Altcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Airdrop Mania, Akıllı Sözleşmeden Yararlanma Yoluyla: Dolandırıcılık Gerçekleşti

$YEAR adlı yeni bir kripto para birimindeki yatırımcılar , @cat5749 tarafından tweetlendiği gibi bir bal küpü dolandırıcılığına maruz kaldı. Esasen bir belirteç yaratıcısı, Metamask cüzdanına bağlanan EtherWrapped adlı bir web sitesi kullandı. Birey veya birey grubu, kullanıcılara önceki yıl boyunca ETH işlemlerine dayalı olarak $YEAR token ödülleri tahsis etti.

Ethereum’daki her şey , Ethereum Sanal Makinesi üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler aracılığıyla gerçekleştirilir . Akıllı sözleşmeler, Etherscan kullanılarak serbestçe görüntülenebilir . Yeni bir belirteç oluşturmak için bir varlık, Solidity adlı merkezi olmayan bir uygulama dilinde yeni bir akıllı sözleşme oluşturmalı ve bunu Ethereum Sanal Makinesine dağıtmalıdır. Başlangıçta, sözleşme yüklendiğinde “doğrulanmamış” bir sözleşmedir.

Bu dolandırıcılık durumunda, Ethereum topluluğu üyeleri doğrulama için yaygara kopardığında akıllı sözleşme doğrulandı. Doğrulama ile sözleşme halka açıldı. Bu, akıllı sözleşme kodunun incelemeye açık olduğu anlamına gelir.

Dikkatinizi Çekebilir: DOT ve ADA, SEC’in tuzağından kurtulabilecek mi ?

Görünmüyor

Daha yeni bir istismar, kötü niyetli varlıkların görünürde gizlenmiş tuzaklarla görünüşte iyi huylu akıllı sözleşmeler oluşturmasıdır. Akıllı sözleşme sahibinin kötü niyetli faaliyetlerde bulunmak istediğine dair genellikle açık bir işaret olmadığından, bunlar kod denetimlerinden etkilenmez. $YEAR belirteci ve akıllı sözleşme durumunda, @cat5749 adlı bir Twitter kullanıcısı ve diğerleri , koddaki belirgin tuzaklar için bu akıllı sözleşmeyi inceledi . Şüpheli görünen hiçbir şey bulamadılar. Onlar rastladım temas sözleşme sahibi ile çalışıldı eğer başarısız olur “_burnMechanism” adlı bir fonksiyonu. Bu, bariz kırmızı bayrakları kaldırmadı, ancak saldırının nasıl gerçekleştiğini teşhis etmede etkili olduğunu kanıtladı.

Yeni Kripto parayı çökertmek için mülkiyeti iptal etme

Mal sahibi sözleşmenin sahipliğini iptal etti ve yeni sahibini merkezi olmayan borsa UniSwap V2 yaptı. Bu, UniSwap V2’den yalnızca satın alımların yapılabileceği, ancak UniSwap V2’ye hiçbir şeyin satılamayacağı anlamına geliyordu. Akıllı sözleşme sahibi daha sonra tek satıcı olacak ve bu da $YEAR tokeninin fiyatının artmasına neden olacaktır. Kullanıcılar fiyatın arttığını gördükçe, FOMO onları satın almak istedi.

Yeni bir belirteç oluşturulduğunda, oluşturucu, kullanıcıların belirteci alıp satması için bir yol geliştirmelidir. Bu bazen yaratıcının ETH gibi değerli bir jetonu ve yeni jetonlarını bir ticaret havuzuna yerleştireceği anlamına gelir. Yeni jetonun alıcılarının, yeni jetonu almak için değerli jetonu sağlamaları gerekecektir. Olabilecek olan, yaratıcının orijinal değerli jetonunu ve yeni jetonunu çekebilmesidir. Otomatik piyasa yapıcıların çalışma şekli nedeniyle, bu, değerli jetonun değersiz jetondan daha fazlasını kaldıracaktır.

Yaratıcı daha sonra 30’dan fazla ETH dahil olmak üzere UniSwap V2’den likidite çekti ve yeni tokenin çökmesine neden olarak bazı çok hoşnutsuz yatırımcılar bıraktı.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu