Altcoin HaberleriBlockchain HaberleriHaberlerKripto Para HaberleriRipple (XRP) Haberleri

Bhutan, Ripple ile Özel Bir Defterde Dijital Ngultrum’u Pilot Etmek İçin Ortaklık Yapıyor

Bhutan, CBDC Testinde Ripple’ı Dahil Ediyor

Asya’nın güneyinde yer alan küçük bir ülke olan Bhutan, Ngultrum olarak bilinen fiat para biriminin bir merkez bankası dijital para biriminin çıkarılması üzerinde çalışıyor. Ülke , dijital para birimini farklı kullanım durumlarında test etmek için kripto para birimi ve ödeme şirketi Ripple ile ortaklık kuracak . Butan’ın merkez bankası Kraliyet Para Otoritesi (RMA), testler için Ripple’ın teknolojisini kullanacak.

Bu pilot uygulama, vatandaşların finansal hizmetlere erişimini iyileştirmenin bir yolu olarak dijital para dünyasına yaklaşan bir ülkenin başka bir örneğini sunuyor. Bu bağlamda, Bhutan bu eylemlerin 2023 yılına kadar vatandaşlığının finansal piyasaya erişilebilirliğini %85 oranında artırmasını bekliyor.

Bhutan Kraliyet Para Otoritesi vali yardımcısı Yangchen Tshgyel, mevcut altyapılarını kullanmalarına izin verebileceği için Ripple’ı seçtiklerini belirtti. Tshgyel şunları söyledi:

Ripple’ın çığır açan teknolojisi, verimli ve uygun maliyetli sınır ötesi transferler sağlarken, mevcut ödeme altyapımızla bir CBDC’nin denenmesine olanak tanıyacak.

Dalgalanma ve CBDC’ler

Ripple, havaleler ve bankayla ilgili uygulamalar için – ve hatta bir tür SWIFT değişimi olarak bile – bir CBDC testine ilk kez dahil oldu. Ancak bu test, Ripple’ın halka açık defterini kullanmıyor. Test, şirket tarafından Mart ayında tanıtılan CBDC özel defter adı verilen başka bir Ripple teknolojisinden yararlanıyor .

Özel defter, Ripple’ın hisse ispatına dayanan kendi konsensüsü tarafından destekleniyor ve şirkete göre, büyük ödeme işlemlerine uygun, düşük ücretlerle saniyede on binlerce işlemi destekliyor. Ripple Merkez Bankası Anlaşmalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı James Wallis şunları söyledi:

CBDC gündeminde RMA ile ortak olmaktan ve daha sürdürülebilir, erişilebilir ve finansal açıdan kapsayıcı bir gerçeklik yaratmak için ortak değerlerimizi teşvik etmekten daha fazla heyecan duyamazdık.

Butan şimdi, uygulama için merkez bankası dijital para birimlerini aktif olarak araştırmak için Çin ve AB gibi diğer jeopolitik bölgelere katılıyor.

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu