Ekonomi HaberleriElon Musk HaberleriFinansHaberler

2022’de Kaçınmanız Gereken Bir Hisse: TESLA

2022'de Kaçınmanız Gereken Bir Hisse: TESLA

  • Tesla, son on yılda hissedarlarına %23.000 getiri sağladı.
  • Ancak, büyük sermaye yoğunluğuna sahip zorlu bir sektördedir.
  • Hisse senedi için ileriye dönük getiri beklentileri çok yüksek.

Tesla‘nın ( NASDAQ : TSLA ) son on yıldaki hisse performansı istisnai bir şey değildi. Hisseler sadece son 10 yılda neredeyse %23.000 arttı ve bu da onu bu zaman aralığında piyasadaki en iyi performans gösteren hisselerden biri haline getirdi. Şirket, elektrikli araç işini büyüttü, 1 trilyon doların kuzeyinde bir piyasa değerine sahip ve CEO Elon Musk şu anda dünyanın en zengin adamı. Son zamanlarda her şey Tesla’nın lehine oldu. Ancak hisse sahipleri için gelecek pek parlak görünmüyor.

İşte bu yüzden Tesla, 2022’de kaçınacağım tek hisse senedi.

Büyüme sağlam oldu

Tesla’nın son beş yılda işinde neler yaptığıyla başlayalım. Kısa süre önce, 2017’de yaklaşık 30.000’den 2021’de 936.000’lik rekor araba teslimatı yayınladı. Gelir de bunu izledi. Son 12 aylık satışlar, Tesla’nın dünya çapındaki üretim işini ölçeklendirmesiyle son beş yılda %448 arttı. Dahası, son 12 ayda 4,45 milyar dolarlık işletme geliri sağlayarak istikrarlı karlar elde etmeye başladı.

Dikkatinizi Çekebilir: Shiba Inu’ya 100 $ Yatırım Yapsaydınız, Şimdi Ne Kadar Paranız Olurdu?

Şirket 2021’de 50 milyar doların üzerinde satış yapmalı ve analistler 2023’te gelirin 100 milyar dolara yaklaşmasını bekliyor. Peki Tesla hissesi neden 2022’de kaçınılması gereken bir hisse? İki neden: Üretimin zorluğu ve stoğa gömülü beklentiler.

İmalat zor bir iştir

Çelik bükmek zordur. Araba yapmak ve satmak zordur ve çok paraya mal olur. Tesla (bir otomobil üreticisi) bu maliyetlere karşı bağışık değildir ve şirketin hissedarlara uzun vadede nakit iade etmesini zorlaştıracaktır – hisse senedi sahibi olarak bu şekilde değer kazanırsınız. Örneğin, son 12 ayda Tesla, operasyonlardan elde ettiği 9,9 milyar dolarlık nakit akışından sadece biraz daha düşük olan 7,3 milyar dolarlık sermaye harcamaları harcadı.

Bu rakamlar , son 12 ayda sadece 2,6 milyar dolarlık serbest nakit akışına ulaştı. 1,05 trilyon dolarlık bir piyasa değeriyle, bu, 400’ün üzerinde bir fiyattan serbest nakit akışına (P/FCF) eşittir. Daha da kötüsü, Tesla bu “serbest nakit akışını” yalnızca borç hesaplarını büyüttüğü ve tahakkuk ettiği için yarattı. borçları bu yıl 2,7 milyar dolar arttı. Bu, Tesla’nın eninde sonunda tedarikçilere ve çalışanlara ödemek zorunda kalacağı ve yarattığı 2,6 milyar doları hissedarlara iade edilemez hale getirecek paradır.

Şunu sorabilirsiniz: Tesla işini büyütmeyi bitirdiğinde sermaye giderleri düşmeyecek mi? Bu olası değil. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota ( NYSE:TM ) , son 12 ayda sermaye harcamalarına yaklaşık 35 milyar dolar harcadı ve kapasitesini Tesla’dan çok daha yavaş büyütüyor. Tesla yılda 10 milyondan fazla araç teslim etmeye başlarsa (Toyota’nın 2019’da yaptığı gibi), sermaye yatırımına sürekli bir ihtiyaç duyacak ve bu da hissedarlara ödenebilecek gerçek serbest nakit akışını sınırlayacaktır.

Beklentiler çok fazla

Bir otomotiv imalat işinin zorlu doğası göz önüne alındığında, sektör hisselerinin çoğu, çok ucuz kazanç katlarında işlem görüyor. Bu muhtemelen bir noktada Tesla için geçerli olacak. Örnek olarak tekrar Toyota’ya bakalım. Son 12 ayda 281 milyar dolar gelir elde eden şirket, 28,2 milyar dolar net gelir elde etti. 289 milyar dolarlık bir piyasa değeri var ya da hemen hemen 10 civarında bir fiyat-kazanç oranı var. Bu çok düşük çünkü şirketteki yatırımcılar, fazla paranın kendilerine kazançlarına göre ödenmesinin zor olacağını anlıyorlar. güç.

Öte yandan Tesla, 1.056 trilyon dolarlık bir piyasa değeri ve 3.47 milyar dolarlık net geliri var. Tesla bir gün yıllık net gelirde 28,2 milyar dolara ulaşabilir mi? Belki. Ancak yatırımcılar olarak, Toyota’nın üç katından daha büyük bir piyasa değeri ile bunun zaten hisse senedine fiyatlandığını anlamalısınız .

Şu anda Tesla’ya sahipseniz, iyi bir bileşik yıllık getiri istiyorsanız, gelecekte neden 1 trilyon dolardan fazla ve muhtemelen on yılda 2 trilyon dolardan fazla değere sahip olacağına dair bir teziniz olmalıdır. Tesla’nın otonom sürüş, pil teknolojisi ve güneş panelleri ile bunu yapmaya kendini hazırladığını iddia edebilirsiniz. Bununla birlikte, bunların hepsi ya küçük ve sermaye yoğun işletmeler (güneş enerjisi ve piller) ya da ticari olarak uygulanabilir hale gelme (otonom sürüş) için hiçbir görüş alanı olmayan spekülatif iş planlarıdır. Bu segmentler, Tesla’nın otomotiv sektörünün çoğunluğunun hakimiyetinde zaten bir piyasa değeri fiyatlandırmasına sahip olduğu önümüzdeki on yılda olumlu getiriler elde etmesine yardımcı olacak mı?

Tesla’nın piyasa değeri, önündeki fırsata ve mevcut finansal profiline göre çok yüksek . Bu nedenle, 2022’de almaktan kaçınacağım tek hisse senedi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu