HaberlerKripto Para Haberleri

70 Milyon Dolarlık Bitcoin İsteyen REvil Hacker Grubu, karanlık ağdan kayboldu

Son zamanlardaki yüksek profilli saldırıların arkasındaki Rus fidye yazılımı grubu REvil, karanlık ağdan kayboldu.

Hareket, Başkan Biden’ın Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ülkesindeki fidye yazılımı grupları üzerinde hareket etme konusundaki ültimatomunun ardından geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden , Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ülkesinden gelen fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele etmek için bir ültimatom yayınladıktan birkaç gün sonra , kötü şöhretli REvil hack grubu aniden çevrimdışı oldu.

Fidye yazılımı, bilgisayar korsanlarının uzaktan bilgisayarların kontrolünü ele geçirdiği, erişimi ve bazen dosyaları kilitlerken cihazlarını kurtarmak için fidye talep ettiği bir tür siber saldırıdır. Tipik olarak fidye, Bitcoin veya takip edilmesi zor olabilecek başka bir kripto para biriminde talep edilir. Hackerların bu yıl şimdiye kadar 33 milyon dolar değerinde Bitcoin çektiği bildirildi.

REvil, geçen hafta BT firması Kaseya ile bağlantılı 200’den fazla şirketin bilgisayarlarını kilitledikten sonra 70 milyon dolarlık Bitcoin fidye talep ederek ABD şirketlerine yönelik son bir saldırı dalgasına öncülük etti . Rus grup, saldırıda bir milyondan fazla sistemin etkilendiğini iddia etti. Mayıs ayında grup, Amerikan et paketleyicisi JBS’ye saldırdı ve sistemlerini serbest bırakmak için 11 milyon dolarlık Bitcoin fidyesi aldı .

New York Times , REvil’in karanlık ağdaki sitelerinin bir gecede gizemli bir şekilde “kaybolduğunu” ve kaybolmadan kimin sorumlu olduğuna dair hemen bir iz bırakmadığını bildirdi.

Bir teori, Biden’ın ABD Siber Komutanlığı’na grubun sitelerini sakatlaması ve indirmesi talimatını vermesi ve gelecekteki olası fidye yazılımı saldırılarından korkmasıdır. Times’a göre başka bir teori, Putin’in Haziran ayında Cenevre’de yaptığı bir toplantıda bu tür bir işbirliğine açık olduğunun sinyalini verdikten sonra ültimatom üzerinde hareket etmesiydi.

Ancak son teori, grubun artan uluslararası baskının ardından kendi sitelerini çevrimdışına almasıdır. Uzmanlar, May’in Koloni Boru Hattı saldırısını kolaylaştıran grup Darkside’da böyle olduğuna inanıyorlardı (ABD yetkilileri bu fidyenin çoğunu geri aldı ). Darkside’ın hamlesi “dijital tiyatro” olarak değerlendirildi ve Times , bu tür bilgisayar korsanlarının nihayetinde reform yapıp farklı bir ad altında saldırılarını sürdürebileceklerini öne sürüyor.

Amerikan şirketlerine yönelik artan fidye yazılımı saldırıları dalgasının ortasında, Biden yönetimi bu tür saldırıları ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit olarak sınıflandırmaya başladı – özellikle de Colonial Pipeline gibi önemli altyapı firmalarını etkiledikleri için.

Biden , Cuma günü Putin’e, ABD’nin fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele etmek için “gerekli her türlü eylemi” yapacağını ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağladığında (REvil devlet destekli bir kuruluş olmasa da) bilgisayar korsanlığı grupları hakkındaki bilgiler hakkında “[Rusya’nın] harekete geçmesini” beklediğini söyledi. operasyon.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu