, serveti 40 milyar doları aşan bir değere sahip olacaktır.

Bununla birlikte, tüm balinalar bilinmemektedir. Ve çoğu, Satoshi gibi, uykuda. Aslında, en iyi 100 adresin 64’ü , 288.126 BTC’ye (13 milyar $) sahip bir Binance soğuk cüzdanı da dahil olmak üzere henüz herhangi bir Bitcoin’i çekmedi veya transfer etmedi.

Ticaret yaptıklarında ne olur?

Balinaların önemli bir servet yoğunluğu göz önüne alındığında, büyük alım veya satım emirleri dalgalanma etkilerine neden olabilir. Bu, şirketlerin büyük alımlar yaparken kaçınmak istedikleri bir şeydir, çünkü satın alırken fiyatın yükselmesine neden olurlar. Örneğin, 105.000 BTC’ye (4.7 milyar $) sahip halka açık bir şirket olan MicroStrategy’yi ele alalım.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor , şirketin binlerce küçük işlemde yaklaşık 20.000 Bitcoin satın aldığı bir “makro satın alma stratejisi” kullandığını söyledi . Göre Saylor , bir satın alma işlemi sırasında, şirket “88617 infaz esnaf, sürekli 74 saat işlem gördü.” Kasıtlı olarak küçük işlemlere rağmen şirket, Bitcoin’in fiyatı %1 ila %2 düşerse birkaç saniye içinde 30-50 milyon dolar arasında herhangi bir varlık satın almaya hazırdı.

Büyük alım emirleri fiyatı hızla yükseltebilirken, büyük satış emirleri tam tersini yapar. Satıcılar elindeki BTC’yi nakit veya alternatif para birimlerine dönüştürmeye çalışırsa, daha büyük işlem boyutuyla birleşen likidite eksikliği, Bitcoin’in fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir. Bu, perakende yatırımcılar panikledikçe ve davayı takip ederken yangın satışına yol açabilir.

Balinalar tam olarak nasıl hareket eder?

Balinalar ticaret yapmak için çeşitli yöntemler kullanabilir ve her bir yöntem piyasa koşulları hakkında bir fikir verir.

 • Tezgah üstü (OTC): OTC veya borsa dışı ticaret, bir alıcı ve satıcının gelecekteki bir ticaretin nasıl çözüleceği konusunda anlaştıkları ikili bir sözleşmeyi içerir. Yatırım bankaları tipik olarak, büyük ölçekli işlemler için doğrudan müşterileriyle OTC anlaşmalarına da girerler. Huobi ve Binance gibi birkaç merkezi borsa, yüksek net değere sahip alıcıları ve satıcıları tercih ettikleri koşullara göre (örneğin fiyat, hacimler vb.) bağlamak için OTC masaları sunar. Ancak, bu anlaşmalar doğası gereği özeldir; OTC anlaşmalarına katılanlar, ifşa etmeme ve atlatmama anlaşmalarına tabidir.
 • Cüzdandan cüzdana: Balinalar arasındaki OTC işlemleri genellikle cüzdandan cüzdana bir ortamda gerçekleşir. OTC işlemleri gizliliğe bağlı olduğundan ve borsalardan likidite gerektirmediğinden, piyasa fiyatları üzerindeki etkiler genellikle o kadar belirgin değildir. Genellikle cüzdandan cüzdana işlemler, halka duyuruncaya veya Whale Alert gibi sistemler tarafından işaretlenene kadar dikkate alınmaz . Fon hareketinin nedeni genellikle net olmadığı için kısa vadede fiyatlar üzerinde genellikle ihmal edilebilir bir etkiye sahiptir.

 • Değişim için cüzdan: Birçok borsanın sağlayabileceği önemli likidite nedeniyle, cüzdandan borsaya transferler (veya döviz girişleri) kripto piyasalarının temel bir parçasıdır. Bir balinadan bilinen bir takas cüzdanına herhangi bir Bitcoin transferi, genellikle bir satış veya ticaret niyetiyle çakışır. Glassnode gibi zincir üstü veri analizi firmaları, bu tür hareketleri en az 1.000 BTC içeren cüzdanlardan izler. Tipik olmasa da, birkaç yüz milyon dolarlık (BTC) cüzdandan borsaya giriş veya mevduat, günlük tüccarları korkutabilir, istemeden satış baskısı yaratabilir ve dolayısıyla Bitcoin fiyatlarını olumsuz etkileyebilir veya geçici olarak düşmesine neden olabilir.
 • Cüzdana takas: Daha fazla güvenlik sağlayabildiklerinden, balinalar varlıklarını soğuk cüzdanlarda, internete bağlı olmayan donanım cihazlarında saklayabilirler. Borsalardan soğuk cüzdanlara Bitcoin çıkışları, daha fazla BTC dolaşımdan çekildiği için fiyatın yükselmesine neden olabilir ve böylece talebi canlandırabilir. Bununla birlikte, büyük bir stablecoin çıkışı borsalardan cüzdanlara taşınacaksa, balinaların piyasa koşullarını olumsuz veya değişken gördüğü ve kısa vadede daha güvenilir bir alternatifi tercih ettiği anlamına gelebilir.
 • Borsadan borsaya: Balinalar borsadan borsaya işlemlere girdiklerinde, bu genellikle arbitraj içindir, yani piyasalar arasındaki küçük fiyat farklılıklarından yararlanmak içindir. Bitcoin’in fiyatındaki küçük değişiklikler genellikle günlük tüccarları motive etmez, ancak balinalar çok daha yüksek hacimleri kontrol ettikleri için büyük getiriler elde edebilirler.
BALİNA
BALİNA

Kripto pazarlarının yetersiz düzenlenmiş doğası nedeniyle, balinalar , örneğin fiyatları yapay olarak düşük tutmak için büyük, gerçekçi olmayan satış emirleri oluşturarak veya fiyatı geçici olarak şişirmek için büyük alım emirleri oluşturarak, piyasa duyarlılığını manipüle etmek için büyük alım/satım emirlerini kullanabilirler.

Ancak balinaların neden olduğu ara sıra fiyat dalgalanmalarına veya kısa vadeli piyasa hareketlerine rağmen, küresel kripto pazarında benimsenme ve olgunluk arttıkça – ve fiyat yükseldikçe – Bitcoin uzun vadede balinaların etkisini sarsmaya devam edecek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.
Başa dön tuşu