HaberlerKripto Para Haberleri

ABD Kongre Üyesi Tom Emmer, Fed’in Doğrudan Bireylere CBDC Vermesini Kısıtlayan Kripto Yasa Tasarısını Sundu

Emmer, Federal Rezerv Yasası’nda değişiklik teklifinde bulundu: “Federal Rezerv Bankası bir bireye doğrudan ürün ve hizmet sunamaz, bir birey adına bir hesap tutamaz veya doğrudan bir bireye CBDC’ler veremez.”

Dikkatinizi Çekebilir: Fed Başkanı Stablecoin’ler Daha Sıkı Düzenlenmeli

Kongre üyesine göre, vatandaşların dijital para birimine erişmek için Fed ile hesap açmasını zorunlu kılmak “Çin otoriterliğine benzer kaygan bir eğim” olacak.

“Çin gibi diğer ülkeler, nakdin faydalarını ve korumalarını temelde ihmal eden CBDC’ler geliştirirken, ABD’nin dijital para politikasının finansal gizliliği korumasını, doların egemenliğini sürdürmesini ve inovasyonu geliştirmesini sağlamak her zamankinden daha önemli.”

Emmer, Digital Dollar’ın nakit para gibi mahremiyeti koruması gerektiğini önerdi:

“Fed tarafından uygulanan herhangi bir CBDC açık, izinsiz ve özel olmalıdır. Bu, herhangi bir dijital doların herkes tarafından erişilebilir olması, şeffaf bir blok zinciri üzerinde işlem yapması ve nakit mahremiyet unsurlarını koruması gerektiği anlamına gelir.”

Dijital çağda doların dünyanın rezerv para birimi statüsünü korumak için, ABD’nin yeniliği ön planda tutan ve özel sektörle rekabet etmeyi hedeflemeyen bir duruşla liderlik etmesi hayati önemde olduğunu söyledi.

Ayrıca, CBDC’nin kullanıcılar hakkında kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler toplayabilen ve işlemlerini süresiz olarak takip edebilen, toplu gözetleme için kullanılabilecek riskine dikkat çekti, bu nedenle ajansın bu tür yetkilere “sahip olmaması ve olmaması” gerekir.

Tasarının henüz ortak yazarı yok. ABD Kongresi’nin alt kanadında Emmer’in mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti azınlıkta.

Daha önce, Fed Başkanı Jerome Powell, önümüzdeki haftalarda dijital dolar hakkında bir rapor sunacağına söz verdi. Haziran 2021’de Emmer’in dijital doların tasarımında vatandaşlar üzerinde kontrol olasılığının ortadan kaldırılması çağrısında bulunduğunu hatırlayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu