Binance HaberleriHaberler

Binance, rakip FTX borsasını devirmekle suçlanıyor

Binance CEO'su suçlamaları reddetti.

Kripto para borsası Binance, geçen hafta iflas başvurusunda bulunan rakip FTX’i kasten yok etme suçlamalarını reddediyor.

İngiliz Parlamento Hazine Komitesi üyeleri, Binance’in FTX karşısında bir rakibi ortadan kaldırmak için çaba göstermiş olabileceğini öne sürdü. Binance temsilcileri, bu hipotezi çürütmek için yetkililere firmanın çökmesine yol açan olayları listeleyen bir mektup gönderdi.

Binance yönetimine göre, FTX’in çöküş destanı, CoinDesk’in FTX ile bağlı ticaret kuruluşu Alameda Research arasında finansal karşılıklı bağımlılığın varlığı hakkında bir makale yayınlamasının ardından 2 Kasım’da başladı. Muhabirler, Alameda Research’ün varlıklarının önemli bir kısmının FTX tarafından geliştirilen FTX Tokenleri (FTT’ler) ve likit olmayan altcoinler olduğunu buldu.

Binance, riskleri azaltmak için 5 Kasım’da cüzdanına yaklaşık 588 milyon dolar değerindeki FTT’yi çekti ve ertesi gün şirketin CEO’su Changpeng Zhao, kurumun kripto para birimini satma planlarını açıkladı. Bu açıklamaya yanıt olarak 7 Kasım’da FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, Zhao’ya borsayı satın almasını önerdi ve o da kabul etti. Ancak, FTX’in müşterilerin parasıyla olası dolandırıcılığına ilişkin basında yer alan haberler nedeniyle Binance anlaşmayı tamamlamayı reddetti.

Sam Bankman-Fried (solda) ve Changpeng Zhao (sağda)
Sam Bankman-Fried (solda) ve Changpeng Zhao (sağda)

Dolayısıyla FTX’in batmasının nedeni Binance ve CZ’nin eylemleri değil, FTX’in yaptığı finansal usulsüzlüklerdi. Ayrıca, FTX’in hileli operasyonlar yürüttüğüne dair söylentiler yangını körükledi ve bu da Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile ABD Adalet Bakanlığı’nı firmanın faaliyetleri hakkında soruşturma başlatmaya zorladı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu