Altcoin HaberleriHaberlerSolana (SOL)

Altcoin Haberleri: Solana Labs, Ağ Tıkanıklığını Çözmek İçin ‘Akış Kontrolü’ Yükseltmesi Planlarını Açıkladı

Altcoin Haberleri: Solana Labs, Ağ Tıkanıklığını Çözmek İçin 'Akış Kontrolü' Yükseltmesi Planlarını Açıkladı

Ağın artan işlem hacimlerini idare etme yeteneği konusundaki artan endişeler, Solana’nın CEO’su Anatoly Yakovenko’yu içeren blok zinciri geliştirme ekibini zorlukları ele almaya ve ağın performans sorunlarını doğrudan çözmeye itti.

Solana Labs İletişim Başkanı Austin Federa tarafından yönetilen bir Twitter Spaces oturumunda Yakovenko, Solana’yı çevreleyen sorunlara yönelik güncellemelerin önümüzdeki haftalarda nasıl kullanıma sunulacağını tartıştı. Yakovenko’ya göre, geliştirici ekiplerinin zaman çizelgesi, önümüzdeki 4-5 hafta içinde bir yükseltme için manzaralar belirledi. Ek olarak Yakovenko, bazı yükseltmelerin Solana’nın ana ağına zaten yapıldığını iddia ediyor.

Solana’nın yerel tokeni $SOL, son kripto ayı piyasası sırasında %35 kayıp yaşadı ve Kasım ayında 259 dolarlık rekor zirvesini tüm zamanların %14.000’lik büyümesiyle sadece %4.800’e düşürdü. Ağ tıkanıklığı sorunlarının, özellikle son zamanlarda kripto piyasası gerilemesinde pozisyonlarını yeniden teminat altına almak zorunda kalan $SOL sahipleri için zor olduğu kanıtlandı.

Dikkatinizi Çekebilir: Bu 3 Altcoin Neden Büyük ATH’ler Yapıyor, İşte Yükselişlerin Nedeni!

Twitter topluluğu oturumu, spam sorunlarının Solana’nın blok zincirini nasıl rahatsız etmeye devam ettiğini ve “tasfiyeci botların” tekil düğümleri yinelenen mesajlarla doldurmasını tartıştı. Yakovenko’ya göre, ağ tıkanıklığına neden olan tasfiye memuru spam’ı, büyük olasılıkla spam’i kasıtlı olarak başlatan kötü tehdit aktörleri tarafından yapılmadı. Bunun yerine, kullanıcıların yoğun ağ durumunun zaten farkında olmalarına rağmen, işlemlerin hala işlenmek üzere dosyalanması ve gereksiz talep nedeniyle ağı etkin bir şekilde boğması anlamında ağ “açlığı” durumudur.

Bu eğilim, saniyede 2 milyonun üzerinde veri paketinin ağa taşmasına, onu tam kapasiteyle işlemesine ve ağın kesinti noktasına kadar etkin bir şekilde devre dışı bırakılmasına neden oldu. Her paket, veri tekilleştirme koduyla ancak 100 mikrosaniye sonra yüklenebilir.

Yakovenko, yinelenen işleme için bu ağ hatasının tekilleştirme koduyla giderilebileceğini, ancak aynı kodun yalnızca imza doğrulamasından sonra çalıştırılabileceğini, dolayısıyla etkisiz ve geç kaldığını açıkladı. Solana’nın blok zincirindeki işlemlerin ölçeği göz önüne alındığında, bu bir zorluk yarattı. Ancak Yakovenko, kullanıcılara bu sorunun Solana ana ağının 1.8.14 sürümünde ele alındığını garanti ediyor.

Yakovenko ve Solana Labs’in mühendislik ekibi, Solana blok zincirinin 1.9 test ağında bir “akış kontrolü” özelliği sunmayı planlıyor ve hisse ağırlığına göre QoS (Hizmet Kalitesi) seçenekleri sunuluyor. Bu çözümle, Solana’nın arkasındaki mühendislik ekibi, ağın taşıma kapasitesini ve parametrelerini ihtiyaçlarına göre stres testi yapabilmeyi ve ayarlayabilmeyi umuyor. Uygulanabilir hale geldiğinde çözüm, Solana’nın 1.8 ana ağına yükseltme olarak sunulacak.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu