Altcoin HaberleriEthereum (ETH)Ethereum Haberleri (ETH)Haberler

Arbitrum’un Beş Aydaki İkinci Kesintisinin Arkasındaki Donanım Arızası

Ethereum Layer-2 ağı Arbitrum, işlemlerin tamamlanmasını engelleyen yedi saatlik bir kesinti yaşadı. Bu, Arbitrum’un beş ay içindeki ikinci kesintisi ancak şu anda yazı yazılırken tekrar çevrimiçi durumda. Arıza süresinin nedeni, bir sıralayıcı kesintisi olarak belirlendi.

Yedi Saat Boyunca Ağ Kapalı Kaldı

Arbitrum şu anda tekrar çevrimiçi iken, 2. katman ağındaki ekip kesintiyi 9 Ocak’ta bildirmişti ve tweet’in zamanlaması kesintinin yedi saat kadar sürdüğünü gösteriyordu. Sıralayıcı ile işlemlerin tamamlanmasını engelleyen sorunlar olduğu bildirildi.

Arbitrum, o sırada kesinti hakkında tweet attı ve şunları söyledi:

“Şu anda Sequencer’ın kapalı kalma süresi yaşıyoruz. Biz onu geri yüklemeye çalışırken gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz. Sistemdeki tüm fonlar güvende ve güncellemeleri burada yayınlayacağız.”

Arbitrum Kesinti Süresi, Tam Olarak Ne Oldu?

Ertesi gün, Arbitrum bir yayınlanan explainer kesintisine neden olan verileri ayrıntılı ve ekibi kesintisi sabit nasıl açıklayan, kesintisi hakkında. Gönderide ayrıca, genel RPC düğümleri ve Arbitrum Sıralayıcısı tamamen çalışır durumdayken sorunun tamamen çözüldüğü belirtildi. Ayrıca, Arbitrum ağının kalıcı Sıralayıcı arızalarını bile sürdürebileceğini ve işlemler için Ethereum’a geri dönebileceğini açıkladı.

“Temel sorun, ana Sıralayıcı düğümümüzdeki bir donanım hatasıydı. Genel olarak, bir yedekleme Sıralayıcısının sorunsuz bir şekilde kontrolü ele geçirmesini sağlayacak fazlalıklarımız olsa da, bunlar da devam eden bir yazılım yükseltmesi nedeniyle bu sabah yürürlüğe giremedi. Sonuç olarak, Sıralayıcı yeni işlemleri işlemeyi durdurdu. Arbitrum’un Ethereum üzerinde bir Katman 2 ağı olduğunu ve ağın, işlemleri işlemek için Ethereum’u kullanmaya geri dönerek kalıcı Sıralayıcı arızalarını bile sürdürmek için tasarlandığını vurgulamak isteriz.”

Arbitrum ayrıca gönderide, Sıralayıcının çevrimdışı olmadan önce tüm işlemleri onaylamasını sağlamak için tüm çabayı gösterdiğini ve Sıralayıcı tarafından yakalanan toplam 284 işlemin Ethereum zincirine geçmesini engellediğini açıkladı.

Dikkatinizi Çekebilir: Ağ Güncellemesini Yeniden Başlatan ( Solana ) Token’in En Kötü Performansı

Küçük Bir Kesinti Ve Ağın Hala Beta’da Olduğunu Hatırlatma

Arbitrum’un ekibi, kullanıcılara kesintinin küçük olduğu konusunda güvence verdi, ancak ağın hala beta aşamasında olduğu gerçeğini de vurguladı.

“Arbitrum ağı hala beta aşamasında ve sistemde hala var olan merkezileştirme noktaları olduğu sürece bu takma adı koruyacağız.”

Ekip ayrıca, Sequencer’ın minimum hizmet dışı kalma süresini garanti edecek iki katlı bir yol benimseyerek ağı daha da merkezden uzaklaştırdığını belirtti. Bu yaklaşım önümüzdeki birkaç ay içinde kademeli olarak uygulanacaktır.

Arbiter’ın Önceki Kesintisi

9 Ocak kesintisi, Arbitrum’un beş ay içindeki ikinci kesintisiydi. Ağ, Eylül ayında da benzer bir kesinti yaşamıştı, yine Sequencer kesintisi nedeniyle. Ağdaki bir hata, büyük bir toplu işlem gerçekleştirildikten sonra sistemin takılmasına neden oldu.

Arbitrum, en popüler Katman-2 çözümlerinden biridir ve toplam kilitli değeri 2,57 milyar ABD dolarıdır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu