HaberlerKripto Para Haberleri

ABD ‘testi’ CBDC rekor işlem hızına ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) projesi önemli ilerleme kaydetti. Yakın zamanda yürütülen iki pilot testten birinde dijital dolar, en iyi kripto para ağlarından çok daha hızlı olan saniyede 1,7 milyon işlem (TPS) gibi rekor bir hıza ulaştı.

İşlem hızı veya saniyedeki işlem (TPS), bir blok zinciri ağının performansını ve teknik becerisini değerlendirmek için önemli bir faktördür. Test, Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) Dijital Para Birimi Girişimi ile ortaklaşa Boston Federal Rezerv Bankası tarafından gerçekleştirildi.

Şimdiye kadar, halka açık bir blok zinciri platformu olan Solana, ana akım paralar arasında 50.000 TPS ile en hızlı işlem hızına sahipken, onu Zycrypto raporuna göre 1.000 TPS hızıyla Algorand izliyor.

Dünyanın en önde gelen iki blok zinciri olan Ethereum ve Bitcoin, sırasıyla 34 ve 10 TPS gibi şaşırtıcı derecede düşük bir işlem oranına sahiptir.

Dikkatinizi Çekebilir: Intel kripto madenciliği işine giriyor, çipinin diğer GPU’lardan 1.000 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor

CBDC projesi hala erken aşamalarında ve ‘Project Hamilton’ olarak kodlandı. Sunucu arızaları ve diğer sorunlardan kaynaklanan işlem kesintilerine dayanabilecek şekilde geliştirilmektedir. ‘Project Hamilton’ın birincil amacı, gelişmekte olan küresel CBDC sektörünü rahatsız eden teknolojik ve düzenleyici sorunları çözmektir.

CBDC, bir ülkenin fiat para biriminin dijital biçimidir. Oynaklığı ve kripto para birimleri gibi dijital varlıkların düzenleyici yükünü önlemek için bir ülkenin fiat para birimi ile bağlantılıdır.

Amerika Birleşik Devletleri, CBDC’yi tasarlarken, dünya nüfusunun yüzde 20’sinden fazlasına hizmet edeceği ve rezerv para birimi ve değişim değeri olarak hareket edeceği için kesin bir yaklaşım benimsiyor. Rezerv para birimi olarak, çeşitli finansal işlevleri yerine getirmesi gerekiyor – uluslararası işlemlerde, uluslararası yatırımlarda ve küresel ekonominin tüm yönlerinde olacak.

Birçok ülke CBDC’ler geliştiriyor ve bunları finansal sistemlerine entegre etmeyi planlıyor. CBDC’lere olan ihtiyaç, son derece düzensiz olan dijital varlık sektörünün büyümesi nedeniyle ortaya çıktı.

Merkezi olmayan bir sistem sunmak yerine, CBDC’lerin güvenli merkezi sunucularda çalışması gerekiyor ve onaydan önce daha az bağımsız blok doğrulaması gerektirecek. Ayrıca, bir konsensüs mekanizmasının olmaması nedeniyle CBDC’ler çevreye zarar vermeyecektir. Bu, önemli karbon ayak izi ile bilinen PoW konsensüs mekanizmasını kullanan blok zinciri ağlarından farklıdır.

Nijerya ve Bahamalar gibi ülkeler finansal sistemlerinde zaten bir CBDC uygulamışken, İsveç, Suudi Arabistan, Singapur ve Güney Afrika gibi ülkeler uygulamanın ilk aşamalarındadır. Hindistan Rezerv Bankası da dijital bir Rupi üzerinde çalışıyor ve önümüzdeki mali yılın sonuna kadar piyasaya sürmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD arasında CBDC hakimiyeti için bir savaş sürüyor. Pekin ayrıca CBDC’sini uygulamak için pilot aşamasındadır. Ancak şimdiden yaklaşık 120 milyon insanı gemiye aldılar ve onlara şimdilik yarışta üstünlük sağladılar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu