Bitcoin HaberleriHaberler

500 dolarlık bir Walmart hediye kartı, kripto dedektiflerini 4,5 milyar dolarlık Bitcoin soygunu çiftine nasıl yönlendirdi?

Federal müfettişleri, bir sanal para birimi değişim platformu olan Bitfinex’in 2016 hack’i sırasında çalınan kripto para birimini aklamak için komplo kurduğu iddia edilen bir çifte yönlendiren, 500 dolarlık bir Walmart hediye kartıydı. Çalınan Bitcoinler şimdi 4,5 milyar dolar değerinde.

Hediye kartı Rusya’da kayıtlı bir e-postaya gönderildi ve müfettişler işlemi izledi ve New York’taki bir bulut hizmeti sağlayıcısına bağlı bir IP adresi aracılığıyla yapıldığını buldu. Bu, IP adresini baş sanık Ilya Lichtenstein’a bağlamalarına izin verdi.

“Wall Street’in Timsahı” lakaplı 31 yaşındaki Forbes yazarı ve rapçi Heather Morgan ve bir startup kurucusu olan 34 yaşındaki kocası Ilya Lichtenstein, borsadan dolandırıcılık yapmaktan tutuklandı.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto suçu 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştı

Bitcoin ekosisteminde, tüm işlemler herkesin incelemesi için halka açık bir deftere kaydedilir. Bu işlemlerin modellerini analiz etmek, bir bağlantıyı veya ortak bir kaynağı paylaşıyor gibi görünen grupları ortaya çıkarabilir.

Wall Street Journal, davaya ilişkin mahkeme belgelerinin, federal ajanların küme analizi adı verilen bir süreç kullanarak bağlantıları ve kalıpları aramak için karmaşık yazılım araçları kullandığını gösterdiğini bildirdi. 36B6mu olarak tanımlanan belirli bir Bitcoin adresleri kümesi, araştırmacıların dikkatini çekti.

3 Mayıs 2020’de, kümeden ön ödemeli hediye kartları satan bir borsaya bir Bitcoin parçası gönderildi. Rusya’da kayıtlı bir e-posta karşılığında Walmart için 500 dolarlık bir hediye kartı gönderildi.

Ancak acentelere göre işlem, New York’taki bir bulut servis sağlayıcısına bağlı bir IP adresi aracılığıyla gerçekleştirildi. Müfettişler daha sonra adresi Lichtenstein’a bağladı.

Suç duyurusuna göre Morgan ve Lichtenstein, aklama planlarından elde ettikleri geliri 500 dolarlık Walmart hediye kartı, altın paralar ve NFT’ler de dahil olmak üzere çeşitli satın alma işlemlerine harcadılar.

500 dolarlık hediye kartının bir kısmı Walmart’ın telefon uygulaması aracılığıyla kullanıldı. Mahkeme dosyalarına göre, Morgan’ın e-postalarından birindeki adı kullanılarak üç alışveriş yapıldı ve teslimat için çiftin New York’taki apartman adresi verildi. The Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, bu hediye ve Uber, Hotels.com ve PlayStation gibi hizmetler için bir düzineden fazla kart çifte kadar takip edildi.

Çift, birkaç suç tekniği kullanarak Bitcoin’i aklamakla suçlanıyor. Bunlar arasında sahte kimliklerin kullanılması, daha hızlı otomatik işlemler yapmak için bilgisayar programlarının kodlanması ve önceki işlemleri kapsayacak şekilde bir kripto borsasında birkaç hesapta çalınan fonların yatırılması yer alıyor. Ayrıca, Bitcoin’i diğer kripto para birimlerine dönüştürmek ve para havalesi yapmak için ABD merkezli işletme hesapları oluşturmakla suçlanıyorlar.

Bitfinex’in web sitesinin bilgisayar korsanları asla tespit edilmediğinden, Bitcoin’leri gerçekten çalmakla suçlanmıyorlar. Daily Mail UK’ye göre, birisinin kripto fonlarını Lichtenstein’ın dijital cüzdanına aktarmadan önce Bitfinex’in web sitesinde 2.000 işlem aracılığıyla 119.754 Bitcoin’i akladığı iddia ediliyor.
5 Ocak’ın başlarında federal ajanlar çiftin Wall Street’teki dairesine baskın düzenledi.

WSJ raporuna göre, kolluk kuvvetleri daireden 40.000 dolardan fazla nakit para ele geçirdi. Savcılar mahkeme kayıtlarında, müfettişlerin 50’den fazla elektronik cihaza ve ‘yakıcı telefon’ yazan bir plastik torbaya da el koyduğunu söyledi.

Müfettişler, Lichtenstein’ın e-posta ve bulut hesabına erişebildi. 31 Ocak’ta birkaç dosyanın şifrelemesini kırmayı başardılar. Dosyalarda, borsalar kimlik doğrulaması istediğinde terk edilenler de dahil olmak üzere çeşitli hesapları listeleyen bir elektronik tablo buldular.

‘Personas’ ve ‘pasaport fikirleri’ adlı başka bir klasörde sahte kimlik belgeleri vardı. Ayrıca, Bitfinex’ten çalınan Bitcoin’lerin çoğunun tutulduğu dijital cüzdan içindeki tüm adresleri içeren bir dosya buldular.

The New York Post’un haberine göre Adalet Bakanlığı, Bitfinex hackinden “şimdiye kadarki en büyük finansal ele geçirme” işleminde 3,6 milyar dolarlık kripto para ele geçirdiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu