Altcoin HaberleriBlockchain HaberleriCardano (ADA)Editörün SeçtikleriHaberlerKripto Para Haberleri

Alonzo Piyasaya Sürüldükten Sonra Cardano’da Neler Yaşanıyor ?

Ağa akıllı sözleşme işlevselliği getiren Cardano’nun Alonzo hardfork’u 12 Eylül’de yayına girdi. Ancak, araç eksikliği ve eşzamanlılık sorunları nedeniyle DeFi’nin ana ağa gelmesi birkaç ay sürebilir. Birkaç Cardano projesi, ağ üzerinde çalışmasına izin verecek ölçeklendirme çözümleri geliştirdiklerini söylüyor.

Cardano, Alonzo Yükseltmesine Rağmen DeFi için Hazır Değil

Cardano, bu hafta sonu uzun zamandır beklenen Alonzo güncellemesinin bir parçası olarak akıllı sözleşmeler başlatacak, ancak DeFi protokollerinin ağda çalışmaya başlaması aylar alabilir.

Salı günü Input Output, Cardano’nun Alonzo güncellemesinin son versiyonu için hardfork birleştiriciyi tetikleyecek bir teklifi başarıyla sundu.

ilgili içerik : Ethereum’da 35 Milyon Dolarlık Bir ETH Yakımı Gerçekleşti

Teklif, Cardano’nun çekirdek geliştiricilerinin 12 Eylül’de Alonzo Purple test ağını çatallamaya ve yükseltmeye hazır olduğunun teyidiydi . Etkinlik, Cardano hayranları arasında büyük bir merakla bekleniyor, çünkü esas olarak Plutus programlama dilinde yazılmış akıllı sözleşmeleri ilk kez Cardano ana ağına getirecek.

Yükseltme, dApp’ler olarak bilinen merkezi olmayan uygulamaların ağda yayınlanması için aşamayı belirler. Charles Hoskinson daha önce Cardano’nun DeFi ve NFT’ler için bir merkez haline geleceğini belirtmişti, ancak Alonzo’nun başlamasından sonra DeFi protokollerinin ağda yayınlanmasının biraz zaman alacağı ortaya çıktı.

Hoskinson ve Cardano’ya bağlı diğer kaynaklara göre, merkezi olmayan borsalar gibi işlevsel Plutus dApp’leri daha sonraki bir aşamada eklenecek. DEX’ler olarak da bilinen merkezi olmayan borsalar, DeFi’nin kritik bir bileşenidir. Beklemenin temel nedenlerinden biri, Cardano’nun dApp’ler için ölçeklendirme sorunları sunan EUTXO tabanlı protokol tasarımıdır.

Merkezi olmayan borsa Minswap geçen hafta testnet’te başladı ve hemen sorunlarla karşılaştı. Kullanıcılar bir işlem darboğazı nedeniyle takas yapamadılar ve proje test ağını kapatmak zorunda kaldı. Diğer dApp’lerin de benzer sorunlar yaşayabileceği düşünülüyor.

ilgili içerik : Wall Street Cardano’yu mu izliyor?

Cardano, Sundaeswap, Maladex ve OccamFi üzerine kurulu üç önemli dApp, Cardano’nun EUTXO modelinin yarattığı zorlukların üstesinden gelebilecek çözümleri kavramsallaştırdıklarını söyledi. Birden çok işlemin bir araya getirilmesinden Katman 2 protokollerine ve yan zincirlere kadar çeşitli ölçeklendirme çözümleri önerilmiştir . Ancak, Alonzo ana ağının yayına girmesi ile bu tür çözümlerin başlatılması arasında birkaç ay olacak.

SundaeSwap, Ekim ayının ortasında piyasaya sürmeyi planladı ve diğerleri de benzer bir zaman çizelgesine işaret etti, ancak bunlar belirsiz.

Cardano kazık havuz operatörü bigpey ile Pi Lanningham, SundaeSwap bir kurşun geliştirici, o çatal çok düşüktür hemen sonra fonksiyonel dApps sahip olma olasılığını düşündüklerini ortaya çıkarmıştır.

“Alonzo’nun ilk gününde önemli bir dApp göreceğinizi sanmıyorum.”

Cardano’nun kurucusu bile Çarşamba günü bir video akışında , hardfork’un ardından ağın nasıl görüneceğine dair birçok “açık soru” olduğunu söyledi. İzleyicilere “Şablonlar, soyutlamalar ve dApp’ler diğer ekosistemler gibi oluşturulmalıdır” dedi.

Cardano, eşzamanlılık sorunlarının yanı sıra, dApp’lerin entegre edilmesi için henüz çeşitli cüzdanlar veya araçlar sunmuyor. Alonzo’dan sonra yayına girecek olan Plutus Application Backend güncellemeleriyle birlikte görünmeleri bekleniyor.

Aynı video akışında Hoskinson, ilk gün yayınlanacak tek dApp’lerin “birkaç oyuncak akıllı sözleşme” olacağını söyledi.

Birkaç basit dApp dışında Cardano kullanıcıları, şu anda kriptonun en sıcak nişlerinden biri olan NFT’leri takas edebilecekler. Ekosistem Solana ve Ethereum gibi rakip ağlardakilerden önemli ölçüde daha küçük olsa da, akıllı sözleşmeler gerektirmedikleri için Cardano’da NFT’ler zaten var.

Yine de Cardano topluluğu önümüzdeki aylar için iyimser. Cardano, Catalyst inovasyon fonu aracılığıyla 160’tan fazla projeye yatırım yaptıktan sonra olumlu duygular hakim oldu.

Cardano şu anda neredeyse 80 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipken, projenin hazinesi de geliştirmeyi finanse etmek için 1 milyar doların üzerinde tutara sahip. Cardano’nun zengin bir DeFi uygulamaları ekosistemi oluşturacak kaynaklara sahip olduğu görülüyor – sadece bunun gerçekleşmesi için daha fazla zamana ihtiyacı var.

Daha Fazla Altcoin Haberleri için tıklayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu