Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

2033’e Kadar Tüm Bitcoin’in %99’u Çıkarılacak, Ama Kalan %1’i Neden Yüz Yıldan Fazla Sürecek?

2008’den beri, Satoshi Nakamoto’nun gerçek hayattaki kimliği, dünyadaki hiç kimse tarafından asla ifşa edilmedi veya tanımlanmadı. Bununla birlikte, bazı insanlar kendilerinin “Satoshi” olduğunu iddia etti, ancak herhangi bir güvenilir kaynak veya devlet kurumu hiçbirini doğrulamadı.

Herkesin onun hakkında bildiği tek şey, Bitcoin’in kaynak kodunu ve orijinal Bitcoin teknik incelemesini 2008’de yazmış olmasıdır. Dijital para çağının doğduğu yer burasıdır.

Bitcoin için kaynak kodu yazarken benzersiz bir koşul koymuş , yani üretilebilecek Bitcoin sayısına, yani 21 milyona katı bir sınır koymuş.

Son raporlara göre, Ocak 2022’den bu yana toplam 18,90 milyon Bitcoin dolaşıma girdi. Kalan 2,1 milyon Bitcoin hala çıkarılmak üzere orada. Sabit bir limitin yerleştirilmesi, para biriminin gelecekte bir değer deposu olarak hareket etmesini ve fiyatının talep ve azalan arz ile birlikte artmasını sağlar.

Fiyatı Bitcoin , 2013 (9 yıl önce) 5 Temmuz’da $ 65,53 arasında tüm zamanların en düşük fiyat kayıtlı. Bitcoin, maksimum arzın durgun kalmaya programlanması nedeniyle 2013’ten beri bu fiyatı asla tekrar ziyaret etmedi.

2013’te kimse Bitcoin kullanımının farkında değildi. Bu nedenle, yatırım yapmaktan korktular. İnsanlar zamanla fikri anlamaya başladı ve şimdi herkes ellerini BTC’ye istiyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Binance, Swipe’i (SXP) Tamamen Alacağını Duyurdu

Bitcoinler nadirdir ve varlığın talebi zamanla artar. Bu nedenle Bitcoin fiyatı, şu anda 41,339,24 dolardan işlem gören ilk değerinden milyonlarca kez fırlıyor. Birisi erken aşamalarda yatırım yapsaydı, kendisini %3061,34 büyüme ile ödüllendirirdi.

2030’ların başlarında toplam Bitcoin’lerin neredeyse %99’unun çıkarılması ve son %1’in çıkarılmasının yaklaşık bir yüzyıl sürmesi bekleniyor. Ama kalan %1’in neden 100 yıl alacağını.

Bitcoin’in Belgelenmesine göre:

“Satoshi Nakamoto, 2140’ta çıkarılacak son Bitcoin’i programladı, bu da kasıtlı olarak asla bittiğini göremeyecekleri bir şey yarattıkları anlamına geliyor. Gölgesinden asla yararlanamayacaklarını bilerek gelecek nesiller için bir ağaç diktiler, gerçekten özverili bir hareket.”

Bitcoin’in doğuşundan yaklaşık 13 yıl sonra, Bitcoin’lerin yalnızca %10’u çıkarılmaya bırakıldı. Bitcoin madenciliği, yeni BTC üreten faaliyetin adıdır. Madenciler, oluşturulan ve Bitcoin ağına eklenen her geçerli Blok için bir ödül alır. Madencilik ödüllerinin yanı sıra, işlemler madenciler tarafından işlenir ve doğrulanır ve işlem ücretleri de madencilere aktarılır. Bitcoin ağına eklenen her geçerli blok, şu anda 6.25 BTC ödül artı ücret üretiyor. Her dört yılda bir, yarı madencilerin ödüllendirdiği Bitcoin Halving gerçekleşir. Mayıs 2020’de Bitcoin yarılanması, madencilerin ödüllerini 2016’da blok başına 12,5 BTC olan blok başına 6,25 BTC’ye düşürdü.

Bitcoin madenciliği söz konusu olduğunda, Satoshi’nin yarıya indirdiği mekanizma, madencilerin ödüllerinin ortalama dört yılda bir yarıya indirildiğini ortaya koyuyor. Başka bir deyişle, 2024’te ödüllerde başka bir kesinti olacak ve her bloğun yalnızca 3.12 BTC telafisi olacak. Ve bu tam olarak, madenciliğe bırakılan Bitcoin’lerin %10’unun ilk %90’dan çok daha uzun sürmesini, yani neredeyse 100 yıldan fazla sürmesini sağlayacak sihirdir.

Bitcoin’in yaratılmasının ardındaki fikrin enflasyonla mücadele ettiği varsayılıyor . Bu kavramı daha derinden anlamak için Bitcoin’i merkezi hükümetler tarafından verilen para birimleriyle karşılaştırmalıyız.

Hepimiz biliyoruz ki, merkezi hükümetler tarafından sağlanan para biriminin belirlenmiş katı sınırları yoktur, bu da hükümetlerin ihtiyaç duydukları sayıda doları basmakta özgür oldukları anlamına gelir çünkü sonuçta ortaya çıkan enflasyonu umursamazlar. Ama öte yandan, Bitcoin yapar. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i zamanla daha kıt bir varlık haline getirmek için sert bir sınır koyuyor. Bu katı sınır nedeniyle, Bitcoin fiyatı yalnızca bir fiyat artışı görecek ve gelecekte bir değer deposu görevi görecek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu