NasılNedirRehber

Arz ve Talep Yasası: Nedir ve Nasıl uygulanır?

Arz ve talebi hangi faktörlerin belirlediğini öğrenin.

Arz ve talep kanunu, talep kanunu ile arz kanununu birleştiren ekonominin temel kanunlarından biridir.

Bu yasalar, arz ve talep eğrilerinin kesiştiği noktada oluştuğu için malların fiyatını belirlemenize izin verir.

Talep yasasına göre, fiyat düştüğünde talep edilen miktar artar ve bunun tersi de geçerlidir. Fiyat, talep seviyesini etkileyen ana faktördür, ancak potansiyel alıcıların zenginlik seviyesinden, pazarın doygunluğundan ve kapasitesinden, mevsimsellikten ve eğilimlerden, ikame ürünlerin mevcudiyetinden vb. etkilenir.

Mal fiyatlarındaki artışın onlara olan talebi motive ettiği istisnalar vardır. Buna Giffen etkisi denir ve bu muafiyete giren mallar genellikle ihtiyaç maddeleridir.

Arz yasası, diğer faktörler değişmeden, mal fiyatlarındaki bir artışın arzda bir artışa neden olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Bunun nedeni, fiyatı artırmanın üreticinin daha fazla kar elde etmesini sağlaması ve daha fazla mal satması için karlı hale gelmesidir. Bununla birlikte, talep yasası arz üzerinde kısıtlayıcı bir kaldıraç görevi görür, çünkü talepteki artışla pazar daha hızlı doygun hale gelir ve bir ürüne olan ihtiyaç azalır.

Fiyata ek olarak, arz seviyesi, ikame ve tamamlayıcı malların mevcudiyeti, üretimin maliyetleri ve modernizasyonu, ürünlerin üretimi için gerekli kaynakların hacmi ve mevcudiyeti vb.

Talep Yasası

Talep yasası, diğer her şey eşit olduğunda, bir malın fiyatı ne kadar yüksek olursa, o malı o kadar az insanın talep edeceğini belirtir.

Başka bir deyişle, fiyat ne kadar yüksek olursa, talep edilen miktar o kadar küçük olur.

Alıcıların daha yüksek bir fiyata satın aldıkları mal miktarı daha azdır çünkü bir malın fiyatı arttıkça o malın fırsat maliyeti de artar.

Sonuç olarak, insanlar doğal olarak onları daha fazla değer verdikleri başka bir şeyi tüketmekten vazgeçmeye zorlayan bir mal satın almaktan kaçınacaktır.

Arz ve Talep Yasası: Nedir ve Nasıl uygulanır?, Arz Yasası, Talep Yasası, Arz ve Talep Yasası, Arz ve Talep Yasası Nedir, Arz Talep Yasası, Arz Talep Yasası Nedir, Arz Yasası Nedir, Talep Yasası Nedir
Arz ve Talep Yasası: Nedir ve Nasıl uygulanır?

Tedarik Kanunu

Talep yasası gibi, arz yasası da belirli bir fiyattan satılacak miktarları gösterir.

Ancak talep kanununun aksine, arz oranı yukarı doğru bir eğim gösterir.

Bu, fiyat ne kadar yüksek olursa, arz edilen miktarın o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

Üreticiler daha yüksek fiyata daha fazla tedarik eder, çünkü daha yüksek bir miktarı daha yüksek bir fiyata satmak geliri artırır.

Dikkatinizi Çekebilir: Ekonomik Denge Nedir?

Zaman ve tedarik

Ancak talep ilişkisinden farklı olarak arz ilişkisi bir zaman faktörüdür.

Arz için önemlidir, çünkü tedarikçilerin talep veya fiyattaki bir değişikliğe her zaman hızlı tepki vermeleri gerekir, ancak her zaman olamaz.

Bu nedenle talep kaynaklı bir fiyat değişikliğinin geçici mi yoksa kalıcı mı olacağını belirlemeye çalışmak önemlidir.

Diyelim ki beklenmedik bir yağmur mevsiminde şemsiye talebinde ve fiyatında ani bir artış oldu; tedarikçiler, üretim ekipmanlarını daha yoğun bir şekilde kullanarak talebi kolayca karşılayabilir.

Ancak, iklim değişikliği varsa ve nüfusun tüm yıl boyunca şemsiyeye ihtiyacı varsa, talep ve fiyattaki değişimin uzun vadeli olması bekleniyor; tedarikçiler, uzun vadeli talep seviyelerini karşılamak için ekipmanlarını ve üretim tesislerini değiştirmek zorunda kalacaklar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu