NasılNedirRehber

Bitcoin ATM’si Nedir? Bitcoin ATM Nedir? (Güncellendi)

Bitcoin ATM'si Nedir? Bitcoin ATM...

Bir Bitcoin ATM, kullanıcıların fiat para birimi yatırmalarına ve Bitcoin ( CRYPTO:BTC ) veya diğer kripto para birimi ile değiştirmelerine olanak tanıyan bağımsız bir makinedir . İnternete bağlı kiosklar, insanların kripto para birimi satın almak ve satmak için geleneksel finansal kurumları atlamasının bir yoludur. Bakalım Bitcoin ATM Nedir?

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Bitcoin ATM’si nedir?

Bir Bitcoin ATM, kullanıcıların doğrudan bir makineye para yatırarak kripto para birimi satın almalarını sağlar.

Makineler geleneksel bir bankanın ATM’sine benzese de aynı şekilde çalışmıyorlar. Geleneksel bir ATM, hesabınızdan nakit çekilmesine izin vermek için banka hesabınıza bağlanacaktır. Birçok Bitcoin ATM makinesi, yalnızca Bitcoin veya diğer kripto para birimleri satın almak için nakit para yatırmaya izin verir. Daha yeni makineler, Bitcoin’i fiat para birimiyle değiştirmenize ve nakit sağlamanıza izin verebilir. Geleneksel ATM’ler işlemleri saniyeler içinde tamamlayabilirken, bir Bitcoin ATM’sinin bir işlemi tamamlaması 10 dakika ile bir saat arasında sürebilir.

ABD’deki tüm Bitcoin ATM operatörleri, Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) kaydolmalı ve Banka Gizliliği Yasası’nın kara para aklamayı önleme hükümlerine uymalıdır. Bu, kullanıcıların yatırabilecekleri nakit miktarı ve yapabilecekleri işlem sayısı ile diğer kısıtlamalar üzerinde katı sınırlamalar anlamına gelir. Büyük işlemler yapan kullanıcıların kimliklerini devlet tarafından verilmiş bir kimlikle doğrulamaları gerekecek ve ek bilgi sağlamaları gerekebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Tezos nedir? (XTZ) – Şimdi Coin İncelemesi

Bitcoin ATM’leri nasıl çalışır?

Bir Bitcoin ATM kullanmak oldukça basittir. İlk önce bir Bitcoin ATM’si muhtemelen telefon numaranızı girmenizi isteyecektir. Sizi tanımlamak ve işleminizi kaydetmek için bu telefon numarasını kullanır. Devam etmek için girmeniz gereken metin yoluyla bir doğrulama kodu alacaksınız.

Ardından blockchain cüzdanınızın adresini gireceksiniz. Adresinizi girmenin en kolay yolu, çoğu mobil cüzdanın sizin için oluşturacağı QR kodudur. Satın almayı planladığınız kripto para birimi için özel olarak bir cüzdan kullandığınızdan emin olun. Burası, Bitcoin ATM’sinin değişimi tamamladıktan sonra kriptonuzu göndereceği yerdir.

Artık paranızı makineye sokmaya hazırsınız. Makine, ne kadar para yatırdığınızı ve bunu kripto para biriminde ne kadar değiştirebileceğinizi size bildirecektir. Kur kabul edilebilirse, değişime devam etmek için bir düğmeye basabilirsiniz. İşlemin makbuzunu yazdırabilir, ancak mutlaka tamamlanmış olması gerekmez. Bitcoin için, yaklaşık bir saat sürebilen bir işlemi doğrulamak için blok zincirinde altı onay gerekir. İşlem tamamlandığında, cüzdanınıza yatırılan kripto para birimini göreceksiniz.

Bitcoin ATM ücretleri nedir?

Ağ dışı bir ATM kullanmak için küçük bir sabit dolar değerinde ücret alabilen normal banka ATM’lerinin aksine, Bitcoin ATM’leri, bir işlemin değerinin yüzdesine göre bir ücret alır. Ve bunda ücretler oldukça yüksek.

Çoğu Bitcoin ATM’si, Bitcoin satın almak için %9 ile %12 arasında bir ücret alır. Yine de, %4 kadar düşük ve %20 kadar yüksek ücretler bulabilirsiniz.

Karşılaştırıldığında, birçok çevrimiçi kripto para borsası, Bitcoin gibi yüksek likiditeye sahip para birimlerindeki işlemlerde %1,5’ten daha az ücret alacaktır.

Bitcoin ATM’leri nerede bulunur?

Dünya çapında kurulu 35.000’den fazla Bitcoin ATM’si var ve bunların büyük çoğunluğu Kuzey Amerika’da. Bir kafede, benzin istasyonunda, havaalanı terminalinde veya bazı özel mağazalarda bulabilirsiniz. Bitcoin ATM’lerinin konumu ve aldıkları ücretler hakkında veri toplamaya adanmış web siteleri var. Coinatmradar.com gibi bir siteyi kontrol etmek, yakınınızdaki Bitcoin ATM’lerini bulmanın en iyi yoludur.

Bitcoin ATM kullanmanın yararları ve sakıncaları

Bitcoin ATM kullanmanın çeşitli faydaları vardır:

  • Bitcoin veya kripto para birimi satın almak için geleneksel bir finans kurumundan geçmenize gerek yok. Bu, banka hesabı olmayanların merkezi olmayan finansa erişmesine ve fiat para birimlerini kripto para birimine dönüştürmesine izin verebilir.
  • Bir Bitcoin ATM’sinden Bitcoin satın almak, onu bir bankaya yatırmak, bu fonları bir borsaya aktarmak ve ardından Bitcoin satın almaktan genellikle daha hızlıdır.
  • Bitcoin ATM’leri, herhangi bir hesap için tam bir müşterinizi tanıyın kontrolü gerçekleştirmek için gerekli olan merkezi bir borsadan daha fazla gizlilik sunabilir.

Bununla birlikte, aşağıdakileri içeren dezavantajlar vardır:

  • Bitcoin ATM’leri son derece yüksek ücretler alır ve alım veya satım için en iyi fiyatı sunmayabilir. Sonuç olarak, paranız o kadar uzağa gitmez.
  • Kara para aklamayı önleme kuralları nedeniyle, Bitcoin ATM’leri işlem limitleri belirledi.
  • Bir Bitcoin ATM’sinin yakınında bulunmayabilirsiniz.

Bitcoin ATM’leri bazı insanlar için çalışabilir

Bir Bitcoin ATM, herkesin soğuk nakit parayı kripto para birimine dönüştürmesinin kolay bir yoludur. Geleneksel finansal kurumları atlayabilir, kripto para birimi ve merkezi olmayan finans dünyasını neredeyse herkes için kullanılabilir hale getirebilir.

Makinelerin kesinlikle dezavantajları vardır, yani işlemlerle ilgili yüksek ücretler. Ancak şebekeden uzak durma fikri size çekici geliyorsa, yaşadığınız ve çalıştığınız Bitcoin ATM’lerine bakmaya değer olabilir. Ancak çoğu insan, merkezi bir kripto para borsasında bir hesap açmaktan ve kripto paralarını orada alıp satmaktan faydalanacaktır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu