Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriEthereum Haberleri (ETH)HaberlerKripto Para Haberleri

2022’de kripto para piyasası hareketli olacak mı? Yatırımcıların bekleyebilecekleri, uyulması gereken temel kurallar

Bitcoin ve Ethereum gibi bluechip kriptoları bile 2021’de %35-40 arttı. Ancak gidişat düz bir çizgi değildi. Bitcoin fiyatları, Elon Musk’ın çevre üzerindeki etkiyle ilgili endişelerini tweetlediği ve Çin’in kripto ticaretini çökerttiği Mayıs-Haziran aylarında %50’den fazla keskin bir düşüş yaşamadan önce Nisan ayında 51 lakh Rs’ye ulaştı. Panik halindeki yatırımcılar satmak için acele ederken, bazı kripto para birimlerinin fiyatları saatler içinde %30-40 oranında düştü. Alıcılar Eylül ayında geri döndü ve Bitcoin fiyatı Kasım ayında tekrar 54 lakh Rs’yi geçti. Şimdi, yılın başında olduğundan yaklaşık %32 daha yüksek olan 39.91 lakh Rs’ye yerleşti.

Çok şey hükümet politikalarına bağlı olacaktır. Dünyanın en büyük kripto pazarı olan Çin, Eylül ayında tüm işlemleri yasaklamıştı. Analistler, blockchain teknolojisi daha geniş bir kullanıma kavuştukça, bu duruşun Çin’i yalnızca dünyanın geri kalanından izole edeceğini söylüyor. Hindistan’da hükümet, kripto para birimlerinin kullanımını ve ticaretini düzenleyen bir mevzuat üzerinde çalıştı. Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi, Parlamentonun kış oturumunda tartışılacaktı, ancak karmaşa, tanıtılmasını engelledi. Tasarı “Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı amaçlıyor. Temel teknolojiyi ve kullanımlarını teşvik etmek için belirli istisnalara izin veriyor”.

Tasarı Meclis’te görüşülmemesine rağmen, yatırımcıların ilgisi azalmadı. Bununla birlikte, kripto para birimleri, temel analiz için çok az veri içeren yeni bir yatırım sınıfıdır. İşte bu yüksek riskli arenaya girerken akılda tutulması gereken bazı temel kurallar.

Türkiye’de kripto para düzenlemesi meclise sunulmuştu.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin 2022 Fiyat Tahmini

Küçük miktarlarda yatırım yapın: Birçok kripto para son birkaç ayda %5,000-6,000 arttı. Ama bu rakamlara takılmayın. Başka herhangi bir yatırımda olduğu gibi, kişi yalnızca kaybetmeye istekli olduğu kadar yatırım yapmalıdır. Risk iştahınız yüksek olsa bile, toplam portföyünüzün %10-15’inden fazlasını kriptolara yatırmayın.

Aşırı hareketliliğe alışmayı öğrenin: Bu, yüksek riskli, yüksek ödüllü bir oyundur ve yatırımcıların yüksek hareketliliği sindirebilmeleri gerekir. Mayıs ayının gösterdiği gibi, bir gecede %70-80’lik bir düşüş bir olasılık.Bitcoin gibi bir bluechip’in bile Kasım ayının en yüksek seviyesi olan 54k Rs’den %25 düştüğünü unutmayın. Bu pazara ancak aşırı varyasyonları sindirebilirseniz girin.

Güvenilir platform kullanın: Kripto alanı Türkiye’de düzenlenmemiştir ve her gün yenileri çoğalmaktadır. Mevzuatta bir aksilik olması veya destekleyici şirket batması durumunda paranızın sıkışmaması için yerleşik ve güvenilir bir platform üzerinden yatırım yapmak, vergi cephesinde daha fazla uyum gerektirebilir.

İpuçlarına göre hareket etmeyin: Kripto alanı, ciddi bir güvenilir veri eksikliğinden muzdarip. Yatırımcılar büyük ölçüde sosyal medyadaki doğrulanmamış bilgilere bağımlıdır. Kendine özgü kripto analistleri, doğruluklarına kefil olan suç ortaklarıyla dolu Whatsapp grupları oluşturur. Bu analistler, önce tüyolar için bir ücret talep ederek ve ardından bunları pompala ve boşalt işlemleri için kullanarak saf yatırımcıları tuzağa düşürürler.

Mavi çiplere odaklanın: Hisse senedi piyasaları gibi, kripto piyasasında da bluechips, mid-caps ve penny madeni paralar var. Sırf çok düşük fiyatlara sahip oldukları için belirsiz madeni paralar satın almaya özendirmeyin. Daha büyük paralar daha maliyetli olabilir ancak daha kararlıdır. Kesirli olarak satın alabilirsiniz, bu yüzden fiyatların düşüp, çıkması konusunda endişelenmeyin. Bitcoin ve Ethereum, kripto alanının mavi çipleridir ve genel piyasa duyarlılığını yönlendirir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu