HaberlerKripto Para Haberleri

Bankacılık Merkezi | Kripto düzenlemelerini geciktirmeyin

Aralık ayının son haftasındaki iki olay, 2021’in büyük bir bölümüne hakim olan ve çözülene kadar yeni yılda yeniden ortaya çıkmaya devam edecek olan tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Hindistan, gelişen kripto para piyasasını ve gri bir alanda çalışmaya devam eden, takas edilemeyen tokenlar (NFT’ler) gibi dijital varlıkların artan popülaritesini nasıl düzenleyecek?

RBI endişeli

29 Aralık’ta Hindistan Merkez Bankası’nın Finansal İstikrar Raporu (FSR), özel kripto para birimleriyle ilgili endişeleri işaretleyerek, bunların müşteri koruması, kara para aklamayla mücadele çabaları ve terörizmin finansmanıyla mücadele için acil riskler oluşturduğunu söyledi.

Raporda, dünya genelinde özel kripto para birimlerinin çoğalmasının düzenleyicileri ve hükümetleri ilgili risklere karşı duyarlı hale getirdiği belirtildi.

Sanal para birimiyle ilgili çekincelerini dile getiren RBI, özel kripto para birimlerinin de son derece spekülatif yapıları göz önüne alındığında dolandırıcılıklara ve aşırı fiyat oynaklığına eğilimli olduğunu söyledi.

Uzun vadeli endişeler sermaye akışı yönetimi, finansal ve makro-ekonomik istikrar, para politikası aktarımı ve para ikamesi ile ilgilidir.

Dikkatinizi Çekebilir: Geleceğin Altcoinleri: Bitcoin Dışındaki 10 Önemli Kripto Para Birimi

Hükümetler arası Mali Eylem Görev Gücü’nden (FATF) alıntı yapan RBI raporu, sanal varlık ekosisteminin Anonimliği Geliştirilmiş Kripto para birimleri, karıştırıcılar ve tamburlar, merkezi olmayan platformlar ve borsalar, gizlilik cüzdanları ve diğer ürün ve hizmet türlerinin yükselişini gördüğünü söyledi. şeffaflığın azalmasına ve finansal akışların daha fazla bulanıklaşmasına olanak tanıyın veya izin verin.

Bu rapora göre, nispeten kolay, ucuz ve anonim bir şekilde daha fazla çamurlu işlemler gerçekleştirmeye çalışan sanaldan sanala katmanlama şemalarının artan kullanımı da dahil olmak üzere yeni yasadışı finansman tipolojileri ortaya çıkmaya devam ediyor.

Vergi Kaçırma

Bir gün sonra, 30 Aralık’ta RBI raporunda vurgulanan endişelerin bir kısmını neredeyse doğrulayan mal ve hizmet vergisi (GST) departmanı , en büyük kripto para borsalarından biri olan WazirX tarafından iddia edilen vergi kaçakçılığı nedeniyle 49.20 crore rupi nakit geri kazanıldığını söyledi. Hindistan’da.

Departman, 40.5 crore Rs tutarında bir GST kaçakçılığı tespit etti. Borsa, borsanın kripto para birimi olan rupi veya WRX madeni paralarında alım satıma izin verdi. Vergi dairesi, WRX paralarının Seyşeller merkezli bir kuruluş olan Binance Investments tarafından desteklenen WazirX platformundan satın alınması gerektiğini söyledi.

Soruşturma, WazirX’in komisyondan alım satım ücretleri, depozito ücretleri ve para çekme ücretleri olarak para topladığını, ancak GST’yi WRX olarak değil, yalnızca rupi olarak kazanılan komisyon üzerinden ödediğini ortaya çıkardı. Bir soruşturma sürüyor.

Kripto endüstrisi de kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya. Kasım ayında, Times of India, İcra Müdürlüğü’nün bir yıl içinde kriptolar aracılığıyla para aklandığı 4.000 crore değerindeki yasadışı işlemleri ortaya çıkardığını bildirdi .

ED’nin Hindistan’daki kripto borsalarından birine yaptığı açıklamada, ED’nin bildirdiğine göre, işlemlerin hiçbiri herhangi bir denetim veya soruşturma için blok zincirinde mevcut değildi ve müşteriler herhangi bir belge olmadan yer ve uyruktan bağımsız olarak herhangi bir kişiye herhangi bir miktarı aktarabilir, böylece aklamayı kolaylaştırır, rapordan alıntı yapıldı. .

Kripto destekçileri, blok zinciri teknolojisinin sunduğu şeffaflığı, sanal para birimlerinin USP’si olarak lanse ettiler.

ED gözlemleri merkez bankasının korkularını doğruluyor. Ayrıca, neden en erken kripto düzenlemelerine ihtiyacımız olduğunu da vurguluyorlar.

Hükümet, Hindistan’da çok beklenen kripto para birimi yasasını henüz sunmadı.

Aynı zamanda, tekrarlanan uyarılara rağmen, yeni yatırımcılar, düzenleyici bir çerçeve olmamasına rağmen, zor kazanılan paralarını dijital varlıklara koyuyor. 2022, Hindistan’ın kripto sisini temizlediği yıl olsun.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu