NasılNedir

Binance Akıllı Zinciri (BSC) Ağı MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Binance Akıllı Zinciri (BSC) Ağı MetaMask'a Nasıl Eklenir?

MetaMask BSC ağı ekleme konusunu “Nasıl” etiketi adı altında sizler adım adım A’dan Z’ye anlattım. Okuyunuz.

MetaMask Nedir?

Bir tarayıcı uzantısı ve bir mobil uygulama olarak mevcut olan MetaMask, size bir anahtar kasası, güvenli oturum açma, jeton cüzdanı ve jeton takası ile dijital varlıklarınızı yönetmek için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar.

MetaMask Ethereum blok zinciri ile etkileşim kurmak için kullanılan bir kripto para cüzdanıdır. Kullanıcıların, daha sonra merkezi olmayan uygulamalarla etkileşim kurmak için kullanılabilecek bir tarayıcı eklentisi veya mobil uygulama aracılığıyla Ethereum cüzdanlarına erişmelerine olanak tanır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

MetaMask Cüzdanı Nedir?

MetaMask, neredeyse tüm Ethereum tabanlı platformlara bağlanabilen ücretsiz bir kripto cüzdan yazılımıdır.

İster ilk takas edilemeyen jetonunuzu (NFT) oluşturmak, ister merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolünde varlıkları ödünç vermek veya sadece Ethereum tabanlı jetonları satın alıp aktarmak istiyorsanız, öncelikle uyumlu kripto cüzdan yazılımını indirmeniz gerekir. Bu, oluşturduğunuz veya satın aldığınız tüm varlıkları saklamanıza ve Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş herhangi bir platforma bağlanmanıza olanak tanır.

MetaMask Ne İçin Kullanılır?

MetaMask, Ethereum tabanlı kripto para birimleri veya jetonları depolamak, göndermek, satın almak veya almak için kullanılır. Bu cüzdan, günümüzde bir banka hesabının kullanıldığı şekilde kullanılmaktadır. Ancak MetaMask, para birimi depolamanın ötesine geçen birden fazla kullanıma sahiptir.

MetaMask, merkezi olmayan uygulamalara bağlanır, dolayısıyla bu tarayıcı tabanlı cüzdanın artan kullanımları vardır. Örneğin, kullanıcılar sanal araziler satın alabilir, CryptoKitties üretebilir ve merkezi olmayan uygulamalar aracılığıyla kripto para birimlerini kullanarak oyunlar oynayabilir. Her şey blok zincirine kaydedilir, bu nedenle kontrolde merkezi bir varlık yoktur. Bu ademi merkeziyetçilik, bilgilerin şeffaf olmasını sağlayarak her türden işlemi daha güvenilir hale getirir.

MetaMask Bitcoin Depolayabilir mi?

Hayır, bu cüzdan yalnızca Ethereum tabanlı kripto para birimlerini ve jetonları depolayabilir. Bitcoin’i depolamak için Bitcoin’i destekleyen bir cüzdan bulmalısınız.

MetaMask Hangi Coinleri Destekler?

MetaMask, Ethereum ve Ethereum tabanlı belirteçleri destekler. Popüler ERC20 jetonlarını eklemek için “Jeton Ekle” altındaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Bu işlev yalnızca en popüler Ethereum tabanlı jetonları gösterir, bu nedenle istediğiniz jeton görünmeyebilir. Bu durumda, belirteci manuel olarak eklemeniz gerekebilir. “Jeton Ekle”nin altında “Özel Simge”ye gidin, ardından jetonun adresini girin.

Dikkatinizi Çekebilir: BSCPad Nedir? BSCPad Nasıl Kullanılır?

MetaMask Gizli mi?

Yalnızca özel anahtarlarınızı kontrol edersiniz, böylece başka hiç kimse erişemez. Anahtarlarınız ve şifreleriniz cihazınızda oluşturulduğu için yalnızca siz erişebilirsiniz.

MetaMask, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının kimlik avı girişimlerini önlemek için “Gizlilik Modu”nu tanıttı. Gizlilik Modu, dapp’lerin kullanıcıların verilerine erişmek için izin istemesini gerektirir. Tarayıcı tabanlı cüzdan verilerimiz bizim için hayati önem taşıyor, bu nedenle bu ayar dapp’leri ziyaret ederken bizi rahatlatıyor.

MetaMask Hacklenebilir mi?

MetaMask veritabanında başarılı bir hack yapılmamış olsa da, oltalama saldırıları gerçekleşebilir. Kimlik avı saldırıları, verilerinizi çalmayı amaçlayan MetaMask gibi görünen sahte pencereler veya web siteleridir.

Bu dolandırıcılıklardan kaçınmanın en iyi yolu, kendinizi korumak için farkında olmak ve gerekli önlemleri almaktır. Örneğin, herhangi bir kişisel bilgi girmeden önce açılır pencerelerin ve web sitelerinin gerçekliğini her zaman iki kez kontrol ettiğimizden emin oluruz.

Önce MetaMask Nasıl Kurulur? Bakalım..

MetaMask’i kullanmaya başlamak için:

  • İndirme sayfasına gidin.
  • İstediğiniz tarayıcıyı seçin ve “MetaMask Yükle”yi seçin.
  • Cüzdanı açmak için tilki simgesini seçin ve “Yeni Cüzdan Oluştur”u seçin.

Güçlü bir parola oluşturun. Bilgilerinizi saklamanın en güvenli yolu olan tüm şifrelerinizi ve bilgilerinizi bir not defterine yazın. Tüm bilgilerinizin bulunduğu iki defter iki ayrı yerde olsun. Bu yöntem sizi sel veya yangın gibi bir afet durumunda koruyacaktır.

Ardından, hesabınızı geri yüklemek için kullanabileceğiniz yedekleme ifadenizi göreceksiniz. Daha sonra Ethereum tabanlı kripto para birimleri ve jetonları satın alabilir, gönderebilir veya alabilirsiniz.

MetaMask Cüzdan Kurulumunda Sorun Yaşayanlar için SSS

MetaMask Jetonları Görmüyor

Eklemeye çalıştığınız belirteçleri göremiyorsanız, bunları manuel olarak eklemeniz gerekebilir. “Jeton Ekle”nin altında “Özel Jetonlar”ı seçin. Bilgileri doldurun ve jetonunuz görünecektir.

Simgeniz görünmüyorsa veya bakiyeniz görünmüyorsa, tarayıcı uzantınızı kaldırın ve yeniden yükleyin – ilk önce, tohum ifadenizi ve özel anahtarınızı yedekleyin. Ardından tarayıcı uzantınızı kaldırın ve tarayıcınızın mağazasına yükleyin.

MetaMask İşlemi İptal Etmiyor

Kullanıcılar, işlemleri yalnızca şu anda beklemedeyse iptal edebilir. Ağ işleminizi kabul ettiyse iptal edemezsiniz.

Bekleyen bir işlemi iptal edemiyorsanız, “Gelişmiş Ayarlar”a gidin ve “Özel Nonce”ı etkinleştirin. Kendinize yeni bir işlem gönderin, nonce’yi önceki bekleyen işlemin nonce’sine ayarlayın, ardından gaz fiyatını daha yüksek ayarlayın.

MetaMask Defter Bulamıyor

Uygulamaları kapatın, VPN ve antivirüsünüzü kapatın ve Ledger Live’ı beyaz listeye alın. USB kablolarınızı ve bağlantı noktalarınızı kontrol edin, farklı kablolarla değiştirin. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Tarayıcı önbelleğinizi temizlemek sorunu çözebilir.

Tarayıcı ayarınıza gidin ve tüm tarama verilerini temizleyin. Tüm önbelleğe alınmış verileri temizleyin ve MetaMask’e geri dönün.

MetaMask Hesap Seçemiyor

Daha önce kullandığınız bir hesabı bağlamak için HD yolunuzu “Legacy (MEW/MyCrypto)” olarak değiştirmeyi deneyin.

Burdan sonrasını kısa kesiyorum ve MetaMask BSC ağınızı nasıl ekleyebileceğinizi hızlıca anlatıyorum. Sıkıldınız biliyorum :)

MetaMask, DeFi dünyasına açılan kapınızdır, ancak ilk kez bir cüzdan oluşturduğunuzda, yalnızca Ethereum ağı (ve bazı test ağları) ile çalışır.

Ethereum ağındaki ultra yüksek ücretlerle, düşük ücretler nedeniyle yeni başlayanların Binance Smart Chain (BSC), Solana veya Polygon gibi bir ağda başlamalarını öneririz. BSC, popüler ve kullanıcı dostu PancakeSwap dahil olmak üzere özellikle geniş bir dapp (merkezi olmayan uygulamalar) yelpazesine sahiptir.

Binance Akıllı Zinciri’ni (BSC) MetaMask’a eklemek son derece kolaydır ve yalnızca bir dakika kadar sürer. MetaMask’i hala yüklemediyseniz, nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

İlk olarak, sağ üstteki renkli hesap simgesine tıklayın.

Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask'a Nasıl Eklenir?
Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Ayarlar’ı tıklayın.

Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask'a Nasıl Eklenir?
Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Ağlar’ı tıklayın.

Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask'a Nasıl Eklenir? - metamask bsc ağı ekleme - metamask ağı - bsc ağı - bsc ağı ekleme - metamask ağına ekleme
Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Sağ üstte, Ağ Ekle’yi tıklayın.

Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask'a Nasıl Eklenir? - metamaska bsc ağı nasıl eklenir - metamask bsc - ağı ekleme - metamask bsc ağı ekleme
Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Aşağıdaki ayrıntıları girin:

Ağ Adı: Binance Akıllı Zincir (veya istediğiniz herhangi bir ad)

Yeni RPC URL’si: https://bsc-dataseed.binance.org/

Zincir Kimliği: 56

Sembol: BNB

Gezgini Engelle URL’si: https://bscscan.com

add metamask bsc mesh - Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask'a Nasıl Eklenir? - bsc ağı - metamask - ekleme - ağa ekle - nasıl eklenir
Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Ve bu kadar! MetaMask sayfasının sağ üst köşesindeki mevcut ağa her zaman göz kulak olduğunuzdan emin olun. BSC’de bir dapp ile etkileşim kurmak istediğinizde, MetaMask’in Ethereum veya başka bir ağa değil BSC’ye bağlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask'a Nasıl Eklenir? - metamask bsc ağı ekleme - metamask ekleme bsc ağı - bsc ekleme metamask ağı - add metamask bsc mesh
Binance Akıllı Zinciri (BSC) MetaMask’a Nasıl Eklenir?

Ayrıca ana bakiyenizin artık ETH yerine BNB olarak gösterildiğini fark edeceksiniz. BNB (Binance Coin), BSC ağındaki işlem ücretleri için kullanılır ve bu nedenle BSC’de yatırım yapmaya ve işlem yapmaya başlamadan önce kesinlikle buna ihtiyacınız olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu