HaberlerKripto Para Haberleri

Biden’ın Kripto Yönetici Siparişinde Bitcoin Fiyatı Yükseldi

Kripto para savunucuları düzeni kutlarken, şüpheciler bunu düzenleme için geri adım olarak görüyor

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Joseph Robinette Biden Jr., Amerika Birleşik Devletleri'nin görevdeki 46. başkanı olan Amerikalı politikacı ve eski avukattır. Demokrat Partinin üyesi olan Biden, 2009-2017 arası ABD'nin 47. başkan yardımcılığı, 1973-2009 arasında ise Delaware Senatörlüğü görevlerini üstlenmiştir.

Biden yönetimi, kripto para birimlerinin ABD yaptırımlarını ve kara para aklamayla mücadele çabalarını nasıl azaltabileceğini inceleyecek.

Bitcoin’in fiyatı, Başkan Biden’ın dijital para birimlerini incelemek için bir yönetici emri açıklamasının ardından yükseldi, endüstri bu hareketi memnuniyetle karşıladı ve şüpheciler gerekli düzenlemeyi geciktirdiği için kınadı.

“Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişiminin Sağlanması” başlıklı emir, federal hükümet genelindeki kurumları dijital para birimleri hakkında raporlar hazırlamaya ve yeni düzenlemeleri değerlendirmeye yönlendirdi. Kripto para birimlerinin ekonomi, ulusal güvenlik ve iklim için oluşturduğu riskleri ana hatlarıyla belirtirken, olası faydalarına da dikkat çekti.

Ayrıca, ajanslardan doların dijital bir versiyonunu çıkarma olasılığını gözden geçirmelerini istedi ve Adalet Bakanlığını yeni mevzuat gerektirip gerektirmediğini değerlendirmek ve muhtemelen bu tür mevzuatı hazırlamakla görevlendirdi. Dünyanın dört bir yanındaki bazı merkez bankaları, özel sektör ödeme yeniliklerine ayak uydurmak için bu konsepti denedi ve Federal Rezerv şimdiden olasılığı değerlendirmeye başladı.

Yürütme emrinin ayrıntıları bir gecede sızdırıldığında, en büyük kripto para birimi olan bitcoin fiyatı neredeyse %9 arttı. CoinDesk’e göre Bitcoin’in fiyatı Çarşamba akşamı 41.910 dolardı.

Mali düzenleyiciler uzun zamandır kripto para birimine karşı temkinli bir görüşe sahip olsalar da, yürütme emri Beyaz Saray’ın ilk kez resmi olarak ağırlığını koydu.

Kripto savunucuları, düzende herhangi bir yakın federal eylemin olmamasını ve yeniliği ve finansal katılımı teşvik etmek gibi endüstrinin olumlu unsurlarını kabul etmesini memnuniyetle karşıladı.

ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase Global Inc.’in baş politika sorumlusu Faryar Shirzad, bir dizi tweet’te, “Beyaz Saray’ı, bunu dünya sahnesinde ABD inovasyonu için belirleyici bir an olarak kabul ettiği için alkışlıyoruz” dedi.

Düzenleyiciler ve kanun yapıcılarla çalışmalarımızı sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Valkyrie Funds CEO’su Leah Wald, siparişin sektörün büyümesine daha fazla yardımcı olacak düzenlemelere yol açmasını beklediğini söyledi. “Açıklık benimsemeyi teşvik eder ve evlat edinme büyümeye yol açar” dedi. Firması kripto odaklı borsada işlem gören fonlar satıyor.

Kripto endüstrisi, dijital varlıkların daha agresif bir şekilde düzenlenmesini engellemek için geçen yıl yoğun bir lobi kampanyası yürüttü. İlerici bir savunuculuk grubu olan Public Citizen tarafından bu hafta yayınlanan bir rapor, kripto para birimi lobicilerinin sayısının 2018’de 115’ten 2021’de 320’ye son yıllarda neredeyse üç katına çıktığını söyledi. Sektörün lobicilik harcamaları 2,2 milyon dolardan 9 milyon dolara yükseldi.

Kripto karşıtları, yürütme emrini bir geri adım olarak görüyor.

Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi Küresel Finansal Piyasalar Merkezi’nin yönetici direktörü Lee Reiners, olası politika kararlarını Kasım ayında yapılacak ara seçimlere kadar ertelemenin muhtemel göründüğünü söyledi. Çoğu durumda Beyaz Saray, ajanslara raporlarını hazırlamaları için en az 180 gün veriyor.

Dikkatinizi Çekebilir: ABD Senatörü Lummis: Bill, kripto para birimlerini finansal sisteme ‘neredeyse hazır’ entegre edecek

Bay Reiners, “Bu yürütme emrine kadar, dolaşan anlatı, yönetimin kriptoyu çökertmeye hazır olduğu yönündeydi” dedi.

“Bu icra emri, bundan tam bir 180” dedi. “Kripto yanlısıysanız, bu Biden yönetiminden bekleyebileceğiniz kadar kripto kucaklamaya yakın.”

Mali düzenleyiciler zaten yıllardır kripto para birimleri üzerinde çalışıyorlar. Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Uygulama Ağı, 2014 yılında kripto para ödeme sistemleri hakkında bir kılavuz yayınladı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu sektördeki kişi ve kuruluşlara karşı çok sayıda yaptırım eylemi gerçekleştirirken, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu 2017 yılında kripto para birimini ve diğer teknolojik yenilikleri incelemek için bir girişim başlattı.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi, Beyaz Saray’ın yürütme emrini hazırlarken paydaşlardan geri bildirim toplamak için bir dizi “Kripto Pazar” etkinliği düzenlediğini kaydetti. Bir Beyaz Saray sözcüsü, kaç kişinin düzenlendiği veya kimlerin katıldığı gibi etkinliklerle ilgili sorulara hemen yanıt vermedi.

SEC Başkanı Gary Gensler, birçok kripto para biriminin hisse senedi ve tahvil gibi menkul kıymetler olarak düzenlenmesi gerektiğini ve ihraççıların sıkı açıklama gerekliliklerini içerecek bir şey olduğunu söyledi. Kripto firmaları, uymanın daha kolay olacağına inanarak CFTC gözetimini zorladı.

Mayer Brown LLP hukuk firmasının bir ortağı olan Matt Kluchenek, Bay Biden’ın icra emrinin bu tür soruları çözmesinin olası görünmediğini söyledi.

Kluchenek, “Kimin neyi düzenlediğine ilişkin yönlendirme sağlamaktan ziyade, emir, belirli süreler içinde araştırma, değerlendirme ve koordinasyon gerektiriyor” dedi. “Pek çok piyasa katılımcısı daha somut bir yön bulmayı umuyordu.”

Endüstri lobicileri, katı düzenlemelerin kripto para piyasasının daha fazlasını yurtdışına itme riskini doğuracağını söylüyor. Bazı kolluk kuvvetleri ve ulusal güvenlik yetkilileri, işlemlerin nakit paradan daha kolay izlenmesine izin verdiklerini söyleyerek, bitcoin gibi kripto para birimlerinin kullanımını caydırmaya isteksizdir.

Trump yönetiminde eski bir Hazine yetkilisi olan ve şu anda Ribbit Capital’in genel ortağı olan Sigal Mandelker, “ABD’nin gelecek nesiller için küresel finansal altyapıda lider kalmasını sağlamak, ekonomik ve ulusal güvenlik çıkarları için hiç bu kadar önemli olmamıştı” dedi., bir risk sermayesi şirketi kriptoya yatırım yaptı. “Cumhurbaşkanının bunu tanıması, bu yönde atılmış önemli bir adımdır.”

Ancak yatırımcı savunucuları, yürütme emrinin mevcut düzenlemeleri sulandırma fırsatı vereceğinden endişe ediyor.

Bir yatırımcı ticaret grubu olan Sağlıklı Piyasalar Birliği’nin yönetici direktörü Tyler Gellasch, “Silikon Vadisi ve onların yeni lobici ordusu en kötüsünden korkmuş olabilir ve bunun yerine Beyaz Saray karşılama matını ortaya koyuyor” dedi. “Politikacılar ve lobiciler, kriptoyu daha iyi düzenleme kisvesi altında menkul kıymetleri, emtiaları ve bankacılık yasalarını yeniden yazmaya çalışmak için bunu bir açılış çizgisi olarak kullanacaklar.”

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu