Ekonomi HaberleriHaberler

AB, 2024’e Kadar Anonim Kripto Cüzdanlarını Yasaklamak İstiyor

Avrupa Birliği‘nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu (EC), bugün yeni bir teklifi doğrulayarak anonim kripto para cüzdanları ve işlemlerinin daha sıkı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Temmuz ayının başlarında, sızıntı raporları Komisyonun daha sert bir baskıyla ilerleyeceğini öne sürdü. Bugünkü açıklama bunu doğruluyor.

Belgeye göre Komisyon, Bitcoin ve diğer kriptoların transferini kolaylaştıran şirketleri, göndericilerin ve alıcıların çeşitli kişisel verilerini toplamaya zorlamayı teklif etti. Teoride bu, kolluk kuvvetlerinin kara para aklamayla mücadele etmesine yardımcı olmalıdır.

Belgeye göre Komisyon, Bitcoin ve diğer kriptoların transferini kolaylaştıran şirketleri, göndericilerin ve alıcıların çeşitli kişisel verilerini toplamaya zorlamayı teklif etti. Teoride bu, kolluk kuvvetlerinin kara para aklamayla mücadele etmesine yardımcı olmalıdır.

Komisyon basın açıklamasında, “Bugünün değişiklikleri, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tam izlenebilirliğini sağlayacak ve kara para aklama veya terörizmin finansmanı için olası kullanımlarının önlenmesine ve tespit edilmesine izin verecek” dedi. “Ayrıca, AB AML/CFT kurallarını kripto sektörüne tam olarak uygulayarak anonim kripto varlık cüzdanları yasaklanacak.”

Esasen Komisyon, sözde “seyahat kuralı”nı kripto işlemlerine de genişletmeyi ve böylece onları daha izlenebilir hale getirmeyi önerdi. Kuralın kendisi AB’de elektronik transferlere zaten uygulanıyor ve Mali Eylem Görev Gücü’nün tavsiyelerinin bir parçası.

Komisyonun önerisine göre, kripto işlemlerini gerçekleştiren şirketler, müşterilerinin adlarını, adreslerini, doğum tarihlerini, hesap numaralarını ve alıcıların adlarını kaydetmek zorunda kalacak. Doğal olarak, kripto meraklıları bu tür transferler için anonim kripto adreslerini dolduramayacaklar. 

Bu arada, kara para aklamayı bastırmaya yardımcı olmak için AB’de anonim banka hesapları zaten yasaklandı.

Belgede, “Bu teklifler, sektör üzerinde aşırı bir düzenleyici yük oluşturmadan bu tehditleri ele almak ve uluslararası standartlara uymak arasında doğru dengeyi bulmak için tasarlandı” dedi.

Komisyon, “Aksine, bu öneriler AB genelinde güncellenmiş, uyumlu bir yasal çerçeveden yararlanacağı için AB kripto varlık endüstrisinin gelişmesine yardımcı olacak” dedi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu