NasılNedirRehber

Bilgi Ekonomisi Nedir?

İnsan sermayesine ve tescilli teknoloji gibi maddi olmayan varlıklara bağlı bir ekonomi.

Bilgi ekonomisi, 21. yüzyıl ekonomisinde beşeri sermayenin temel önemine odaklanmıştır. Bilginin hızla genişlemesi ve bilgisayarlaşmaya, büyük veri analitiğine ve otomasyona artan güven, gelişmiş dünyanın ekonomisini entelektüel sermayeye ve becerilere daha fazla bağımlı ve üretim sürecine daha az bağımlı bir ekonomiye dönüştürüyor.

Bilgi Ekonomisi Nedir?, Bilgi ekonomisi, entelektüel sermayeye dayalı bir tüketim ve üretim sistemidir., Bilgi Ekonomisi, Bilgi Ekonomisi Nedir, Bilgi Ekonomi Nedir
Bilgi Ekonomisi Nedir?

“Bilgi ekonomisi” terimi, ünlü işletme yönetimi danışmanı Peter Drucker tarafından önce 1966 tarihli “Etkili Yönetici” kitabında ve daha sonra 1969 tarihli “The Age of Discontinuity” kitabında popüler hale getirildi. Drucker, bilgi/beceri, veri analizi ve ölçülebilir performans ve hedeflere göre stratejik yönetime (MBO) yaptığı vurguyla zamanının çok ötesindeydi.

Özet

  • Gelişmiş ülkeler arasında birincil ekonomi olan bilgi ekonomisi, insan sermayesine ve tescilli teknoloji gibi maddi olmayan varlıklara bağımlı bir ekonomidir.
  • Bilgi ekonomisi, BT/BİT endüstrilerini genel ekonomik büyümenin ön saflarına yerleştirmiştir.
  • Veri analizi, finansal modeller oluşturma ve bunlarla çalışma ve yenilik yapma becerisini içeren beceri setleri, modern ekonomide çok aranır.

Beceri Gereksinimlerinde Bir Değişiklik ve Varlıklarda Bir Değişim

Bilgi ekonomisi, işleri özel bilgi veya beceriler gerektiren yüksek vasıflı çalışanların daha yüksek bir yüzdesinin varlığı ile karakterize edilir. Geçmişten farklı olarak, ekonomi ağırlıklı olarak vasıfsız işgücü işlerine bağlıyken ve esas olarak fiziksel mal üretmekten ibaretken, modern ekonomi daha çok hizmet endüstrilerinden ve verilerin düşünülmesi ve analiz edilmesi gereken işlerden oluşuyor.

Modern ekonomi aynı zamanda post-endüstriyel ekonomi veya bilgi ekonomisi olarak da bilinir – gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde bilgi teknolojisinin (BT) merkezi önemine bir referans.

Yeni bilgi ekonomisinde, bir şirketin sahip olduğu en değerli varlıklar, genellikle patentler, telif hakları veya tescilli yazılım veya süreçler gibi maddi olmayan varlıklardır. Arazinin genellikle birincil varlık olduğu tarım ekonomisi ve üretim tesislerinin ve ekipmanın çoğu işletme için kilit varlık olduğu endüstriyel ekonomi – önceki ekonomik dönemlerin aksine.

Bilgi Ekonomisi Nasıl Görünüyor?

Bilgi ekonomisi, yenilikçiliği, araştırmayı ve hızlı teknolojik ilerlemeyi hem destekler hem de besler. Bilgi ekonomisindeki işçilerin ezici çoğunluğu, son derece bilgisayar okuryazarı ve iş ve finansal modeller yaratma konusunda yeteneklidir. Veri toplama ve analizine ve algoritmaların ve yapay zekanın (AI) geliştirilmesine artan bir vurgu var.

Porter’ın iş analizi için Beş Kuvvet Modeli’nin yaratıcısı olan Harvard Business School profesörü Michael Porter, günümüz ekonomisinde, bir işletmenin pazarda rekabet avantajı geliştirme ve sürdürme yeteneğinin giderek daha hızlı bir şekilde rekabet etme yeteneğine bağlı olduğunu savunuyor. süreçlerinde ve iş sistemlerinde sürekli yeniliği kullanarak sürekli değişen dünyaya uyum sağlamak. Araştırma ve geliştirme projeleri, bir şirketin kaynaklarının artan bir yüzdesini emer.

Araştırma merkezleri, üniversiteler ve düşünce kuruluşları ile keşiflerini kullanan işletmeler arasında bir ileri geri bir gidiş var. Buna karşılık, iş dünyasında bilgi ve inovasyona verilen önem, akademik dünyada bilgi ve veri analizi ve manipülasyonunda daha fazla ve daha hızlı büyümeyi teşvik ediyor.

STEM İşlerinin Büyümesi

Bilgi ekonomisi, STEM işleri olarak bilinen şeyin muazzam genişlemesinin birincil itici gücü olarak kabul edilir. STEM, “bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik”in kısaltmasıdır. Bilgisayar bilimi, mühendislik, kimya ve biyoloji gibi mesleki yolları içeren STEM alanlarındaki kariyerler, kariyer gelişimi, daha yüksek ücretlendirme ve üst düzey yönetici pozisyonları için en büyük fırsatların çoğunun bulunabileceği yerlerdir.

Sonuç olarak, bilgi, şirketlerin ve işletmelerin modern, küresel ekonomide rekabet etmelerini sağlayan gerekli teknik uzmanlık, veri toplama ve analiz becerileri ve yenilikçi yönetim uygulamaları için temel sağlar. Uzmanlaşmış bilgi ve beceriler, bir işletmenin istihdam etmesi için üretken varlıklar veya bir işletmenin pazarlaması ve satması için ürünler olarak hizmet edebilir.

Bilgi ekonomisinin bir diğer özelliği, belirli bir coğrafi alanda merkezlenen endüstrilerin “kümeleri”nin gelişmesidir. Örnekler arasında Almanya’daki otomotiv mühendisliği işletmelerinin yoğunlaşması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “Silikon Vadisi”ndeki bilgisayar teknolojisi ve Güney Kore’deki elektronik endüstrisi sayılabilir.

Bilgi Ekonomisi Nedir?, Bilgi Ekonomisi Örnekleri, Örnek, Bilgi Ekonomisi, Bilgi, Ekonomi, Nedir, Nasıl, Örnekler
Bilgi Ekonomisi Nedir?

Eylemde Bilgi Ekonomisi – Örnekler

Bilgi ekonomisinin büyümesini ve etkisini ekonominin baktığınız hemen her sektöründe görebilirsiniz. Örneğin, bilgi ekonomisinin otomotiv endüstrisi gibi geleneksel üretim üzerindeki etkisi, otomasyona olan güvende, “tam zamanında” envanter yönetim sistemlerinin kullanımında ve sürücüsüz arabalar geliştirmeye yönelik baskıda görülebilir.

Sağlık sektörü, hem bilgi ekonomisine önemli bir katkıda bulunan hem de bundan birincil yararlanıcıdır. Daha hızlı araştırma ve yeni ilaçların geliştirilmesi, 3D ve robotik cerrahi yardımcıların artan kullanımı ve tele tıp hizmetlerinin patlaması, bilgi ekonomisinin bir yansımasıdır.

İletişim hizmetleri ve bilgi teknolojisinin ve bilgi altyapısının entegrasyonuna odaklanan BİT (bilgi ve iletişim teknolojisi) endüstrisi, bilgi ekonomisinin başlıca örneğidir. BİT endüstrisi, bilgisayar sunucuları gibi veri depolama tesislerini cep telefonları gibi bilgi iletme araçlarına bağlayarak bilginin verimli kullanımını artırmayı amaçlamaktadır.

Şirketler tarafından gelirin yüzdesi olarak ölçülen bilgi teknolojisi harcamaları, yüzyılın başından bu yana %50’den fazla arttı ve BT’nin işletme karlılığı üzerindeki merkezi önemini yansıtıyor. BT/BİT sektörlerindeki en yüksek büyüme oranları şu anda yapay zeka ve robotik gibi yeni teknolojilerin yaratılmasıyla uğraşan şirketlerde görülüyor.

Yeni Ekonominin Yarattığı Sorunlar

Sanayi ekonomisinden bilgi ekonomisine geçişin zorlukları da var. Şu anda bir bilgi ekonomisinde işlev görmek ve optimum düzeyde üretken olmak için gerekli becerilere sahip olmayan birçok işçi var.

Geçişi kolaylaştırmak için, şirketlerin daha kapsamlı iş başında eğitim programları geliştirmesinin yanı sıra, çalışanları işyeri dışında daha fazla eğitim ve öğretim almaları konusunda desteklemesi gerekiyor – örneğin, üniversite derslerine katılan çalışanları sübvanse etmek veya başka yerlerde yeni beceriler öğrenmek gibi.

Ayrıca üniversiteler, öğrencilere mümkün olan en iyi eğitimi sunabilmeleri için piyasadaki en değerli becerilerin farkında olmalıdırlar. Örneğin, okullar öğrencileri STEM kariyerlerine hazırlamak için genişletilmiş programlar sunmalı ve vurgulamalıdır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu