Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

ABD makamları kripto varlıkları için yeni vergiler hazırlıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde vergi hizmetleri sağlayan EY Financial Services şirketinin yönetimi, müşterileri kripto para birimlerinin vergilendirilmesine ilişkin yeni mevzuatın yakında uygulanması konusunda uyardı.

EY Financial Services CEO’su Thomas Shea, yetkililerin kripto para işlemlerinin en azından bir kısmı için raporlamayı gerektirecek yeni mevzuat hazırladıklarını söyledi.

Son dakika haber ve gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin.

Shi, “Bu kurallar yürürlüğe girdiğinde önemli değişiklikler olacak” dedi.

Kripto para birimlerinin artan popülaritesinin ortasında, yasa koyucuların kripto varlıklarının vergilendirilmesi ve düzenlenmesi yoluyla gelir elde etme fırsatlarını araştırdıklarını belirtti:

Dikkatinizi Çekebilir: ABD’deki darknet satıcısından 2,3 milyon dolarlık bitcoin’e el konuldu

“Bazı yetki alanlarının dijital varlıklara özgü rejimler, oranlar ve raporlama geliştirdiğini görüyoruz. ABD’de dijital varlıklar düzenlemelere tabidir ve raporlama genellikle mülkle değil, menkul kıymetlerle sınırlıdır.”

EY Financial Services CEO’suna göre, kripto yatırımcılarının vergilendirme ilkelerini anlaması önemlidir:

“Pek çok insan gelir vergisini hesaplayamasa da, dijital varlık piyasasıyla ilgili değişen vergi sonuçlarını anlamak burada daha önemli.”

Avukat, kripto para alım veya satımının, işlemin vergiye tabi olup olmadığını etkilediğini hatırlattı. Fiat ve gerçekleşmemiş herhangi bir değerleme ile kripto para birimlerinin satın alınması vergiden düşülebilir. Bununla birlikte, kripto para biriminin satışı vergiye tabi bir olaydır. Shi, “kazanç veya zararın genellikle doğası gereği sermaye olduğunu” ve vergilendirilebileceğini ekledi:

“Sahip kripto para birimini bitcoin veya eter gibi diğer varlıklarla değiş tokuş etse bile, işlem vergiye tabidir ve kripto para biriminin sahibinin işlem sonucunda kar veya zararı bildirmesi gerekir.”

Shi, bu kuralın aynı zamanda değiştirilemez token (NFT) piyasası için de geçerli olduğunu ekledi.

“Fiat ile NFT satın aldıysanız, vergiden muaftır. Bununla birlikte, kripto para birimleriyle NFT satın almak, kripto para birimlerini diğer kripto para birimleriyle takas etmeye benzer – vergilendirilir.”

Kripto para birimlerinin vergilendirilmesi hala yasal olarak tartışmalı bir konudur. Geçen yıl, Jarrett ailesi, kullanılmayan Tezos (XTZ) hisse karı üzerinden ödenen vergilerin tazmini için İç Gelir Servisi’ne (IRS) dava açtı. Bu yılın Şubat ayında, Jarrett’lar vergi kesintileri için tazminat kazandı. Bununla birlikte, IRS, Jarretts’e verilen tazminatın özel bir durum olduğunu ve kripto para birimi staking’in ABD gelir vergisine tabi olmadığı anlamına gelmediğini belirtti.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu