AltınHaberler

Alamos Gold, Gold Fields, Endeavour Silver, AngloGold Ashanti ve Daha Değerli Metaller Neden Bugün Yükseldi?

Alamos Gold, Gold Fields, Endeavour Silver, AngloGold Ashanti ve Daha Değerli Metaller Neden Bugün Yükseldi?

  • Merkez bankacıları faiz oranlarını değiştirmeye çalışıyor ve tahvil getirileri etrafta dolaşıyor ve yatırımcıların pek hoşlanmadığı bir belirsizlik yaratıyor.
  • Altın ve gümüş, tarihsel olarak güvenli liman yatırımları olarak görülmüştür.

Ne oldu

Değerli metal madencisi Alamos Gold’un ( NYSE:AGI ) hisseleri 19 Ocak’ta bir noktada %11’e kadar yükseldi. Endeavor Silver ( NYSE:EXK ) , AngloGold Ashanti ( NYSE:AU ) , Gold Fields (daha da güçlü kazançlar elde etti) ( NYSE:GFI ) ve SilverCrest Metals ( NYSEMKT:SILV ) sırasıyla %12, %12,5, %13 ve %13,5 civarında zirvelere ulaştı. Hepsi hala yaklaşık 15:30 ET’de günlük en yüksek seviyelerine oldukça yakındı.

Bu genel hisse kazançlarını hızlandıracak şirketlerden herhangi bir özel haber yoktu. Bununla birlikte, AngloGold Ashanti, Corvus Gold’un satın alımını 18 Ocak’ta tamamladığını duyurdu. Ancak bunun bugünün hisse senedi popülaritesi ile gerçekten çok az ilgisi vardı. Bu altın ve gümüş madencileri ve diğerleri için geniş fiyat hareketlerinin nedeni çok daha büyüktü.

Ne olmuş

Buradaki gelişmelerin basit nedeni, bugün hem altın hem de gümüş fiyatlarının daha yüksek olmasıdır. Madenciler olarak Alamos Gold, Endeavor Silver, AngloGold Ashanti, Gold Fields ve SilverCrest Metals’in tümü daha yüksek değerli metal fiyatlarından yararlanır. Özellikle, madencilik işinin doğasında var olan maliyet yapısı nedeniyle, bir şirketin madencilik masrafları karşılandığında, kârın çoğu alt satıra düşer. Bu nedenle, bazı yönlerden madenciler, ürettikleri metallerin emtia hareketlerinde kaldıraçlı bir oyundur. Bu, altının neden %1.5 civarında ve gümüşün bunun iki katı kadar artmasının madenciler için %10 artı kazanç sağladığını açıklamaya yardımcı oluyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Neden Meta Platformlar (Metaverse) Bugün Patladı?

Bununla birlikte, bugün altının yükselmesinin nedeni, güvenli liman yatırımları arayan endişeli yatırımcılar tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor. Şu anda dünyadaki bazı endişe verici haberler arasında merkez bankalarının faiz oranlarını artırması ya da en azından artırmasından bahsetmesi; tahvil fiyatları ve ekonomik büyüme üzerinde yaratacağı kaçınılmaz etki; dünkü ABD piyasasındaki büyük düşüşe dikkat çeken hisse senedi fiyatlarındaki oynaklık; ve ısınmaya başlayan bölgesel gerilimler gibi pek de ince olmayan bir konu. Birçok farklı varlık türü için fiyatlar şu anda değişim halinde.

Bugün, özellikle tahvil getirilerinin düşmesi ve ABD dolarının değerinin düşmesiyle altın iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak, yine, hikaye muhtemelen yatırımcıların gelecekten giderek daha fazla emin olmadıkları ve bu nedenle nakitleri için güvenli bir yer aradıklarıdır. Bu, altının ve daha az ölçüde gümüşün geleneksel olarak Wall Street’te oynadığı bir rol.

Şimdi ne olacak

Yatırımcılar, özellikle altın ve gümüşün yanı sıra onları çıkaran madencilerin bir fiyat oynaklığı geçmişine sahip oldukları için, burada bir günlük kazançlara çok fazla kapılmamalı. Gerçekten de yarın yatırımcıların arkasını dönüp satış havasında olduğunu görmek çok da şaşırtıcı olmaz. Ancak, Alamos Gold, Endeavor Silver, AngloGold Ashanti, Gold Fields ve SilverCrest Metals gibi değerli metal madencilerinin fiyatlarını bugün yönlendiriyor gibi görünen daha geniş endişeleri paylaşıyorsanız, bunun yerine akış ve telif şirketlerini düşünmek isteyebilirsiniz. Kraliyet Altın ve Wheaton Değerli Metaller. Bu şirketler, değerli metallere maruz kalma imkanı sunar, ancak aslında madenciler olmadıkları için daha istikrarlı işlere sahip olma eğilimindedir.

Altın Haberleri: Gold (ALTIN) in: Haber’ini Okudunuz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu