DeFi Haberleri

2022’de En İyi 10 DeFi Kripto Parası, DeFi Coinleri, Kripto Paralar

2022 yılının en iyi DeFi coinlerini arıyorsanız doğru yatırım yolundasınız. DeFi paraları veya merkezi olmayan finans paraları, son birkaç yıldır yükselişte. Bunun nedeni, geleneksel finansal sistemlere kıyasla sundukları birçok avantajdır.

DeFi paraları güvenilmezdir, yani paranızı tutmak için üçüncü bir tarafa güvenmeniz gerekmez. Ayrıca sansüre karşı dayanıklıdırlar, yani hiç kimse ödeme göndermenizi veya almanızı engelleyemez.

DeFi Coinleri Nelerdir?

DeFi Coinleri Nelerdir?
DeFi Coinleri Nelerdir?

DeFi paraları, merkezi olmayan bir finans ekosisteminde kullanılabilecek tokenlerdir. Borç verme protokolleri, verim çiftçiliği platformları ve merkezi olmayan borsalar gibi çeşitli DeFi ürünlerine erişmek için kullanılırlar.

Bu dijital belirteçler, blok zincir teknolojisi üzerinde çalışır ve akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulur. Akıllı sözleşmeler, herhangi bir insan müdahalesine veya aracıya ihtiyaç duymadan kodun otomatik olarak yürütülmesine izin verir.

Dikkatinizi Çekebilir: 2022-2023’te En İyi 6 Kripto Para Trendi

Bu, ağın kendisinden başka kimse tarafından kontrol edilmeyen, güvenilir olmayan finansal hizmetler yaratmayı mümkün kılar.

2022’deki En İyi DeFi Paraları – DeFi Coinleri

1. Solana (SOL)

Solana, 2022’deki en iyi DeFi kriptolarından biri ve bu yüzden bu yıl patlaması gereken para birimlerinden biri olarak bahsettik . Saniyede 65.000’den fazla işlemi işleyebilen bir katman blok zinciri protokolü olarak çalışır.

Platform, Proof of History konsensüs algoritması tarafından desteklenmektedir ve Tendermint Bizans Hata Toleransı’nı (BFT) kullanır. Bu, güvenlik veya ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden yüksek verimli uygulamaları çalıştırmayı mümkün kılar.

Solana DeFi - DeFi Projeleri - En İyi DeFi Coinleri - Kripto Paraları DeFi - En İyi DeFi Kripto Paralar
Solana DeFi

Ağın SOL adlı yerel bir kripto para birimi vardır. Solana ağındaki hizmetlere, işlemleri doğrulamak ve işlem ücretlerini ödemek için de kullanılan SOL jetonları kullanılarak erişilebilir.

SOL, o yıl kendi blok zincirine geçmeden önce 2019’da bir ERC20 belirteci olarak piyasaya sürüldü. Platform, risk sermayedarlarından ve melek yatırımcılardan 20 milyon doların üzerinde para topladı.

2. Polkadot (DOT)

Yatırım yapmak için en iyi DeFi paralarını arıyorsanız, Polkadot’u göz ardı edemezsiniz. Bu, farklı blok zincirlerini birbirine bağlamayı ve birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri platformudur. Polkadot, hisse kanıtı (POS) konsensüs algoritması üzerine kuruludur ve akıllı sözleşmeleri için WebAssembly (WASM) kullanır.

Bu platformu benzersiz kılan şey, dünyanın her yerinden insanlar tarafından kullanılabilecek merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) oluşturulmasına izin vermesidir. Polkadot ayrıca sürekli olarak platformu geliştirmek için çalışan çok güçlü bir geliştirici ve araştırmacı ekibine sahiptir.

Polkadot (DOT) DeFi
Polkadot (DOT) DeFi

Polkadot’ta kullanılan karma algoritma Blake2b olarak bilinir. Bu algoritma çok hızlı ve güvenlidir, bu da onu bir blok zinciri platformu için mükemmel bir seçim haline getirir. Bu algoritma, Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına dayanır.

Polkadot, dünyadaki herkes tarafından kullanılabilecek, birbirine bağlı blok zincirlerinden oluşan küresel bir ekosistem yaratmayı amaçlamaktadır. Bu, insanların karmaşık teknik sorunlarla uğraşmak zorunda kalmadan blok zinciri teknolojisini kullanmasını mümkün kılacaktır.

Polkadot’un yerel kripto para birimine DOT denir ve platformda stake yapmak için kullanılabilir.

3. Avalanche (AVAX)

Avalanche, güvenilir olmayan finansal ürünlerin oluşturulmasına izin veren bir DeFi platformudur. Avalanche protokolü, Proof of Stake (POS) konsensüs algoritmasına dayanır ve yetkilendirilmiş hisse kanıtı (DPOS) kullanır.

Avalanche (AVAX) DeFi
Avalanche (AVAX) DeFi

Bu, güvenlik veya ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden yüksek verimli uygulamalar oluşturmayı mümkün kılar. Madeni para, blok zinciri tarihindeki en hızlı akıllı sözleşmeler platformu olarak gurur duyuyor.

Avalanche ağı, AVX adlı yerel bir kripto para birimine sahiptir. Avalanche ağındaki hizmetlere, işlemleri doğrulamak ve işlem ücretlerini ödemek için de kullanılan AVX jetonları kullanılarak erişilebilir.

4. Cardano (ADA)

Cardano, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirliğe odaklanan merkezi olmayan bir blok zinciri platformudur. Proje, Ethereum’un kurucularından Charles Hoskinson tarafından kuruldu.

Eşsiz özellikleri sayesinde en popüler DeFi paralarından biri haline geldiler. Platform, yüksek kaliteli kodun geliştirilmesine izin veren Haskell programlama dili tarafından desteklenmektedir.

Cardano (ADA) DeFi
Cardano (ADA) DeFi

Cardano ayrıca, sürekli olarak platformu geliştirmek için çalışan güçlü bir geliştirici ve araştırmacı ekibine sahiptir. Konsensüs algoritması olarak, dünyadaki en güvenli algoritmalardan biri olan Ouroboros’u kullanır. Bu algoritma, blokları çıkarmak ve işlemleri doğrulamak için hisse kanıtı (POS) kullanır.

Platform, Cardano ekosistemindeki çeşitli DeFi ürünlerine erişmek için kullanılabilen ADA adlı yerel bir kripto para birimine sahiptir.

5. Terra Luna (LUNA)

Terra Luna, üçüncü bir tarafa dayanmayan finansal ürünlerin oluşturulmasına izin veren merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformudur. Platform, Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve işlemleri yürütmek için akıllı sözleşmeler kullanır. Bu, güvenli ve şeffaf, güvenilir olmayan finansal ürünler yaratmayı mümkün kılar.

Terra Luna (LUNA) DeFi
Terra Luna (LUNA) DeFi

Platform, Terra Luna ağındaki çeşitli hizmetlere erişmek için kullanılabilen LUNA adlı yerel bir kripto para birimine sahiptir.

Terra Luna ekibi, başlangıcından bu yana blockchain alanında çalışan deneyimli geliştiriciler ve girişimcilerden oluşmaktadır. Ekip, insanların günlük yaşamlarında DeFi ürünlerini kullanmalarını kolaylaştıracak ürünler geliştirmeye odaklanmış durumda.

6. Polygon (MATIC)

Bu, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlayan Ethereum için bir Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Ana amacı, Ethereum uyumlu blok zincirleri oluşturmak ve birbirine bağlamaktır. Polygon, Plazma protokolü üzerine kuruludur ve hisse ispatı (POS) konsensüs algoritmasını kullanır.

Polygon, ana blok zincirinden ayrı olan kendi ağ katmanına sahip olduğu için Ethereum üzerindeki işlem maliyetlerini azaltır. Ayrıca, işlemleri ana blok zincirinden daha hızlı hale getirir.

Polygon (MATIC) DeFi
Polygon (MATIC) DeFi

Polygon ayrıca Ethereum akıllı sözleşmeleri, merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve Metaverse ile uyumludur . Bu, geliştiricilerin yeni bir dil veya platform öğrenmeden bunun üzerine inşa edebileceği anlamına gelir. Polygon’un yerel kripto para birimine MATIC denir. MATIC belirteçleri, Poligon ağındaki çeşitli hizmetlere erişmek için kullanılabilir veya ödüller için stake edilebilir.

7. Chainlink (LINK)

Chainlink, akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına izin veren merkezi olmayan bir ağdır. Dış dünyadan gelen verileri blok zincirine bağlamak için Oracles kullanır, bu da işlemleri uzaktan yürütmeyi mümkün kılar. Chainlink, Ethereum üzerine kuruludur ve hisse kanıtı (POS) konsensüs algoritmasını kullanır.

Chainlink’in temel amacı, akıllı sözleşme geliştiricilerinin gerçek dünya verilerine erişmeleri için güvenilir ve güvenli bir yol sağlamaktır. Bu, konumlarından veya internet bağlantılarından bağımsız olarak dünyadaki herkes tarafından kullanılabilecek uygulamalar oluşturmalarına olanak sağlayacaktır.

Chainlink (LINK) DeFi
Chainlink (LINK) DeFi

En iyi DeFi coinlerinden biri olmasının nedeni, dünyanın en güvenilir ve güvenli ağlarından biri olmasıdır. Chainlink, sürekli olarak ağı geliştirmek için çalışan çok güçlü bir geliştirme ekibine sahiptir.

Chainlink’in yerel kripto para birimine LINK denir. Staking ve oylama dahil olmak üzere birçok amaç için kullanılabilir.

8. Uniswap (UNI)

En iyi DeFi kriptoları hakkında konuşamayız ve Uniswap’ı dışarıda bırakamayız. Bu, kullanıcıların Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve daha fazlası dahil olmak üzere kripto para birimleri alıp satmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir değişim platformudur.

Uniswap, ERC-20 protokolü üzerine kuruludur ve hisse kanıtı (POS) konsensüs algoritmasını kullanır. Bu, onu dünyanın en güvenilir ve güvenli borsalarından biri yapar.

Uniswap (UNI) DeFi
Uniswap (UNI) DeFi

Uniswap’ı diğer merkezi olmayan borsalardan ayıran şey, hesap oluştururken kullanıcıların herhangi bir kişisel bilgi vermesini gerektirmemesidir. Bu, kimliklerini gizli tutmak isteyenler için çok popüler bir seçimdir.

Bu DeFi madeni para, borsanın her zaman yeterli likiditeye sahip olmasını sağlayan otomatik piyasa yapıcı (AMM) olarak bilinen bir algoritma kullanır. Bu algoritma aynı zamanda kripto para birimlerinin fiyatlarının sabit kalmasına da yardımcı olur.

Uniswap’ın yerel kripto para birimi UNI olarak adlandırılır ve stake etme, oylama ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

9. Aave (AAVE)

Aave, herhangi bir üçüncü taraftan geçmek zorunda kalmadan kripto para birimleri ödünç vermenize ve ödünç almanıza izin veren Açık Kaynaklı ve Gözetim Dışı bir protokoldür. Aave, Ethereum üzerine kuruludur ve hisse kanıtı (POS) konsensüs algoritmasını kullanır.

Aave (AAVE) DeFi
Aave (AAVE) DeFi

Bu borç verme havuzları sistemi, borç alanların daha düşük faiz oranlarından yararlanırken borç verenlerin yatırımlarından daha yüksek getiri elde etmelerini sağlar. Aave ayrıca, hisse ispatı (POS) algoritmasını kullanması sayesinde kripto dünyasındaki en güvenli borç verme platformlarından biridir.

Açık kaynak olması, herkesin platformun gelişimine katkıda bulunabileceği anlamına gelir. Bu, onu gelişen bir topluluğun parçası olmak isteyen geliştiriciler için çok popüler bir seçim haline getiriyor.

10. Synthetix (SNX)

Bu, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir türev likidite protokolüdür. Kullanıcıların vadeli işlemler, takaslar ve opsiyonlar dahil olmak üzere çeşitli türev ürünleriyle ticaret yapmasına olanak tanır.

Synthetix (SNX) DeFi
Synthetix (SNX) DeFi

Synthetix’in temel amacı, insanların türev ürünleri ticareti için güvenilir ve güvenli bir yol sağlamaktır. Bu, herhangi bir risk almak zorunda kalmadan kripto piyasasına maruz kalmalarını mümkün kılacaktır.

Onu dünyanın en iyi DeFi madeni paralarından biri yapan şey, hem dijital hem de fiziksel dünyalarda kullanılabilecek çeşitli sentetik varlıklar sağlamasıdır. Synth olarak bilinen bu varlıklar, Altın gibi farklı fiat para birimlerine ve emtialara sabitlenir. Bu, geleneksel finansal hizmetlere veya kripto para birimlerine erişimi olmayan kişiler için mümkün kılar.

Önemli Çıkarımlar

  • DeFi paraları, merkezi olmayan bir finans ekosisteminde kullanılabilecek tokenlerdir.

  • Kredi verme protokolleri, verim çiftçiliği platformları ve merkezi olmayan borsalar için kullanılırlar.

  • Bu paralar blok zinciri teknolojisiyle çalışır ve akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulur.

  • Başlıca avantajları, güvenilmez olmalarıdır: paranızı tutmak için üçüncü bir tarafa güvenmeniz gerekmez.

Son düşünceler

Bunlar, kripto pazarındaki en iyi DeFi paralarından sadece birkaçı. Herhangi birine yatırım yapmadan önce her birini anladığınızdan emin olun.

Ayrıca, daha geniş bir ürün yelpazesine sahip olmanızı sağlayacağından, birden fazla DeFi parasına yatırım yapmanın da bir zararı yoktur. Bu sayede riski minimuma indirirken kazancınızı maksimize edebileceksiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu