Altcoin HaberleriHaberler

2022’de En Çok Yükselmesi Beklenen Altcoinler

Kripto para dünyasına geç girenlerden sayılabilirim. 2021 Ekim’inde tam da o senenin ikinci ayı sezonunun sonlarına doğru çok da bilinçli değilken girmiştim. Burdaki gibi bir araştırma elime geçseydi ve iyi değerlendirme fırsatım olsa çok daha şanslı bir başlangıç olabilirdi. Bu yüzden bu makaleyi yazmaya karar verdim.
Veri bilimi ve matematik dünyasından gelen biri olarak rakamlarla ve istatistikle aram iyidir. Finans ve kripto dünyasında çevremizden ve internetten duyduğumuz her tavsiyenin doğru sonuçlar vermeyeceğini tahmin edebilirsiniz. İstatistikte law of large numbers ve sampling bias kavramları bu durumu açıklamak için yardımcı olabilir.

Law of large numbers, bir deneyi ne kadar fazla yaparsanız ölçmek istediğiniz istatistikler beklenen/olması gereken değerlere o kadar yakın olacaktır der. Örneğin 3 kere yazı tura attık ve 2 tanesinde yazı 1 tanesinde tura geldi diyelim. Sadece bu 3 ölçüme bakarak her zaman yazı gelme ihtimali 2/3, tura gelme ihtimalinini ise 1/3 olarak düşünmeyi mantığımıza kabul ettiremeyiz değil mi? Biliyoruzdur yazı-tura’nın %50-%50 şansının olduğunu. Deney sayımızı artırdığımızda ve saymaya devam ettiğimide yazı ve turanın gelme oranlarının gittikçe birbirine yaklaştığını görürüz.

Sampling bias ise genelde yukarıdaki konsepte benzer olarak düşük sayıda gözlem yapıldığında seçilen örneklemlerin ilgilenilen uzayın yalnızca belirli bir kısmını temsil etmesi olarak tanımlanabilir. Örneğin anket şirketleri seçim öncesi halkın nabzını yoklamak istediklerinde gerçekçi bir tahmin yapabilmek için hem anket yapılan kişi sayısını yüksek tutmalı hem de bu seçilen kişilerin yaş, eğitim, cinsiyet, yaşadığı muhit gibi demografik özelliklerinin tüm ülkenin demografik ortalamalarına yakın olmasını göz önünde bulundurmaları gerekir. Değilse tahminleri seçim sonuçlarına uzak olacaktır.

Gelelim yaptığım çalışmaya. Her sene başında ya da bir önceki sene bitmeye yakın bir çok kaynaktan altcoin tavsiyelerinin verildiğini farketmişsinizdir. 10x, 100x, 1000x yapması beklenen kripto paralar, yükselmesi beklenen trendler makalelere, YouTube videolarına konu olur. YouTube’da bu konulardan kazanç sağlayan fazlaca fenomen de ortaya çıkmaya da başladı.

70’in üzerinde Türkçe ve İngilizce yazılı ve görsel medya kaynağını tarayıp bu kaynaklarda listelenen en fazla yükselişe sahip olacağı ön görülen kripto paraları online bir spreadsheet’te tuttum. Amacım ise bu listede biriken kripto paraların herbirinin frekanslarını hesaplatmak ve en yüksek frekansa sahip kripto paraları göz alıcı bir görselde göstermekti. Listeyi Google Sheets’te görselleştirmeyi de buradaki veriye kolayca erişim sağlama imkanı veren Google Data Studio’da yaptım. Bu çalışmayı kendi yatırımlarım öncesi yararlanmak için yapmıştım, yatırım konusunda kararsız başkaları varsa yararlanabileceğini düşünerek burda paylaşıyorum. Aynısını 2022 sonunda da yapmayı planlıyorum.

Dikkatinizi Çekebilir: En İyi Altcoinler

En çok tavsiye alan projeler

Aşağıdaki ağaç haritasında 9 ve üzeri kaynakta adı geçen kripto paraların sembollerini görüyoruz. Mavi tonlarında renk ne kadar koyuya giderse o kadar fazla kaynakta bahsedilmiş manasına geliyor. Örneğin Ethereum (ETH) 22 farklı kaynakta yer bularak 2022’de en çok kazandırması beklenen kripto para gibi görünmekte. Grafiğin sağ en altında kendine yer bulan GALA ise toplamda 9 kaynakta kendine yer bulmuş.

2022'de En Çok Yükselmesi Beklenen Altcoinler - altcoin canlı - altcoin tavsiyeleri - altcoin tavsiyesi - altcoin tavsiye - altcoin analiz - altcoin yorum - altcoin yorumları - en iyi altcoinler - en ucuz altcoinler
2022’de En Çok Yükselmesi Beklenen Altcoinler

Kripto paralara aşina olanların farkettiği üzere bu listedeki semboller daha çok market cap’i yüksek ve bilinen projeler. Bunların arasında Metaverse, NFT ve oyun dünyasındaki projelerden en çok bilinenlerden MANA, AXS, SAND, ENJ, GALA, ve CHZ’in yanı sıra yakın zamanda bilinirliği daha çok artmaya başlayan VRA ve ATLAS oyun projeleri de listede kendine yer bulmuş.

Akıllı kontrat projelerinden ETH, BNB, ADA, ALGO, VET önerilerde öne çıkarken; Merkeziyetsiz Finans (DeFi) projelerinden ise AVAX, LINK, FTM yüksek sayıda kaynakta geçmiş. Listeye meme coin olarak en çok bilinenlerden DOGE ve SHIB projelerinin de girebildiğini görüyoruz. Bunu artık bu projelerin markette yerlerini aldıkları ve güvenin arttığının bir göstergesi olarak görüyorum.

Alt grup

Aşağıdaki grafikte ise ikinci grup olarak gördüğüm, daha az sayıda mention alan projeleri gösterdiğim grafik var. Aynı şekilde mention sayısı koyu renkle doğru orantılı olarak artıyor. Bu ağaç haritası için kaynaklarda geçme sayısı 4 ila 8 arasında. Burda gözümüze ilk Bitcoin (BTC) çarpıyor, kripto dünyasının en çok bilinen, en değerli (market cap) projesi neden birinci tabloya giremedi?

Altcoinler - Altcoinler tavsiye - Altcoinler tavsiyeleri -Altcoinler canlı - altcoin canlı - altcoin tavsiye - tavsiye - altcoinleri tavsiye
Altcoinler

Bunun nedeni yaptığım araştırmanın “2022’de en çok yükselmesi beklenen kripto paralar” ekseninde olması. Yani en güvenli kripto projeleri, uzun vadede (5 sene gibi) en çok getirisi olan projeler nedir diye bir araştırmanın sonucu değil bu grafikler.

Bu tabloda da NFT, Metaverse ve Oyun projeleri yine çoğunluğu oluşturmakta. Bu araştırma kaynaklardaki genel kanı da bunu destekler şekildeydi diyebilirim. Bu projeler arasında TLM, ILV, ALICE, EFI, IMX, CEEK, YGG öne çıkıyor. Merkeziyetsiz Finans (DeFi) projelerinden AAVE, BAT; yapay zeka ve big data çözümlerine odaklı GRT ve Gate.io borsasının kendi tokeni GT için de beklentilerin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Ömer Faruk Er’in Medium Sosyal Medya Hesabındaki Bu Derlemesine Teşekkür Ederiz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu