NedirRehber

Arbitrum Nedir ? Arbitrum Rehberi

Arbitrum Nedir – Bazı çevreler Ethereum‘u ölçeklendirmenin en iyi yolunun zincir üzerinde ince ayarlar ve yükseltmeler olduğuna inanırken, diğerleri bunun yerine ikinci katman çözümleri olarak bilinen farklı yollar izliyor.

Bunların biçimleri ve işlevleri önemli ölçüde farklılık gösterse de, Arbitrum olarak bilinen böyle bir çözüm , soruna yeni çözümü nedeniyle önemli bir ivme kazanmaya başladı.

Arbitrum Nedir ?

Arbitrum, Ethereum akıllı sözleşmelerinin yeteneklerini geliştirmek için tasarlanmış bir katman 2 çözümüdür – önyükleme için ek gizlilik özellikleri eklerken hızlarını ve ölçeklenebilirliğini artırır.

Platform, geliştiricilerin değiştirilmemiş EVM sözleşmelerini ve Ethereum işlemlerini ikinci bir katmanda kolayca çalıştırmasına izin verirken, yine de Ethereum’un mükemmel katman 1 güvenliğinden yararlanacak şekilde tasarlanmıştır.

Ethereum kullanıcı deneyimine zarar veren ve sıklıkla işlem yapmayı pahalı hale getiren düşük verimlilik ve yüksek yürütme maliyetleri gibi mevcut Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerin bazı eksikliklerini gidermek için inşa edilmiştir.

Arbitrum, Ethereum ana zincirinde gönderilen işlem gruplarını kaydetmek ve doğru sonuçları sağlamak için Ethereum’dan yararlanırken bunları ucuz, ölçeklenebilir bir katman 2 yan zincirinde yürütmek için işlem toplamaları olarak bilinen bir teknik kullanır. Bu süreç, Ethereum’un şu anda maruz kaldığı hesaplama ve depolama yükünün çoğunu boşaltmaya yardımcı olurken, yeni güçlü katman 2 tabanlı DApp sınıflarını etkinleştirir.

Katman-2 Protokolleri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, katman 2 protokolleri, başka bir blok zinciri platformunun (katman 1 olarak bilinir) üzerinde ikinci bir katman olarak çalışan bir çerçeve türüdür. Bu 2. katman platformları, örneğin ölçeklenebilirliğini geliştirerek veya akıllı sözleşme yeteneklerine yer vererek, katman 1 zincirinin işlevselliğini genişletmek için tasarlanmıştır.

New York merkezli geliştirme firması Offchain Labs, şu anda Arbitrum ürününün yanı sıra eksiksiz bir ölçeklendirme çözümleri paketini inşa ediyor. Girişime, Offchain Labs kurucu ortakları Ed Felten, Steven Goldfeder ve Harry Kalodner öncülük ediyor. Ed bir profesör, Steven doktora derecesini aldı ve Harry doktora derecesini aldı. Princeton Üniversitesi’nde aday. Üçü de kripto para birimlerini daha yetenekli hale getirme tutkusuna sahip blok zinciri uzmanları.

Arbitrum Nasıl Çalışır ?

Arbitrum, iyimser toplama olarak bilinen bir teknoloji türüdür . Ethereum ana zincirindeki akıllı sözleşmeler ile Arbitrum ikinci katman zincirindeki akıllı sözleşmeler arasında mesajlar ileterek Ethereum akıllı sözleşmelerinin ölçeklenmesini sağlar. İşlem işlemlerinin çoğu ikinci katmanda tamamlanır ve bunun sonuçları ana zincire kaydedilir; bu da hız ve verimliliği önemli ölçüde artırır. 

Herhangi bir doğrulayıcının bir toplama bloğu yayınlayabilmesi ve diğer blokların geçerliliğini onaylayabilmesi anlamında iyimserdir, toplama terimi ise genel bilgilerin optimize edilmiş bir günlükten zincirin tam bir geçmişini yeniden oluşturmak için nasıl kullanılabileceğini açıklamak için kullanılır. Etkinlikler. Arbitrum protokolü, herhangi bir doğrulayıcı dürüst olduğu sürece kodun doğru şekilde (yani amaçlandığı gibi) çalışmasını sağlar ve ağın gizli anlaşmalara ve diğer saldırı biçimlerine direnmesine yardımcı olur.

Arbitrum’un gelecekteki sürümlerinde ayrıca iki mod daha olacak: kanallar ve AnyTrust yan zincirleri.

Birçok blok zincirinde olduğu gibi, bireysel düğümler Arbitrum zincirine katılmayı seçebilir. Doğrulayıcı düğümler, zincirin durumunu gözlemlemede yer alır ve tam düğümler, katman 1 işlemlerini toplamaya yardımcı olur. Katman 1 zincirine işlem gönderen toplayıcılar, ETH’de ödenen ödüller kazanırken, kullanıcı işlem ücretlerinin geri kalanı, doğrulayıcılar gibi diğer ağ katılımcılarına dağıtılır. 

Arbitrum, diğer doğrulayıcıların bir bloğun doğruluğunu kontrol ettiğini ve yanlış olduğuna inanırlarsa bir meydan okuma yayınladığını gören, toplama blokları için bir meydan okuma adımı sunar. Bloğun yanlış olduğu veya bir meydan okumanın haksız olduğu kanıtlanırsa, yalan söyleyen doğrulayıcının bahislerine el konulur ve doğrulayıcıların her zaman adil oynaması veya sonuçları riske atması sağlanır. 

Platformun ayrıca, uygun bir şekilde Arbitrum Sanal Makinesi (AVM) olarak adlandırılan kendi özel sanal makinesi vardır. Bu, Arbitrum akıllı sözleşmelerinin yürütme ortamıdır ve Arbitrum zinciriyle arayüz oluşturan akıllı sözleşmeler kümesi olan EthBridge’in üzerinde bulunur. Ethereum uyumlu akıllı sözleşmeler, AVM’de çalışacak şekilde otomatik olarak çevrilir.

Arbitrum’u Benzersiz Yapan Nedir ?

Proje, geliştiricilerin son derece verimli ve ölçeklenebilir Ethereum uyumlu akıllı sözleşmeler başlatmak için kullanabilecekleri, kullanımı kolay bir platform sağlamak üzere tasarlanmıştır. 

Ancak bu, Ethereum’un sınırlamalarının üstesinden gelmek isteyen ilk platform değil, benzer işlevsellik sunmak isteyen en az bir düzine başka çözüm var. Peki Arbitrum’u diğerlerinden ayıran nedir? Eh, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ayırt edici özelliklere sahiptir:

Yüksek EVM uyumluluğu

Arbitrum, en EVM uyumlu toplamalardan biri olarak kabul edilir. Bayt kodu düzeyinde EVM ile uyumludur ve Solidity ve Vyper gibi EVM’ye derlenebilen herhangi bir dil kutudan çıktığı gibi çalışır. 

Bu, geliştiricilerin Arbitrum’u geliştirmeden önce yeni bir dille uğraşmaları gerekmediğinden geliştirmeyi kolaylaştırır. 

Sağlam geliştirici araçları

Arbitrum’un arkasındaki ekip, 2. katman çözümlerini oluşturmaya geldiğinde giriş engellerini en aza indirmek için ellerinden geleni yapıyor. Bu nedenle, Arbitrum için kapsamlı geliştirici belgeleri ürettiler ve geliştiriciler, Ethereum için mevcut araçları kullanmaya başlayabilir. Eklentiler gibi Arbitrum’a özel herhangi bir şey veya Hardhat veya Truffle gibi derleyiciler indirmenize gerek yoktur. 

Düşük ücretler

Ethereum için 2. katman ölçekleme çözümü olarak Arbitrum, yalnızca Ethereum’un işlem hacmini artırmak için tasarlanmamıştır, aynı zamanda işlem ücretlerini de en aza indirir. 

Son derece verimli toplama teknolojisi sayesinde Arbitrum, ücretleri Ethereum’da olduklarının çok küçük bir kısmına düşürürken, yine de doğrulayıcılar için yeterli teşvikler sağlıyor. 

Oldukça başlatıldı

Arbitrum, Ekim ayından bu yana birkaç test ağı çalıştırdı ve şu anda geliştiriciler için ana ağda yayında. Diğer birçok 2. katman ölçeklendirme çözümünün aksine, Arbitrum’un kendi yerel yardımcı programı simgesi yoktur – bu nedenle simge satışı yapılmamıştır. 

Ayrıca, Arbitrum kısa süre önce geliştirici ana ağını oluşturmak için başvuran 250’den fazla geliştirme ekibinin tümüne Arbitrum’u açmadan önce en az iki tam hafta geliştirme süresi vereceğini taahhüt etmesiyle, ilgilenen tüm geliştiricilerin Arbitrum kitlelere açılmadan önce ayağa kalkmak ve koşmak için zamanları olacak. Herkese bir. 

İyi gelişmiş ekosistem

Arbitrum halihazırda Uniswap, DODO, Sushi ve düzinelerce diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli Ethereum DApp’leri ve altyapı projeleri ile çalışıyor.

Daha Fazla RehberNedirNasılKimdir Haberleri için TIKLAYIN.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu