Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Altcoinler, Bitcoin’in Dijital Ödemelerdeki Hakimiyetini Tehdit Ediyor

Altcoinler, Bitcoin'in Dijital Ödemelerdeki Hakimiyetini Tehdit Ediyor

Bitcoin, dijital ödeme alanına en uzun süre hakim oldu ve bunu yapmaya devam ediyor. Bununla birlikte, ödemeler için tercih edilen dijital para birimleri olarak daha fazla altcoin seçildiği için bu hakimiyet azalmaktadır. Bu, esas olarak, fiyat çok yükseldiğinde ağ tıkanıklığından kaynaklanan daha ucuz ücretlerden kaynaklanmaktadır. Bunun yerine, ücretleri birkaç sentten bir sentin kesirlerine kadar değişebilen kripto para birimleri artık tüccarlar tarafından tercih ediliyor.

Altcoinler Bitcoin’den Pazar Payını Alıyor

Kripto ödeme işlemcisi BitPay kısa süre önce , kripto ödemeleri alanında her bir kriptonun komuta ettiği yüzdeleri özetleyen bir rapor yayınladı. Beklendiği gibi, Bitcoin listeye hakim oldu, ancak rapordan not edilmesi gereken önemli şey, öncü kripto para biriminin bu alandaki hakimiyetinin bir yıl içinde ne kadar düştüğüydü. 2020 ve 2021 arasında, bitcoin yaklaşık %27 hakimiyet kaybetti.

2020’de şirket, platformda gerçekleştirilen tüm dijital ödemelerin %92’sini bitcoin’in oluşturduğunu bildirmişti. 2021’de bu sayı %65’ti ve tüccarların ödemeler için altcoinlere geçmesiyle düşmeye devam etmesi bekleniyor.

Bitcoin pazar hakimiyeti %40’ın altına düştü

Platformda gerçekleştirilen toplam işlemlerin %15’ini oluşturan Ethereum’un ödeme yöntemi olarak kullanımı arttı. Stablecoin’ler, tüm işlemlerin %13’ü ile büyük bir sıçrama yaptı.

Bu süre içinde popülaritesi artan ve artan talep üzerine ödeme işlemcisi tarafından eklenen Meme jetonları, tüm işlemlerin küçük ama etkileyici bir yüzdesini oluşturuyordu. Dogecoin ve rakibi Shiba Inu, Litecoin ile birlikte, yıl boyunca BitPay tarafından işlenen dijital ödemelerin %3’ünü oluşturdu.

Dikkatinizi Çekebilir: Loopring’in Kripto Para Birimi Neden Bugün Düşüyor?

Yükselişte Durağan Paralar

Kullanıcıların kripto para birimleri ile ne kadar ödeme yaptığını etkileyen faktörlerden biri de fiyat dalgalanmaları olmuştur. Bitcoin gibi Kripto para birimleri için, dijital varlığın fiyatı yükseldiğinde, ödeme yöntemi olarak kullanılma sıklığı büyük ölçüde artar. Ayı piyasalarında ise tam tersi.

Ancak boğa ve ayı piyasalarında değerleri aşağı yukarı aynı kalan stablecoin’ler ile tüccarlar bu sorunu ortadan kaldırabiliyor. BitPay, dijital para birimlerini kullanırken bir ödeme yöntemi olarak stablecoin kullanımının muazzam bir şekilde arttığını kaydetti.

Bununla birlikte, boğa/ayı piyasaları ile kullanıcıların kripto para birimlerini ne kadar harcadıkları arasındaki korelasyon söz konusu olduğunda gelgit değişiyor gibi görünüyor. BitPay CEO’su ve kurucusu Stephen Pair, kripto fiyatlarındaki son gerilemenin ödemeleri önceki pazarlarda olduğu kadar etkilemediğini belirtti.

Paid, “Bu son geri çekilme ile hacimde bu kadar düşüş yaşamadık” dedi. “Muhtemelen bunu ödeme yapmak için bir araç olarak kullanması gereken daha fazla şirketin bir yansımasıdır”

Ayda yaklaşık 66.000 işlem gerçekleştiren şirket, dünyadaki en büyük kripto ödeme işlemcilerinden biridir. AMC Theatres ve Dallas Mavericks gibi önde gelen şirketler için kripto işlemlerini gerçekleştirir.

Bitcoin Haberleri: Bitcoin Haber’ini Okudunuz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu