Bitcoin HaberleriEkonomi HaberleriFinansHaberlerKripto Para HaberleriNasılNedirRehber

Ayı Piyasası Nedir?

Bu, düşüş eğilimi olan (düşen fiyatlar) herhangi bir varlık piyasasıdır. Düşen endeksli pazar.

“Ayı piyasası” kelimeleri birçok yatırımcının kalbine korku salıyor. Ancak bu derin piyasa düşüşleri kaçınılmazdır ve özellikle piyasanın değer kazandığı boğa piyasalarının süresi ile karşılaştırıldığında nispeten kısadır. Ayı piyasaları iyi yatırım fırsatları bile sağlayabilir.

Ayı piyasasının ne anlama geldiği ve portföyünüzün ayı boğaya dönüşene kadar ayakta kalmasını (ve hatta büyümesini) sağlamak için atabileceğiniz adımlar hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

  • Bir piyasa uzun süreli fiyat düşüşleri yaşadığında bir ayı piyasası oluşur.
  • Zayıf veya yavaşlayan bir ekonomi veya pandemi veya savaş gibi şoklar gibi faktörlerin tümü ayı piyasasına katkıda bulunabilir.
  • Buna karşılık, bir boğa piyasası, hisse senetlerinin uzun bir süre boyunca yükseldiği veya yükselmesinin beklendiği zamandır.

Diğer isimler: Düşüş Trendi, Düşen Piyasa

Finansal piyasaların “hayvan” sınıflandırmasının 19. yüzyılda Londra’da yerel borsada ortaya çıktığına inanılmaktadır. Bir “boğa” veya “ayı” piyasasına piyasa koşullarının atanması, bu hayvanların vahşi doğadaki doğal davranışlarıyla ilişkilendirildi. Bu nedenle boğa, saldırırken rakibini boynuzlarıyla kaldırıp onu havaya kaldırmaya çalışır. Ayı, avlanırken veya bir rakiple savaşırken, tüm kütlesiyle ona yaslanır ve onu yere ezmeye çalışır.

Ayı piyasası nedir?

Bir piyasa uzun süreli fiyat düşüşleri yaşadığında bir ayı piyasası oluşur. Investopedia, “Genellikle, menkul kıymet fiyatlarının yaygın karamsarlık ve olumsuz yatırımcı hissiyatı arasında son zamanlardaki en yüksek seviyelere göre %20 veya daha fazla düştüğü bir durumu tanımlar” diye yazıyor.

Ayı piyasaları genellikle S&P 500 gibi genel bir piyasa veya endeksteki düşüşlerle ilişkilendirilir, ancak bireysel menkul kıymetler veya emtia’larla da bağlantılı olabilir.

Ayrıca durgunluk gibi bir ekonomik gerileme ile de ilişkilendirilebilirler.

Bununla birlikte, %20 işareti genellikle oldukça keyfi olarak kabul edilir. Florida merkezli sertifikalı bir finansal planlayıcı olan Charlie Fitzgerald III, hisse senetlerinin de ayı piyasası bölgesine girdiği Mayıs ayında CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu, insanların kullandığı finansal piyasalar çevresinde bir kısa yoldur” dedi. “Sonuç olarak, bu zor bir zaman.”

Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos’taki Yıllık Toplantısında, küresel yönetim danışmanlığı firması Kearney’in Kıdemli Ortağı Stefan Marcu şunları söyledi: “Bu, şu anda bir emtia, tarımsal emtia, metal pazarı. Sermaye toplamaya maalesef büyüme için elverişli bir pazar değil. Umalım ki kısa ömürlü olsun.”

Sağlam temellere sahip olmayan şirketler “önümüzdeki birkaç ay veya yıl içinde önemli sorunlarla karşılaşabilir” diye ekledi. Ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, iş piyasaları veya iş güvenliği üzerinde bir etkisi olmaya başlayabilir.

Ayı piyasaları: Yatırım için fiyatlar %20 veya daha fazla düştüğünde

Ayı piyasası, yatırım fiyatlarında uzun süreli bir düşüş ile tanımlanır – genellikle, geniş bir piyasa endeksi en son en yüksek seviyesinden %20 veya daha fazla düştüğünde bir ayı piyasası meydana gelir. Dow Jones Endüstriyel Ortalamasında olduğu gibi bir bütün olarak piyasa için ve ayrıca bireysel hisse senetleri için ayı piyasaları olabilir. Örneğin S&P 500, 13 Haziran 2022’de ayı piyasası bölgesine ulaştı. Yıl için %21’den fazla düştü.

%20 eşik olsa da, ayı piyasaları çoğu zaman, hepsi bir anda değil, sürekli bir süre boyunca bundan çok daha derine düşer. Piyasada ara sıra birkaç “yardım mitingi” olsa da, genel eğilim aşağı yönlü. Sonunda, yatırımcılar cazip fiyatlı hisse senetleri bulmaya başlar ve resmi olarak ayı piyasasını sona erdirerek satın almaya başlar.

Ayı piyasaları, yatırımcıların karamsarlığı ve düşük güveni ile karakterize edilir. Ayı piyasası sırasında, yatırımcılar genellikle iyi haberleri görmezden gelir ve hızla satmaya devam ederek fiyatları daha da aşağı çeker.

Yatırımcılar tek bir hisse üzerinde düşüş eğiliminde olsalar da, bu duygu piyasayı bir bütün olarak etkilemeyebilir. Ancak piyasa düşüşe geçtiğinde, bireysel olarak iyi haberler ve artan kazançlar bildirseler bile, içindeki neredeyse tüm hisse senetleri düşmeye başlar.

Ayı piyasasına ne sebep olur ve ne kadar sürer?

Nedenler değişebilir, investopedia yazıyor. Bununla birlikte, genel olarak, zayıf veya yavaşlayan bir ekonomi veya pandemi, savaş veya patlayan piyasa balonları gibi faktörler rol oynayabilir. Financial Times’ın haberine göre, ABD’de beklenmedik şekilde yüksek enflasyon rakamları geçen haftaki satışları tetikledi.

Ayı piyasası genellikle ekonominin resesyona girmesinden hemen önce veya sonra ortaya çıkar, ancak her zaman değil.

Yatırımcılar, ekonominin ne zaman yavaşladığını anlamak için temel ekonomik sinyalleri (işe alma, ücret artışı, enflasyon ve faiz oranları) dikkatle izliyorlar.

Yatırımcılar küçülen bir ekonomi gördüklerinde, yakın gelecekte şirket karlarının düşmesini bekliyorlar. Böylece hisse senedi satıyorlar ve piyasayı aşağıya çekiyorlar. Bir ayı piyasası, daha fazla işsizliğin ve ileride daha zorlu ekonomik zamanların sinyalini verebilir.

Ayı piyasaları, boğa piyasalarında ortalama 363 gün, boğa piyasalarında ise 1.742 gün olan boğa piyasalarından daha kısa olma eğilimindedir. Ayrıca, verilere göre, boğa piyasasının %159’luk ortalama kazancına kıyasla ortalama %33’lük bir kayıpla istatistiksel olarak daha az şiddetli olma eğilimindedirler.

11 Mart 2020’de başlayan korona virüs ayı piyasası, tam ekonomik yansıma henüz belirlenmemiş olsa da, sadece birkaç hafta sonra bir boğa piyasası aşamasına girdi.

Ayı piyasasında nasıl yatırım yapılır?

 1. Arkadaşınızın ortalama dolar maliyetini yapın

Diyelim ki portföyünüzdeki bir hisse senedinin fiyatı, hisse başına 100 dolardan 75 dolara, %25 düştü. Yatırım yapacak paranız varsa – ve bu hisseden daha fazlasını satın almak istiyorsanız – hisse senedinin fiyatının düştüğünü düşündüğünüzde satın almaya çalışmak cazip gelebilir.

Sorun şu ki, muhtemelen yanılacaksınız. Bu hisse senedi, hisse başına 75 doların altına inmemiş olabilir; bunun yerine, en yüksek seviyesinden %50 veya daha fazla düşebilir. Bu nedenle dibi seçmeye veya piyasayı “zamanlamaya” çalışmak riskli bir çabadır.

Daha ihtiyatlı bir yaklaşım, dolar-maliyet ortalaması olarak bilinen bir stratejiyle piyasaya düzenli olarak para eklemektir. Dolar maliyeti ortalaması, zaman içinde ve kabaca eşit miktarlarda sürekli olarak para yatırdığınız zamandır. Bu, satın alma fiyatınızı zaman içinde yumuşatmaya yardımcı olur ve tüm paranızı yüksek bir hisse senedine (piyasa düşüşlerinden yararlanmaya devam ederken) dökmemenizi sağlar.

Ayı piyasalarının korkutucu olabileceğine şüphe yok, ancak borsa eninde sonunda toparlanacağını kanıtladı. Potansiyel kayıplar yerine potansiyel kazançlara odaklanarak bakış açınızı değiştirirseniz, ayı piyasaları hisse senetlerini daha düşük fiyatlarla almak için iyi fırsatlar olabilir.

 2. Varlıklarınızı çeşitlendirin

Hisse senetlerini daha düşük fiyatlarla almaktan, portföyünüzün çeşitliliğini artırmaktan bahsetmişken – bu nedenle farklı varlıkların bir karışımını içerir – ayı piyasası olsun ya da olmasın başka bir değerli stratejidir.

Ayı piyasaları sırasında, S&P 500 gibi belirli bir hisse senedi endeksindeki tüm şirketler genellikle düşer – ancak benzer miktarlarda olması gerekmez. Bu yüzden iyi çeşitlendirilmiş bir portföy anahtardır. Göreceli kazananlar ve kaybedenler karışımına yatırım yapıyorsanız, portföyünüzün genel kayıplarını en aza indirmeye yardımcı olur.

Keşke kazananları ve kaybedenleri önceden bilseydiniz. Ayı piyasaları tipik olarak ekonomik durgunluklardan önce geldiğinden veya bunlarla çakıştığından, yatırımcılar bu zamanlarda ekonomide neler olduğuna bakılmaksızın daha istikrarlı bir getiri sağlayan varlıkları tercih eder. Bu “savunma” stratejisi, portföyünüze aşağıdaki varlıkları eklemek anlamına gelebilir:

  • Temettü ödeyen hisse senetleri. Hisse senedi fiyatları yükselmese bile, birçok yatırımcı hala temettü şeklinde ödeme almak istiyor. Bu nedenle, ortalamanın üzerinde temettü ödeyen şirketler, ayı piyasalarında yatırımcıların ilgisini çekecektir.
  • Tahviller. Tahviller, hisse senedi fiyatlarının çoğu zaman ters yönde hareket etmesi nedeniyle borsadaki çalkantılı dönemlerde de cazip bir yatırımdır. Tahviller, herhangi bir portföyün temel bir bileşenidir, ancak portföyünüze ek yüksek kaliteli, kısa vadeli tahviller eklemek, ayı piyasasının acısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 3. Durgunluklarda iyi performans gösteren sektörlere yatırım yapın

Portföyünüze bazı dengeleyici varlıklar eklemek istiyorsanız, piyasa düşüşlerinde iyi performans gösteren sektörlere bakın. Tüketici ürünleri ve kamu hizmetleri gibi şeyler genellikle hava durumu piyasaları diğerlerinden daha iyi karşılar.

Bir piyasa karşılaştırmasını izleyen endeks fonları veya borsada işlem gören fonlar aracılığıyla belirli sektörlere yatırım yapabilirsiniz. Örneğin, bir tüketici temel ETF’sine yatırım yapmak, durgunluk sırasında daha istikrarlı olma eğiliminde olan o sektördeki şirketlere maruz kalmanızı sağlayacaktır. Bir endeks fonu veya ETF, tek bir hisse senedine yatırım yapmaktan daha fazla çeşitlilik sunar çünkü her fon birçok şirkette hisseye sahiptir.

 4. Uzun vadeye odaklanın

Ayı piyasaları tüm yatırımcıların kararlılığını test eder. Bu dönemlere katlanmak zor olsa da tarih, piyasanın toparlanması için muhtemelen çok uzun süre beklemek zorunda kalmayacağınızı gösteriyor. Ve emeklilik gibi uzun vadeli bir hedef için yatırım yapıyorsanız, katlanacağınız ayı piyasaları boğa piyasalarının gölgesinde kalacaktır. Kısa vadeli hedefler için ihtiyacınız olan, genellikle beş yıldan daha kısa sürede elde etmeyi umduğunuz para, borsaya yatırılmamalıdır.

Yine de, piyasalar düştüğünde yatırımları satmanın cazibesine direnmek zordur, ancak portföyünüz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Ayı piyasası sırasında yatırımlarınızdan uzak durmakta sorun yaşıyorsanız, hem iyi hem de kötü zamanlarda yatırımlarınızı sizin için bir robo-danışman veya finansal danışmandan yönetebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular:

Ayı piyasasının geleceğini nasıl anlarım?

Ayı piyasaları geçmişe bakıldığında bariz görünüyor, ancak geriye bakış her zaman 20/20’dir. Hisse senedi fiyatlarının ne zaman zirve yaptığını ve bir ayı piyasasına girdiğinizi belirlemek veya nispeten hafif bir düzeltmenin tam bir ayıya dönüşüp dönüşmeyeceğini tahmin etmek kolay değil. Yine de, yatırımcıların bazı temel kuralları vardır. Bir ayı piyasasının beklemede olup olmadığını belirlemenin en iyi yollarından biri faiz oranlarını izlemektir. Federal Rezerv yavaşlayan bir ekonomiye tepki olarak faiz oranlarını düşürürse, bir ayı piyasasının yolda olabileceğine dair iyi bir ipucu. Ancak bazen faiz oranları düşürülmeden önce bile bir ayı piyasası başlar. Bir ayı piyasasının gelebileceğine dair uyarı işaretleri, yatırım stratejinizi değiştirmenize yol açmamalıdır. Uzun vadeli yatırımcılar piyasayı tahmin etmeye çalışmamalıdır. Bunun yerine, portföyünüzün önümüzdeki beş yıl boyunca ihtiyaç duymayacağınız parayla finanse edildiğinden ve hem iyi çeşitlendirilmiş hem de risk toleransınızla uyumlu olduğundan emin olun. Bunu yapmak, muhtemelen zamanlamaya çalışan birinden daha iyi piyasanın iniş ve çıkışlarını atlatacağınız anlamına gelir.

Ayı piyasası ile piyasa düzeltmesi arasındaki fark nedir?

Ayı piyasaları, hisse senedi fiyatlarında tipik olarak %10 ile %20 arasındaki kısa, sığ düşüşler olan piyasa düzeltmelerinin daha büyük, daha şiddetli versiyonlarıdır. Düzeltmeler genellikle nispeten kısadır. 2009-2020 boğa piyasası sırasında S&P 500 altı düzeltme gördü. Düzeltmeler ayı piyasası haline gelebilir, ancak çoğu zaman olmaz. 1974 ve 2018 arasında 22 piyasa düzeltmesi yapıldı ve sadece dördü ayı piyasasına dönüştü.

Ayı piyasası ile boğa piyasası arasındaki fark nedir?

Ayı piyasası, hisse senedi fiyatlarının %20 veya daha fazla düştüğü zaman iken, boğa piyasası, hisse senedi fiyatlarının %20 veya daha fazla yükseldiği zamandır. Boğa piyasaları sırasında, yatırımcılar iyimser olma eğilimindedir ve mütevazi iyi haberleri bile daha yüksek hisse senedi fiyatları ile ödüllendirerek yukarı yönlü bir sarmalı körükler.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu