Binance HaberleriHaberler

Binance, küresel mevzuat uyumluluğu sağlamaya çalışırken Bahreyn ve Kanada’da yeşil ışık aldı

Binance kripto borsası, Bahreyn Krallığı’nda bir kripto varlık hizmetleri sağlayıcısı olarak faaliyet göstermek için Bahreyn Merkez Bankası’ndan bir “prensipte lisans” aldı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde bir Binance borsası için şimdiye kadarki ilk lisanstır.

Binance CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamada, ulusal düzenleyicilerin onayının “kripto ve blok zincirine güven oluşturmak ve toplu kabulü daha da geliştirmek için gerekli” olduğunu söyledi.

Ülkenin merkez bankası lisans direktörü Abdulkarim Haji, lisanslara gelince, “bu bir formalite meselesi” dedi. Bahreyn’in bölgedeki Binance’in genel merkezi için ideal bir yer olduğunu vurguladı.

Ayrıca Binance, “Binance Canada Capital Market” olarak kurulduğu Kanada’da bir lisans aldı. Borsanın yeni yan kuruluşu, dijital varlıkları, para transferlerini ve döviz işlemlerini yönetecek ve bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak hareket edecek.

Changpeng Zhao, lisanslamayı Twitter’da doğruladı. Şirketin müşteri destek ekibini müşterileri ve diğer kripto borsalarını içerecek şekilde genişletmeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Cuma günü, kripto borsası bir MSB lisansı için FINTRAC’a başvurdu ve Pazartesi günü onay aldı. Borsanın mevcut finansal lisansı 31 Aralık 2024’te sona eriyor.

Körfez bölgesindeki en küçük ekonomi olan Bahreyn, oradaki kripto endüstrisinde bir öncüdür. Rain Financial, 2019 yılında ülkenin merkez bankasından faaliyet izni aldıktan sonra bölgedeki ilk lisanslı kripto varlık platformu oldu. Ocak ayında Bahreyn Para Otoritesi, Manama merkezli CoinMENA için lisansı yeniledi.

Binance’in kararı, şirketin Orta Doğu’ya artan odaklanmasını yansıtıyor. Şirket kısa süre önce Dubai Dünya Ticaret Merkezi Otoritesinin yeni kripto merkezine katılan ilk kripto borsası oldu.

Dikkatinizi Çekebilir: Binance MENA Bölgesinde

2021 yılı Binance için çalkantılı bir yıldı, çünkü şirket sürekli olarak yeni ülkelere açılırken, bir yandan da kötü şöhretli ulusal mevzuat ihlalleri nedeniyle mevcut platformları sürekli olarak kapatıyordu. Yaptırımlar, finansal izleme raporlama gerekliliklerine uyulmaması nedeniyle uyarılardan cezai kovuşturmaya kadar uzanıyordu.

Bu vakaların en sonuncusu Türkiye’de yaşandı, ancak iddialar İngiltere, ABD, Güney Afrika ve diğer bazı eyaletlerdeki düzenleyiciler tarafından belirlenen eksikliklere biraz benziyor. Türk düzenleyiciler, borsayı kara para aklamayla mücadele düzenlemelerinin tümüne uymamakla suçluyor. Bunlar, Türkiye’deki finans şirketlerinin müşterilerinin kimlik bilgilerini toplamasını ve doğrulamasını gerektiriyor. Ayrıca firmaların müşterilerinin şüpheli faaliyetlerini 10 gün içinde bildirmelerini şart koşuyorlar.

Dikkatinizi Çekebilir: Binance Türkiye’de 8 Milyon TL Ceza Aldı: MASAK

Binance, herkesin bildiği gibi ilgili ulusal yasalara uymuyor

Bu, Binance’in kara para aklamayı önlemede ulusal makamlarla işbirliği yapmamakla ilk kez suçlanışı değil. İddialar, şimdi Fisco olan Japon borsası Zaif’in saldırıya uğradığı ve 60 milyon dolar kaybettiği 2018 yılına dayanıyor. Zaif daha sonra Binance’in 2018’de çalınan fonların aklanmasını kolaylaştırdığını iddia ederek Binance aleyhine bir dava açtı. Binance’in çok üstünkörü KYC uygulamaları, bilgisayar korsanlarının ganimetlerini yeni milyonlarca doları kolayca dağıtmalarına izin vermişti.

Daha yakın zamanlarda, İngiltere bankaları kara para aklama ve KYC gerekliliklerine uymadıkları için Binance ile bağlarını kesti. Yaklaşık beş milyon müşterisi olan TSB Bank, borsanın gevşek AML ve KYC gereklilikleri birkaç dolandırıcının cüzdan kurmasına ve ardından bunları şüpheli olmayan müşterileri dolandırmak için kullanmasına izin verdiği için Binance’e para göndermelerini yasakladı.

Yine bu yıl, bir Güney Afrika bankası, müşterilerinin Binance’te dijital para birimleri satın almasını yasaklamaya başladı. Yerel raporlara göre, banka Binance’i aynı nedenle yasakladı – Güney Afrika’daki AML ve KYC düzenlemelerine uyum eksikliği.

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu