HaberlerKripto Para Haberleri

ABD Başkanı Joe Biden büyük olasılıkla bu hafta kripto politikası hakkında yürütme emri çıkaracak

Yahoo Finance tarafından hazırlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın bu hafta kripto para politikası hakkında bir icra emri çıkarması bekleniyor. Söz konusu emrin, ABD’nin şu anda üzerinde çalıştığı Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) veya ‘dijital dolar’ ile ilgili bir çalışma başlatacağı bildiriliyor. Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra, çevresel etkisi, finansal istikrar sorunları, ödeme sistemi engelleri gibi kripto para birimiyle ilişkili riskler hakkında raporlar oluşturma işiyle birkaç kurumu görevlendirecek.

Bu yürütme emriyle ilgili haberler, CBDC’nin ekonomi üzerindeki etkisini detaylandıran bir Federal Rezerv raporunun hemen ardından geliyor. Ve gelecek direktif, kripto ve CBDC’nin etkisini daha fazla değerlendirmek için birkaç federal kurumu görevlendirecek.

Hazine, Devlet, Adalet ve İç Güvenlik Departmanları, kripto para birimleriyle ilişkili ödeme sistemleri, çevresel etki ve finansal istikrar konularını değerlendirmekle görevlidir.

Dikkatinizi Çekebilir: Çin’in bankacılık düzenleyicisi, yatırımcıları metaverse dolandırıcılıklarına karşı uyardı

Bilim ve Teknoloji Ofisi ayrıca bir CBDC oluşturmak için gereken destek yapısını detaylandıran bir değerlendirme geliştirmeye yönlendirilecektir. Ofisin ayrıca 180 gün içinde dağıtılmış defter teknolojisi hakkında kapsamlı bir rapor sunması ve 545 gün içinde çevreye etkisi hakkında ikincil bir rapor sunması gerekiyor.

Kriptoyla bağlantılı çok sayıda dolandırıcılığı bastırmak için devam eden bir çaba olarak, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), bu sektördeki suç faaliyetlerini kısıtlamak için deneyimli bilgisayar suçları savcıları tarafından yönetilen özel bir birim oluşturmakla görevlendirildi.

Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nden (FSOC) dijital varlıklardan kaynaklanan potansiyel riskleri incelemesi istendi. FSOC, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu tarafından stabil coin’lerin sistematik risklerini araştırmakla da görevlendirildi.

FTC ve Tüketici Mali Koruma Bürosu gibi diğer kurumlardan, büyüyen dijital varlık endüstrisinin piyasa rekabeti üzerindeki etkisini değerlendirmek için Başsavcı ile birlikte çalışması istendi. CFTC, SEC, Federal Rezerv, FDOC ve OCC de kendi yetki alanlarında piyasa koruma önlemleri oluşturmakla görevlendirilmiştir.

Yürütme emri ayrıca bireysel yatırımcıları, tüketicileri ve işletmeleri kripto para birimi risklerinden korumaya yönelik önlemleri detaylandıracak. Hazine, kripto para risklerine karşı koruyucu önlemleri detaylandıran bir rapor geliştirmek için SEC ve Emtia Vadeli İşlemler ve Ticaret Komisyonu ile birlikte çalışacak.

Yürütme emrinin ayrıca, genel olarak kripto endüstrisi için kural ve düzenlemeleri standart hale getirmek için dünya çapındaki ülkelerle bir koordinasyon planına sahip olduğu söyleniyor.

Dışişleri bakanlığı, hazine ve ticaret departmanı ve USAID, dijital varlıkların adaptasyonunu geliştirmek için ülkelerle uluslararası ve kurumlar arası etkileşim için geniş bir çerçeve oluşturacak.

Beyaz Saray, çeşitli ülkeler zaten kendi çerçevelerini oluşturmuş olduğundan, CBDC’ye yönelik daha uyumlu bir çaba gösteriyor gibi görünüyor. Ancak ABD için en büyük rekabet, dijital yuanını kullanmak için şimdiden milyonları bulan Çin’den geliyor. Bu, doların dünyadaki hakimiyetini önemli ölçüde zayıflatabilir.

İcra düzeninde şu an için hangi vergilendirme kurallarının uygulanacağına dair bir ipucu yok.

Yatırım araştırma şirketi Bretton Woods’un kurucusu Vladimir Signorelli, “Yönetim, Coinbase ve diğerlerini çökertmek ve borsalar için bu kadar külfetli hale getirmek için düzenlemeleri kullanmak, özellikle de Biden bunu bir ulusal güvenlik meselesi olarak adlandıracaksa,” diye spekülasyon yapıyor. Araştırma ve bir Bitcoin yatırımcısı. Forbes’a verdiği demeçte, “Vergileri artırırlarsa, farklı muamele görürlerse bu talihsiz olur. Korkunç olurdu” dedi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu