Ekonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Bankalar CBDC’ler Tarafından Dışlanacak – Kriptoyu Benimsemeleri Gerekecek

Bankalar CBDC'ler Tarafından Dışlanacak - Kriptoyu Benimsemeleri Gerekecek

Bireysel bankaların geleceği sorgulanıyor. Şimdiye kadar her zaman birey ve finansal sistem arasındaki arayüz oldular ve bankalar genellikle bu konuda son derece başarılı oldular.

Bununla birlikte, zaman değişiyor ve bankaların geleneksel rolleri ellerinden alındığı için kendilerine başka gelir alanları bulmaları veya ölmeleri gerekecek.

Bankaların kriptoya ikilemlerinden bir çıkış yolu olarak bakmayı düşünmeleri oldukça garip görünüyor. Son birkaç yılda, Bitcoin Ağının piyasaya sürülmesinden bu yana, bankalar ve liderleri görmezden geldi, sonra güldü ve ardından hakaretler yağdırdı ve sonunda müşterilerini kripto para birimlerine yatırım yapmanın tehlikeleri konusunda uyardıktan sonra uyarıda bulundu.

Tavuklar tünemek için eve geldi. Bankanın müşterileri kripto para birimlerine maruz kalmak istiyor ve bankaların her zaman bir parçası olacağına inandıkları geleneksel finansal sistem, merkez bankası dijital para birimleri onları eski haline getirdiği için onları serbest bırakıyor gibi görünüyor.

Dikkatinizi Çekebilir: “Hindistan’ın TikTok’u” Chingari, 15 Milyon Dolarlık A Serisi Fonlamanın Ardından Altı Büyük Kripto Borsasında Token Listeliyor

Büyük muhasebe firması EY, geçtiğimiz günlerde küresel düzenleyici görünüme ilişkin görüşüne ilişkin 2022 raporunu yayınladı. Bankaların CBDC’ler ve ayrıca stabil paralar konusunu hesaba katmak için “düzenleyici çevrelerini değiştirmeleri” tavsiye edildi.

Rapor, CBDC’ler ve kripto para birimleri gibi dijital varlıkların ana akıma nasıl girdiğini ve bankaların, özellikle çok belirsiz kripto para birimi ortamıyla ilgili olarak, düzenlemenin nasıl görüneceğini yakından takip etmeleri gerektiğini vurguladı.

Rapordan alınan aşağıdaki alıntı, bankalar için zaten çalmadıysa, alarm zillerini çalmalıdır:

“Müşteriler paralarını bir merkez bankasında tutabiliyorlarsa, perakende bankaya ihtiyaçları olmaz ve firmalar faiz marjlarının hızla daralmasını göreceklerdir.”

Bahamalar merkez bankası CBDC’sini çoktan başlattı ve Çin gibi diğer yargı bölgeleri de aynı yolda çok ilerlemiş durumda. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), bu varlıklar için uluslararası bir çerçevenin gelecek yıl kadar erken bir tarihte sunulabileceğini öne sürdü.

EY raporunda şunlar belirtildi:

“Bir perakende madeni paraya sahip olan büyük bir para biriminin makro ihtiyati veya uluslararası etkileri, perakende bankalar ve daha küçük ekonomilerin dolarizasyonu için çok önemli olabilir. Bu nedenle, çoğu merkez bankası büyük olasılıkla toptan satış versiyonunu takip edecek.”

Bankalar hızlı hareket edemez ve CBDC’ler, kripto para birimleri ve sabit paralar arasındaki etkileşimde nasıl bir rol oynayabileceklerini çözemezlerse, o zaman yazı onlar için duvarda olabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu