Editörün SeçtikleriKripto Para Analizleri

2022 İçin 5 Kripto Tahmini

Ancak hepsinin üzerinde anlaşabilecekleri bir şey var: Önümüzdeki yıl hepimiz kripto hakkında konuşmaya devam edeceğiz.

2021 piyasa için yoğun bir yıldı ve kriptonun toplam değeri 3 trilyon dolara kadar fırladı. Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kriptolar rekor seviyelere ulaşmaya devam etti. Dogecoin ve Shiba Inu gibi meme paraları internetin dikkatini çekti – Dogecoin, çevrimiçi hype sayesinde bir haftada %400’e varan bir artış gördü. Bu arada kripto borsası CoinBase , hisselerini ABD borsasında listeleyen ilk büyük kripto para şirketi oldu ve finansal düzenleyiciler dijital para birimine daha yakından bakmaya başladı.

2022’de kripto patlaması azalıyor gibi görünmüyor. İşte beş uzman tahmini.

Taraftarlar dijital varlığın finansın geleceği olduğunu söylerken, şüpheciler bunun patlamaya hazır bir balon olduğunda ısrar ediyor.

Daha fazla finansal danışman kriptoyu kucaklayacak

Finansal danışmanlar, kripto para birimi söz konusu olduğunda zor bir noktadalar. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Finans Sektörü Düzenleme Kurumu’ndan dijital para birimleriyle ilgili düzenleme eksikliği sayesinde, danışmanlar müşterilere tavsiyelerde bulunmadan önce genellikle istedikleri rehberliğe sahip değiller. Ancak bu, müşterilerinin sormadığı anlamına gelmez: Haziran ayında yayınlanan bir Finansal Planlama Derneği (FPA) anketi , danışmanların yaklaşık yarısının, 2020’deki %17’ye kıyasla, müşterilerin son altı ayda varlık hakkında soru sorduğunu söylediğini ortaya koydu.

Yakın zamanda bir kripto para teklifi başlatan yatırım danışmanları için tasarlanmış bir fintech platformu olan Flourish’in başkanı Ben Cruikshank, üç yıl önce finansal danışmanların kripto konusunda çok tereddütlü olduklarını ve müşterilerini riskli varlıkları satın almaktan caydırdıklarını söylüyor.

Zaman değişti. Altı ay önce, danışmanların ezici ilgisi yalnızca Bitcoin’deydi. Cruikshank, Flourish’in konuştuğu neredeyse her firmanın Bitcoin ve Ethereum ile ilgilendiğini söylüyor.

“Danışmanlar sonunda bu alana hak ettiği ilgiyi gösteriyor” diye ekliyor. “Gerçekten daha fazla beklemeyi göze alamazlar.”

Yeni düzenlemeyi göreceğiz

Tabii ki, finansal danışmanlar için kripto para birimine yaklaşmayı kolaylaştıracak bir şey daha fazla düzenlemedir – ve uzmanlar bunu da görmemizi bekliyor.

Bir finansal hizmetler danışmanlık ve yatırım firması olan Klaros Group direktörü Patrick Haggerty, finansal düzenleyicilerin hayal kırıklığına neden olacak ancak sonunda kriptoyu ana akım haline getirmesi gereken bir dizi yeni düzenleme ve yaptırım eylemi yayınlayacaklarını söylüyor.

Menkul kıymetler düzenlemesi, kripto alanında her zaman büyük bir soru işareti olmuştur, çünkü kriptonun bir emtia mı, menkul kıymet mi yoksa tamamen farklı bir şey olarak mı ele alınması gerektiği bile net değildir. Haggerty, netlik kazanıp kazanamayacağımız hala havada, ancak SEC’in agresif bir duruşu var ve muhtemelen insanlar için net bir yol haritası yayınlamak yerine yaptırım yoluyla netlik geliştirecekler, diyor Haggerty.

DeFi – veya bankalar gibi geleneksel aracılara karşı doğrudan bir blok zinciri ağı üzerinden erişilebilen çeşitli finansal ürünlere atıfta bulunan merkezi olmayan finans – tamamen başka bir top oyunudur. Birçok yönden DeFi, geleneksel finansal sistemleri yansıtır, ancak bunu geleneksel finans sistemlerinin yüzleşmesi gereken düzenlemeler olmadan yapar.

Buradaki düzenlemenin bir yönü, birçok DeFi uygulamasının dayandığı, değerleri altın gibi bir dış varlığa bağlı olan sabit paralar olabilir. Haggerty, düzenleyicilerin bir stablecoin ihraççısının kendisine stablecoin demek için ne yapması gerektiğini belirleyebileceğini söylüyor.

Daha fazla kadın kripto yatırımcısı olacak

Gemini kripto para borsasının ürün müdürü Franck Kengne, Money’e e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, tipik kripto yatırımcısının profilinin 2022’de önemli ölçüde gelişeceğini söyledi.

Ortalama kripto para birimi sahibi, yılda yaklaşık 111.000 dolar kazanan 38 yaşında bir erkek, ancak Gemini’nin 2021 ABD Kripto Durumu Raporuna göre bu değişiklik nedeniyle . ABD’li yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi kripto meraklısı – olduğu gibi, kripto sahibi değiller ama yakında daha fazla bilgi edinmek veya dijital varlıkları elinde tutmakla ilgileniyorlar – ve bu insanların %53’ü kadın. Çalışma, şu anda mevcut kripto sahiplerinin sadece %26’sının kadın olduğunu buldu.

Kripto ile ilgilenen yatırımcılar gerçekten harekete geçerse, kripto yatırımcılarının demografisi önemli ölçüde değişebilir.

Kengne, yatırımcı tabanının ana akıma doğru genişlemesinin, Bitcoin işlemlerine izin veren Paypal, Expedia ve Microsoft gibi yerleşik şirketlerde yansıtıldığını ekliyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Ripple (XRP) 2022 Fiyat Tahmini

Daha büyük şirketler kriptoyu kabul etmeye başlayacak

Bu yıl, bir ödeme şekli olarak kriptoyu kabul etmeye başlayan , büyüyen işletmeler listesine daha fazla şirketin katıldığını gördük . Örneğin sinema zinciri AMC, bilet alımları için bitcoin’e ek olarak ether, bitcoin cash ve litecoin kabul etmeye başlayacağını duyurdu .

Bu arada, Amazon ve Walmart gibi perakendeciler , dijital para stratejilerini geliştirmek için blok zinciri ve kripto uzmanlarını işe alıyor.

Walmart gibi perakendecilere ATM benzeri Bitcoin kiosklarını getirmek için Coinstar ile ortak olan dijital para borsası Coinme’nin iş geliştirme başkan yardımcısı Sung Choi, 2022’nin kripto ile ödemenin gerçek olduğu bir yıl olabileceğini söylüyor . Bunun bir nedeni, tüketicilerin, özellikle de Y kuşağının ve Z kuşağının daha fazla dijital yaşam sürmesi ve harcamaktan mutlu olacakları kripto paraya sahip olmaları olabilir, diye ekliyor.

Sung, kredi kartı ve banka kartı ücretlerini ortadan kaldırmak bir perakendeci için gerçekten bir fark yaratabilir, bu nedenle kripto kabul etme yoluna gitmek için daha fazla cazip olabilir, diyor Sung.

Ama tabii ki riskler var. Deloitte’un işaret ettiği gibi , şirketlerin işlemlere yardımcı olması için üçüncü taraf bir satıcıyı görevlendirmesi gerekebilir ve bunlar kendi ücretlerini talep edecektir. İşletmelerin ayrıca vergi amaçlı işlemler sırasında bir kripto paranın değerini çok dikkatli bir şekilde takip etmeleri gerekiyor – kripto para birimi çok değişken olduğundan potansiyel olarak zorlu bir görev.

Kripto balonu sönmeye başlayacak

Herkes kriptonun finansın geleceği olduğuna ikna olmuş değil.

Creighton Üniversitesi Heider İşletme Fakültesi’nde finans profesörü olan Robert Johnson, “Bu, günümüzün bir lale çılgınlığı” diyor.

Lale çılgınlığı , bir Hollanda toplumunun egzotik lale soğanları etrafında çılgına döndüğü ve daha sonra satabileceklerini umarak onları satın almak için tonlarca para harcadığı zamana atıfta bulunur ve genellikle spekülatif varlıkları tanımlamak için kullanılır. Dimensional Fund Advisors’ın kurucusu David Booth, Money bu yılın başlarında onunla röportaj yaptığında Bitcoin’i lale soğanlarıyla karşılaştırdı .

Johnson, 2022’nin kripto balonunun sönmeye başladığı yıl olacağını söylüyor. Federal Rezerv, federal politikayı sıkılaştırmaya başlayacağını belirtti ve sıkılaştırma önce en spekülatif piyasaları vurma eğiliminde. Kripto kesinlikle spekülatif bir varlık, diye ekliyor.

Johnson, kripto para biriminin hisse senedi gibi içsel bir değeri olmadığını söylüyor.

Johnson, “İnsanlar parlak, parlak yeni nesneye aşık olma eğilimindedir ve bir şeyi yatırım yapan şeyin bir varlığın içsel değeri olduğunu unutur” diyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu