Haberler

Alchemy ve StarkNet Ortaklığı, Web3 Ekosisteminde Büyümeyi Sağlıyor

Alchemy, önemli ölçüde daha düşük gaz ücretleri vaat eden bir hareket olan StarkNet'i desteklediğini duyurdu. StarkNet, Katman-1 çözümlerinde beklenenden 100 kata kadar daha düşük gaz ücretleri sunarken, önemli ölçüde daha yüksek verim sunmasına olanak tanıyan ZK-toplama kullanır.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Alchemy Pay Nedir? Alchemy Pay, fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasında bir köprü görevi gören dünyanın ilk hibrit kripto para birimi ödeme ağıdır.
  • StarkNet Nedir? StarkNet (Constellations) ise evrensel VM'si olan ve tüm uygulamaları tek yerde birleştirecek teknolojidir. İşte StarkNet, Cairo dilini kullanan, StarkEx gibi her uygulama için ayrı Rollup (ASIC) sistemini kaldıran, tüm uygulamaları bir yere toplayacak ve etkileştirecek, evrensel Rollup'ın adıdır.

Bununla birlikte, daha düşük gaz ücretleri ve daha yüksek verim sunarken, ZK toplamaları StarkNet’in Ethereum tabanlı ağların aynı ademi merkeziyetçiliğini, güvenliğini ve birleştirilebilirliğini sunmasına izin verir.

Alchemy’nin Tescilli Platform Altyapısından Yararlanma

StarkNet, Alchemy’nin Tescilli Platform Altyapısı teknoloji paketinden yararlanmak istiyor ve zincir üzerine inşa etmek için daha fazla geliştirici çekmeyi umuyor. Bu aynı zamanda, tahsis edilmiş dağıtılmış sistemler ve hata ayıklama sistemleri, gerçek zamanlı işlem içgörülerini almak için araçlar ve yeni bir NFT API gibi diğer kritik geliştirici ürünleri ile birlikte her düğüm işlevselliğinin ölçeklenmesine izin veren Alchemy’s Supernode’u da içerir.

Ortaklık hakkında konuşan StarkNet’in Kurucu Ortağı ve Başkanı şunları söyledi:

“StarkNet ve Alchemy, izinsiz blok zincirlerinin karşılaştığı en büyük iki zorluğu ele alarak Web3 geleceğine öncülük ediyor: Alchemy, geliştiriciler için blok zinciri üzerine inşa etmenin karmaşıklığını ve maliyetlerini azaltan eksiksiz bir platform sağladığı için StarkNet ölçeklenebilirlikle mücadele ediyor.”

ZK Roll-Up’larını Anlama

Katman-2 çözümleri, Ethereum’un ana zincirinden uzakta büyük bir toplu işlemin işlenmesine izin verir ve ardından Ethereum’daki işlemlerin bir kaydını periyodik olarak yazar. StarkNet, toplamaları kullanan ilk şirket olmasa da, ZK olarak da bilinen “sıfır bilgi kanıtı” adı verilen bir şeyin kullanımı sayesinde önemli bir çekiş kazandı. ZK, herhangi bir özel bilgiyi ifşa etmeden belirli verilerin onaylanmasına izin verir.

Web3 Sorunlarına Bir Çözüm

Starknet’in geçerlilik ve ZK özetlerini kullanması, Web3’ün karşılaştığı sorunlara bir çözüm sunabilir ve işlemleri zincir dışı bir araya getirerek ve ardından zincir üzerinde doğrulamayı maliyetin çok altında tamamlayarak ölçeklenebilirliğin artmasına izin verebilir. Ancak, diğer ölçeklendirme çözümleriyle karşılaştırıldığında, geçerlilik özetleri, işlemlerin geçerliliğini anında doğrulayabilen geçerlilik kanıtlarını kullanır.

Dikkatinizi Çekebilir: Play-To-Earn Oyunlarında DAO’nun Anlamı

Bu, Katman 1’lerin ve Katman 2’lerin birlikte çalışabilirliğini ve güvenliğini korurken, verimi önemli ölçüde artırır. StarkNet işlemlerinin de enerji tüketimini önemli ölçüde azalttığı tahmin ediliyor.

“StarkNet’in Validity ve ZK toplamalarını kullanması, temel Web3 sorunlarını etkin bir şekilde çözüyor. Geçerlilik özetleri, işlemleri zincir dışı bir araya toplayarak ve ardından maliyetin yalnızca bir kısmıyla zincir üzerinde doğrulayarak ölçeklenebilirliği artırır.”

Önemli Bir Dönüm Noktası

Alchemy ve StarkNet arasındaki entegrasyon önemlidir çünkü Alchemy müşterileri artık düşük maliyetli StarkNet araçlarına erişebilir ve hizmetler oluşturabilir. Alchemy Ürün Müdürü Mike Garland’a göre bu, Web3 uygulaması geliştirmeyi önemli ölçüde yönlendirebilir. Alchemy’nin yanı sıra Immutable, işlem ağırlıklı işlemlerini kullanıcılar için daha uygun maliyetli hale getirmek için StarkNet’ten yararlanmaya çalışıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu