Federal Reserve Board (FED)HaberlerKripto Para Haberleri

ABD Fed Kripto Para Seçeneklerini İnceliyor, Teknik Rapor Yayınlıyor

ABD Fed Kripto Para Seçeneklerini İnceliyor, Teknik Rapor Yayınlıyor

CBDC Teknik Raporu Görüşmeyi Başlattı

30 Ocak Salı günü yayınlanan teknik inceleme, ülkenin baş finans kurumunun bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) artıları ve eksileri etrafında konuşmaya hazır olduğunu gösteriyor. Ancak gazete, Fed’in projeyi aktif olarak takip edip etmeyeceği konusunda herhangi bir sonuç veya açıklama yapmadı. Fed, CBDC’leri başlatma yönünde herhangi bir önemli hareketin Kongre ve yürütme organının desteği olmadan gerçekleşmeyeceğini zaten açıklığa kavuşturdu. Fed ayrıca, önümüzdeki 120 gün için bir çevrimiçi başvuru formu aracılığıyla teknik inceleme ve genel bir CBDC fikri hakkında yorum yapmaya davet ediyor.

Teknik incelemenin ardından, Fed Başkanı Jerome Powell şu yorumu yaptı:

“Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir merkez bankası dijital para biriminin olumlu ve olumsuz yönlerini incelerken halk, seçilmiş temsilciler ve çok çeşitli paydaşlarla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz”.

Kripto: Dijital Dolar: İşlevler Ve Zorluklar

Teknik inceleme, CBDC’nin geleneksel dijital ödemelerden farklı işlev göreceğine dikkat çekti. Dijital Dolar, geleneksel bankaların yerine, merkez bankasından doğrudan talepte bulunan dijital bir belirteç olarak işlev görecektir. Bu sayede neredeyse fiziksel paraya benzer bir şekilde işlev görür. Ek olarak, merkez bankası destekli bir para birimi, özel aktörler tarafından çıkarılan ve bu nedenle daha yüksek risk potansiyeli taşıyan olağan kripto para birimlerinden de farklı olacaktır.

Teknik inceleme ayrıca, böyle bir girişimle ilgili zorluklara dikkat çekti, yazma,

“Bir CBDC, ödeme sistemi gelişmeye devam ettikçe haneler ve işletmeler için güvenli, dijital bir ödeme seçeneği sunabilir ve ülkeler arasında daha hızlı ödeme seçenekleriyle sonuçlanabilirken, olumsuz taraflar da olabilir. Zorluklar arasında finansal istikrarın korunması ve dijital doların ‘mevcut ödeme araçlarını tamamlayacağından’ emin olmak yer alıyor.

CBDC Kartlarda Olabilir

Teknik inceleme ayrıca, bir Dijital Doların en iyi kullanımının mevcut finansal sistem aracılığıyla aracılık edilmesi ve doğrudan Fed ile bireysel CBDC hesaplarına olan ihtiyacı ortadan kaldırması olacağını da detaylandırdı. Bazı Demokratlar böyle bir dijital para biriminin banka hesabı olmayan nüfusa yardımcı olabileceği konusunda hemfikir olsa da, bankalar müşteri tabanlarını kaybetmekten endişe ediyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Metaverse Şu Anda Kripto Piyasasıyla Bir Pazarlık Mı Planlıyor?

Küresel olarak, dijital varlıklar, özellikle de kripto para birimleri etrafında önemli bir kargaşa yaşandı. Bununla birlikte, finansal kurumlar, fiziksel nakit güvenliğini ve dijital varlıkların işlem kolaylığını birleştirdiği için CBDC fikrine ısınıyor. Jerome Powell, kripto para birimlerinin Amerikan ekonomisi için finansal istikrarsızlık riski oluşturmadığını daha önce belirtmişti.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu